Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Premiera płyty The Sound History of the Earth: Pleszyński i Ostrowski

Gdzie?
Premiera płyty The Sound History of the Earth: Pleszyński i Ostrowski

Płyta The Sound History of the Earth (Dźwiękowa Historia Ziemi) nagrana została w 2014 roku, w Pałacu Nowym w Ostromecku. Dźwiękami ukazuje historię naszej planety. Płyta rozpoczyna się od utworu i Cloud – jest to chmura energii, z której powstaje pramateria. Utwór drugi Devonian Forest inspirowany był Lasem Mariańskim koło Ostromecka; pierwsze lasy na Ziemi powstały w okresie dewonu 415 mln lat temu. W utworze trzecim wykorzystane zostały nagrania z Fajstos na Krecie. Dźwięki zostały przetworzone w amforach z okresu kultury minojskiej. Czwarty utwór został zainspirowany obrazem Rozstrzelanie powstańców madryckich (1814) Francisco Goya. Kolejne utwory nawiązują do sytuacji imigrantów, mówią o iluzji naszego postrzegania, kompozycja Śmierć ostatniego bawołu splata ze sobą ekspansywne dźwięki industrialne z instrumentami imitującymi głosy zwierząt. Ostatni utwór i Ziggurat tworzy obraz wszechogarniającej cyfrowej cywilizacji.
„- Nie tworzę muzyki, ale odsłuchuję dźwięki w znalezionych przedmiotach. Nadaję tym dźwiękom barwy, wiem jaki kolor posiada każdy dźwięk. Barwy przenoszę na płótno. Maluję i zachodzi proces odwrotny - barwy brzmią na powrót dźwiękami” - zaznacza G. Pleszyński.
Grzegorz Pleszyński - mieszka w Berlinie i Bydgoszczy. Eksperymentuje ze sztuką wizualną i dźwiękiem. Dźwięki wydobywa z 2 trąbek, skonstruowanych z węży paliwowych, lejka kuchennego i ustników. W jego grze doszukać się można głosów dzikich zwierząt. Inspirują go także odgłosy okrętów kotwiczących w zatokach, nocne stalownie oraz ruchliwe skrzyżowania. Posługuje się często obrazami i video aby tworzyć dźwięk. Współpracował z wieloma artystami, m.in: Ann Noel, Olga Szwajgier, Jon Dobie, Ryszard Waśko, Markus Mussinghof, Zdzisław Piernik, Artur Maćkowiak, Sławek Janicki, Jerzy Mazzoll, Sławek Szudrowicz, Kuba Janicki, Rafał Gorzycki
dyskografia cd:
POT ONE TEA - Noel, Pleszyński, Maćkowiak - 2011
ANTIDEPRESSANT MUSIC in the CAR - Pleszyński (and friends) - 2013
ROCK and ROLL HISTORY of ART - Pleszyński (and friends) - 2014
A SOUND of the WOODEN FISH - Maćkowiak, Pleszyński (and Mazzoll) - 2014
Jego performances wystawiane były w Polsce i m. in. w Australii, Rosji, w Niemczech, we Włoszech, Belgii, Danii. Grzegorz Pleszyński jest stypendystą MKiDN za rok 2013.
Krzysztof Ostrowski - muzyk i producent z Bydgoszczy. Występując jako Freeze gra muzykę , którą najlepiej charakteryzują pojęcia: techno, eksperyment, improwizacja. Razem z Tom Skof tworzą duet audiowizualny Soundscape Mirror, który przy współpracy z bydgoskim Mózgiem organizuje serie wydarzeń Schizofonie.
Wstęp Wolny
Koncert TransMemories i premiera płyty The Sound History of the Earth,
Grzegorz Pleszyński & Krzysztof Ostrowski (Freeze)

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand