Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Spotkanie z Bogumiłą Żongołłowicz - autorką książki Konsul

Gdzie?
Spotkanie z Bogumiłą Żongołłowicz - autorką książki Konsul

W najbliższy piątek zapraszamy do Muzeum na spotkanie z Bogumiłą Żongołłowicz, autorką książki Konsul, opisującą życie i działalność Władysława Noskowskiego (1892 – 1969) – konsula honorowego II RP w Australii, Nowej Zelandii i Samoa Zachodnim. Ten życiorys z pewnością mógłby posłużyć (a kto wie, może i posłuży) za scenariusz niejednego filmu.  Władysław Noskowski urodził się w Warszawie, kształcił w Szwajcarii oraz Paryżu. W 1911 roku wyruszył w podróż do Australii. W Sydney zatrzymała go na cztery lata nauka śpiewu i muzyki. W 1915 r. wyjechał szukać szczęścia za oceanem. Rozpoczął pracę w hollywoodzkiej wytwórni filmowej. W 1916 r. został sekretarzem Ignacego Paderewskiego. Wkrótce w Waszyngtonie właśnie z inicjatywy Ignacego Jana Paderewskiego oraz Związku Narodowego Polski powstała pierwsza w Stanach Zjednoczonych polska agencja prasowa Associated Polish Press. Władysław Noskowski był jednym z redaktorów miesięcznika „Free Poland” wydawanego przez agencję. W 1918 roku powrócił do Sydney. Po zdobyciu odpowiednich kwalifikacji uczył w szkołach średnich języka francuskiego, geografii oraz historii. Pisał również artykuły do australijskich czasopism. W1919 r. został krytykiem muzycznym. Przez ponad 20 lat na łamach poczytnego tygodnika „Sydney Mail” i dziennika „Sydney Morning Herald” recenzował nowości muzyczne. Jednocześnie, był korespondentem pisma „Musical Leader” w Chicago oraz wydawał własną gazetę „Australian Phonograph News”.  


 


Nominację na urząd konsula honorowego Rzeczypospolitej Polskiej w Australii i Nowej Zelandii otrzymał w 1933 r. Swą prężną działalność w nowej roli rozpoczął od stworzenia Polsko-Australijskiej Izby Handlowej. W czasie wojny organizował pomoc dla okupowanego kraju. Powołał Polski Komitet Ratunkowy, który zebrał i wysłał do Londynu ponad 30 000 funtów szterlingów. Na osobistą prośbę Konsula, rząd federalny Australii wyasygnował kolejne 10 000 funtów szterlingów na Polski Czerwony Krzyż w Londynie. W okresie wojny nie zrezygnował z działalności korespondencyjnej i publicystycznej, wygłosił setki odczytów w eterze australijskich rozgłośni. Obowiązki konsula RP pełnił do 31 grudnia 1945 roku. Zmarł na skutek obrażeń po wypadku samochodowym 29 lipca 1969 roku.


 


Władysław Noskowski po 50 latach od śmierci doczekał się pierwszej biografii! O tym niespokojnym duchu, obywatelu świata i wielkim patriocie opowie autorka publikacji – Bogumiła Żongołłowicz.


 


Zapraszamy do Muzeum, w najbliższy piątek (6 października), o godz. 17.00.


 


Wstęp wolny!


 


Bogumiła Żongołłowicz (ur. 9 XI 1955 r. w Słupsku) – dziennikarka, poetka, pisarka, dokumentalistka, edytorka. Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Słupsku (1978). Ukończyła Podyplomowe Studium Filologii Polskiej na Uniwersytecie Gdańskim (1984) i Podyplomowe Studium Dziennikarstwa i Edytorstwa, Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych, na Uniwersytecie Warszawskim (1988). Pracowała w szkolnictwie i prasie regionalnej na Pomorzu. Kierownik słupskiego oddziału „Gońca Pomorskiego”, współpracownik Koszalińskiej Rozgłośni Polskiego Radia.


 


Od 1991 r. mieszka w Australii. W 2003 r. doktoryzowała się z zakresu slawistyki na Macquarie University w Sydney. Debiutowała w 1983 r. poezją na łamach ,,Głosu Pomorza”. Jest autorką kilku książek: Lato w Surrey (1984); Andrzej Chciuk. Pisarz z antypodów(1999), Śmierci nie moje (2002), Kabaret Literacko-Satyryczny „Wesoła Kookaburra” (2004), O pół globu od domu. Obraz Polonii australijskiej w twórczości Andrzeja Chciuka (2007), Jego były „Czerwone maki” (2010) oraz kilkuset artykułów prasowych, które ukazały się w dziennikach i czasopismach krajowych i polonijnych, m.in. w „Kulturze” (Paryż),„Nowym Dzienniku” (Nowy Jork), „Dzienniku Polskim iDzienniku Żołnierza” (Londyn),„Polityce” (Warszawa).


 


Zajmuje się badaniem losów Polaków w Australii po II wojnie światowej. Współpracuje z redakcjami Polskiego Słownika Biograficznego i Australian Dictionaryof Biography oraz Radiem SBS. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand