Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

NATO Day

Gdzie?
NATO Day

Pokazy sprzętu wojskowego, musztry paradnej, a także koncerty i wiele atrakcji dla mieszkańców – 14 października na Wyspie Młyńskiej odbędzie się uroczysty Dzień NATO w Bydgoszczy.
Zapraszamy na festyn, którego głównym celem jest podkreślenie pozycji Bydgoszczy na mapie funkcjonalnych i administracyjnych centrów wojskowych – w szczególności niekwestionowanej roli Polskiej Stolicy NATO, z lokalizacją aż czterech jednostek Paktu Północnoatlantyckiego.
Doskonałą okazją dla zorganizowania Dnia NATO w Bydgoszczy stał się przejazd przez miasto międzynarodowej batalionowej grupy bojowej (battle group), przybywająca do Polski w ramach sojuszniczej operacji NATO o nazwie „Wzmocniona Wysunięta Obecność” („Enhanced Forward Presence”).
W ramach Dnia NATO statyczne pokazy sprzętu i ekspozycje wyposażenia wojskowego przygotują m.in. reprezentanci wojsk amerykańskich i brytyjskich. Żołnierze USA pochodzą z 2 Pułku Kawalerii (2nd Cavalry Regiment) stacjonującego na co dzień w Niemczech.
Pokażą nam m.in. pojazdy opancerzonych typu Striker, w różnych wersjach. Żołnierze angielscy pochodzą z Pułku Lekkich Dragonów (Light Dragoons Regiment), brytyjskiej jednostki rozpoznawczej. Zaprezentują m.in. lekkie pojazdy rozpoznawcze typu Coyote i Jackal.
Festyn rozpocznie krótka część oficjalna. W rozrywkowej części scenicznej głównymi atrakcjami będą występy orkiestr oraz prezentacje przygotowane przez lokalne instytucje kultury, jednostki oświatowe i służby mundurowe, w tym pokazy musztry paradnej.
Poza atrakcjami przygotowanymi na Wyspie Młyńskiej, w Dniu NATO w Bydgoszczy odbędzie się bieg na orientację „NATO Race”, mający na celu zapoznanie uczestników z funkcjonowaniem Paktu Północnoatlantyckiego oraz obecności wojsk Sojuszu w Polsce.
Z nabrzeży Brdy kibicować można będzie natomiast aż dziewięciu drużynom konkurującym w Wyścigach Smoczych Łodzi.
Program wydarzeń:
9:00 Bieg na orientację „NATO Race”, z punktami kontrolnymi zlokalizowanymi m.in w ważnych miejscach militarnej mapy Bydgoszczy
(Start z Wyspy Młyńskiej, spod sceny. Zakończenie biegu i rozdanie nagród na scenie.)
11:30 wyścig smoczych łodzi, konkurują reprezentacje: Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO, Grupy Integracji Sił NATO, Centrum Eksperckiego Policji Wojskowej NATO, 3. Batalionu Łączności NATO, Batalionu Dowodzenia Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej, Miasta Bydgoszcz, Komendy Wojewódzkiej Policji oraz Bydgoskich Zakładów Elektromechanicznych „BELMA” SA
(Start, zakończenie i wręczenie nagród na pomoście Przystani Bydgoszcz.)
Scena
11:00 powitanie gości przez władze miasta, dowódców jednostek NATO oraz reprezentantów goszczących w Bydgoszczy wojsk amerykańskich i brytyjskich
11:20 musztra paradna uczniów Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Szkoły Podstawowej nr 12 w Bydgoszczy
11:40 występy artystyczne wychowanków Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy
12:30 koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy
13:15 Musztra Paradna Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy oraz Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska
13:45 pokaz szkoleniowy psów Straży Miejskiej
14:30 koncert Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy wraz z solistami
15:30 zakończenie biegu na orientację „NATO Race” – rozdanie nagród
15:40 rozdanie nagród w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o NATO
(Szkoła Podstawowa nr 38 w Bydgoszczy)
16:00 koncert Orkiestry Muzyków Bydgoskich „Mband”
16:40 pokaz tańca bułgarskiego
17:00 zakończenie
Kącik dla dzieci: malowanie twarzy, pokazy artystów balonowych: godz. 12:45; 13:45; 14:45; 15:45 (doświadczenia, konkursy), atrakcje dla dzieci: park linowy, ścianka wspinaczkowa i inne zabawy
Atrakcje towarzyszące:
prezentacje bydgoskich jednostek NATO
statyczny pokaz sprzętu Grupy Bojowej NATO (wojsk amerykańskich oraz brytyjskich)
ekspozycje wyposażenia wojskowego współczesnego i historycznego
prezentacja oferty szkół o profilach mundurowych
poczęstunek: wojskowa grochówka
tor strażacki
Wyścigi Smoczych Łodzi
„NATO Race” –  bieg na orientację mający na celu zapoznanie uczestników z informacjami nt. funkcjonowania  NATO, obecności wojsk Sojuszu w Polsce oraz znaczenia Bydgoszczy na mapie funkcjonalnych i administracyjnych centrów wojskowych. Uczestnicy podążają trasą, na której zlokalizowane są punkty kontrolne – usytuowana w jednostkach wojskowych i NATO na terenie Bydgoszczy

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand