Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Zerang / Mełech / Wójciński - Mózg Festival

Gdzie?
Zerang / Mełech / Wójciński - Mózg Festival

Program:


sobota 23.09.2017 / MCK
Orchestra
Come Down To Earth Orchestra (koncert)
GODZ. 20:00
Projekt stworzony, z muzyków bydgoskich i warszawskich, na potrzeby 13th Mózg Festival.
Orkiestrę poprowadzi Marek Chołoniewski kompozytor, artysta dźwiękowy, performer i wykładowca, kierownik Studia Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej oraz Pracowni Audiosfery Wydziału Intermediów ASP w Krakowie. Założyciel Stowarzyszenia Artystycznego Muzyka Centrum oraz Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej. Od 2011 Prezes Międzynarodowej Konfederacji Muzyki Elektroakustycznej. Inicjator i dyrektor Festiwalu Audio Art. Założyciel i współtwórca wielu zespołów, m.in. Pociąg Towarowy, ch&k&k, dizzy kinetics. Jest autorem wielu projektów artystycznych, kompozycji instrumentalnych, elektroakustycznych, instalacji dźwiękowych i wideo, projektów interaktywnych, przestrzennych, audiowizualnych i sieciowych.
Członkowie orkiestry to zarówno wytrawni muzycy, z wieloletnim doświadczeniem scnicznym jak i ludzie młodzi, zaczynający swoją przygodę z muzyką. Cechą wspólną wszystkich biorących udział w projekcie jest otwartość na eksperyment i chęć doświadczane nowego.
W skład orkiestry wejdą:
Anna Niestatek - głos
Małgorzata Musialik - głos
Alicja Piotrowska - głos
Maksymilian Gwinciński - flet poprzeczny
Piotr Kikta - klarnet
Tim Sanford - saksofon sopranowy
Ilia Belorukov - saksofon altowy i objekty
Mateusz Lubiewski - gitara elektryczna
Adam Kempa - gitara elektryczna
Artur Kujawa - gitara elektryczna
Maciej Szwarc - gitara elektryczna
Daniel Mackiewicz - dafa, tabla
Marcin Karnowski - hang drum
Jacek Buhl - zestaw perkusyjny
Tomasz Gołda - zestaw perkusyjny
Krzysztof Ostrowski „Freeze” - elektronika
Rafał Tworek - fortepian
Piotr Grygor - syntezator modularny
Antoni Majewski - wiolonczela
Jarosław Majewski - kontrabas
Jonas Kocher - akordeon
wykonywane utwory:
Marek Chołoniewski - Fala Entropii 7' (Ewentualnie Assemblages)
Bogusław Schaeffer - Media 8'
Keir Neuringer - Dodging Bullets 22'Joey Baron & Robyn Schulkowsky (koncert)
GODZ. 21:00
Nieograniczeni przez standardowe modele brzmienia i rytmu, mistrzowski duet Robyn Schulkowsky i Joey Baron kontynuuje poszukiwania precyzji, noise’u i piękna. Minione 15 lat w karierze tej dwójki artystów objęło m.in. wydanie albumu „Dinosaur Dances”, rezydencję na Grand Central w Nowym Jorku, trwającą współpracę z ekspertem ds. danych dr. Nilamem Ramem i Studio Lab „Playing the Archives”, bliską współpracę z kompozytorem Christianem Wolffem, a także występy oraz warsztaty w Ameryce Południowej, Stanach Zjednoczonych, , Europie i Chinach. Drugi album duet zostanie wydany w grudniu.
Joey Baron zaczął grać w wieku 9 lat. Przez lata rozwinął wyjątkowe, mistrzowskie podejście do tworzenia muzyki na zestawie perkusyjnym, co jest widoczne na przykładzie jego długoletniej współpracy z takimi ikonami jazzu jak Jim Hall, Steve Kuhn i John Abercrombie. Jego długa współpraca z Billem Frisellem została udokumentowana i wydana jako „JUST LISTEN” w Relative Pitch Records w 2013.
Obecnie, Baron koncertuje solo, prowadzi warsztaty i masterclass, a także współpracuje z Johnem Zornem nad projektem „Now This” z udziałem Gary’ego Peacocka i Marca Copelanda, tworzy „Sound Prints” z Joe Lovano i Dave’m Douglasem, oraz gra w nowym trio duńskiego giatrzysty Jakoba Bro z basistą Thomasem Morganem.
Robyn Schulkowsky jest znaną na całym świecie wykonawczynią muzyki eksperymentalnej i kompozytorką zaangażowaną w ciągłe poszukiwania nowych wymiarów dźwięku i rozwijanie nowych niecodziennych instrumentów. Ma na swoim koncie wiele prawykonań i nagrań najważniejszych kompozycji perkusyjnych XX i XXI wieku. Schulkowsky współpracowała lub pracuje z kompozytorami takimi jak Karlheinz Stockhausen, Iannis Xenakis, Morton Feldman, John Cage, Christian Wolff, artystami Guentherem Ueckerem i Manon de Boer, choreografami Mercem Cunninghamem i Sashą Waltz oraz wieloma innymi.


czwartek 28.09.2017 / MÓZG wstęp wolny
Królestwo
Tegoroczna sekcja filmowa Mózg Festiwal będzie poświęcona (tak jak cały festiwal) ekologii. Podtytuł cyklu Ecofilms about us jest spostrzeżeniem, które mówi o tym jak bardzo jesteśmy świadomi swojego niszczącego charakteru i jak mało wyciągamy z tego wniosków. Zastanowimy się w trakcie tego przeglądu jaki impakt ma człowiek na środowisko naturalne i jakie konsekwencje z tego tytułu czekają nas w przyszłości.
W „Soli Ziemi" zobaczymy nasz glob oczami jednego z największych fotografów w historii, przyjrzymy się człowiekowi, cywilizacji, kondycji ziemi i zastanowimy się z twórcami filmu co jest „solą ziemi”. Będziemy także oglądać pięknie sfotografowany w jakości 4K las deszczowy w filmie „Był sobie las”, dzięki niemu dowiemy się ile potrzeba czasu na odtworzenie lasów równikowych. Sprawdzimy jak wyglądałaby ziemia gdyby człowiek zniknął w filmie „Homo sapiens”. Zobaczymy także „Punkt krytyczny. Energa odnowa”, pierwszy polski pełnometrażowy film dokumentalny o tematyce ekologicznej w reżyserii Łukasza Bluszcza (planowane jest także spotkanie z autorem). Dla oddechu na ekranie pojawi się przejmującą wizję końca ery przyrody i początku ery techniki w filmie „Księżniczka Mononoke”. W tym arcydziele japońskiej animacji odbija się jak w soczewce cały dramat chciwości człowieka i jego rabunkowej gospodarki wobec własnego otoczenia.
Przegląd obdarzony komentarzami specjalnie zaproszonymi gości da spore możliwości zbudowania sobie własnych poglądów na to jak wyglądają i jak powinny wyglądać stosunki człowiek-natura. Zejdźmy na ziemię i zastanówmy się nad sobą.
„Królestwo”, reż. Jacques Perrin, Jacques Cluzaud (film)
GODZ. 21:00
Tym razem twórcy zapraszają nas do niezwykłego świata prapuszczy, aby oczami jej mieszkańców odkryć przed nami historię natury, naszego kontynentu i człowieka od epoki lodowcowej do czasów współczesnych. Tysiące lat temu Europa pokryta był niekończącym się lasem, którym niepodzielnie rządziły żubry, lisy, wilki, łosie i jelenie. Ich królestwem była rozciągająca się przez cały kontynent prapuszcza, której serce tętniło w Puszczy Białowieskiej, dziś jedynym jej zachowanym fragmencie. W sercu pełnego tajemnic lasu rozgrywa się niesamowita opowieść o przyrodzie, tej najdzikszej i nietkniętej jeszcze ludzką ręką.


piątek 29.09.2017 / Akademia Muzyczna (ul. Gdańska 14) wstęp wolny
Orchestra of New Creations
Experiments and Musical Improvisations (koncert)
GODZ. 20:00
Orchestra of New Creations, Experiments and Musical Improvisations powstało w 2011 roku. ONCEIM to trzydziestu muzyków, którzy są świetnymi instrumentalistami i jednocześnie muzykami, którzy tworzą ciekawe techniki instrumentalne i muzyczne. Są także wykonawcami i/lub improwizatorami i/lub kompozytorami. Ta wszechstronność pozwala im realizować współczesną muzykę w całej jej złożoności i subtelności. Przez swoje podejście artystyczne ONCEIM postrzega orkiestrę w sposób wyjątkowy, zarówno jako siłę twórczą, jak i muzyczną innowację, a także ludzką i artystyczną platformę, która jednoczy i tworzy nowe inicjatywy. Projekty orkiestry polega na wynalezieniu nowego sposobu gry kolektywnej, gdzie każdy muzyk odgrywa ważną rolę w procesie twórczy. Muzyka orkiestry opiera się na wyjątkowej wirtuozerii i muzycznym języku, który został stworzony.


piątek 29.09.2017 / MÓZG bilet: 10 zł
Polemica (koncert)
GODZ. 22:00
POLEMICA to międzynarodowy kwartet z Włoch, grający muzykę nazywaną thinkrock.
POLEMICA krytykuje modele społeczne i prowokuje krytyczne pytania. Mimo tego, że projekt jest stosunkowo nowy, doświadczenie muzyków jest doskonałe, a duch ich twórczości zaraźliwy.
Hilary Binder przelewa swoje serce i umysł w emocjonalne i polityczne teksty,zgrabnie wplecione we wspólnie komponowaną i ekscentryczną muzykę. Giulio i Zilvio spotkali się na scenie kilka lat temu, a w grudniu 2015 roku, po krótkiej współpracy postanowili stworzyć nowy zespół. Vik dołączył niewiele później, a następnie muzycy zaczęli szukać głosu. Poszukiwania zostały zakończone, gdy poznali Hilary, wielopostaciową artystkę, która od razu zgodziła się spróbować swoich sił jako wokalistka nowego projektu. Zespół zaczął pracować nad nowym materiałem wykorzystując wnikliwe i ironiczne teksty pisane przez Hilary.
Giulio - bas
Hilary - wokal
Vik - perkusja
Zilvio – gitara i syntezatory


sobota 30.09.2017 / MÓZG bilet: 10 zł
Come Down To Earth Choir (koncert)
GODZ. 21:00
Partytura na głosy zwierzęce to wielopoziomowy, rozbudowany projekt oparty na współpracy z wieloma środowiskami, który w swojej festiwalowej odsłonie przybiera formułę Come Down To Earth Choir. W realizacji koncepcji Elżbiety Jabłońskiej bierze udział kilkadziesiąt osób, których zaangażowanie i prowadzony dialog stanowi podstawę procesu twórczego. Jest on dla autorki przestrzenią doświadczalną i równoważną z planowanym efektem końcowym. Dokumentacja zgromadzona w trakcie pracy nad projektem, w postaci nagrań audiowizualnych, stanowi materiał wyjściowy do stworzenia ostatecznej formy instalacji o charakterze synkretycznym. Zarejestrowane i skompilowane pomruki, buczenia, wycia, skomlenia, skowyty zwierząt stały się pierwowzorem dla pracy kompozytora, dyrygenta i chórzystów zaproszonych do współpracy przy projekcie. Partytura stworzona przez kompozytora Marcina Gumielę stanowi próbę przeniesienia zarejestrowanych, przez współpracującego przy projekcie muzyka Wojtka Kotwickiego, dźwięków wydawanych przez zwierzęta żyjące w bydgoskim ogrodzie zoologicznym na język współczesnego zapisu muzycznego. Powstała partytura stanowi rodzaj inspiracji, a praca nad nią zakłada możliwość indywidualnej jej interpretacji przez dyrygentkęAgnieszkę Sowę oraz uczestników Chóru Akademickiego UTP im J.J. Śniadeckich w Bydgoszczy, uczestników projektu.
Projekt powstał we współpracy:
Marcin Gumiela - kompozycja
Agnieszka Sowa - praca interpretacyjna nad utworem
Chór Akademicki UTP im J.J. Śniadeckich w Bydgoszczy - wykonanie
Wojtek Kotwicki - nagrania audio, wideo, grafika
Elżbieta Jabłońska - koncepcja/idea/koordynacja
Projekt Partytura na glosy zwierzęce zrealizowany został w ramach stypendium MKiDN w roku 2014.
Piotr Grygor (wystawa/instalacja audio)
GODZ. 22:30
Piotr Grygor to artysta audiowizualny. Tłumaczy procesy życiowe roślin na dźwięk, muzykuje z owadami, maluje falami mózgowymi. Rozwija koncepcję bionicznej improwizacji audiowizualnej – jak najbardziej otwartych, reaktywnych środowisk, wzorowanych na naturalnych habitatach bądź́ procesach, zapewniających generatywność i emergencję.


EEGrafika – wystawa
Grafiki z fal mózgowych. Ludzki mózg jest prawdopodobnie najbardziej skomplikowaną strukturą w znanym nam wszechświecie i jako taki posiada spory potencjał jako źródło generowania materiału audiowizualnego. Ideą cyklu EEGrafika była bezpośrednia transpozycja procesów neurologicznych na obraz, a tym samym wizualizacja nieustającej burzy impulsów elektrycznych ludzkiego "biokomputera".
Sensor EEG, środowisko programistyczne Pure Data, druk cyfrowy, 2017.
Plant Chant – instalacja audio
Procesy życiowe roślin transponowane na dźwięk. Czuły pomiar aktywności elektrycznej roślin sterujący syntezą audio w czasie rzeczywistym. W roślinach, podobnie jak we wszystkich żywych organizmach, występuje mierzalny przepływ elektronów, który można wykorzystać np. do sterowania parametrami syntezy dźwięku. Muzyka elektroniczna jest w swojej istocie wykorzystaniem fluktuacji elektronów i sterowaniem za pomocą̨ napięcia, które można przetłumaczyć za pomocą̨ całego spektrum urządzeń na słyszalne częstotliwości, głośność lub barwę̨ dźwięku. Tłumaczę życie roślin na dźwięk za pomocą̨ czułego galwanometru (znanego np. z wykrywacza kłamstw), sterującego oscylatorami i filtrami. Czuły pomiar oporu elektrycznego pomiędzy dwiema elektrodami przyłożonymi do różnych części rośliny skutkuje natychmiastową zmianą rytmów i wysokości generowanych tonów. Nie bez znaczenia pozostają̨ takie czynniki jak warunki oświetleniowe, wilgotność gleby czy obecność organizmów mogących stanowić zagrożenie. Pomimo, że rośliny nie posiadają̨ narządów zmysłowych, w ludzkim rozumieniu, wydaje się̨ , że całe ich organizmy działają jak systemy nerwowe.


niedziela 1.10.2017 / MÓZG bilet: 20 zł
Už jsme doma (koncert)
GODZ. 21:00
Pierwsze pięć lat swojej kariery zespół spędził na nielegalnej scenie w swojej ojczyźnie występując pod groźbą więzienia ze strony totalitarnego systemu komunistycznego.
W kolejnym okresie swojej działalności, grupa koncertowała w ponad 40 krajach, zagrali wiele koncertów w Europie, Japonii czy Nowej Zelandii. Niedawno, podróżowali po Stanach Zjednoczonych, gdzie zagrali około 20 tras koncertowych, łącznie prawie 700 koncertów. Gdy wybuchła wojna w Bośni w latach 90. zespół pojechał do Gorazde zagrać na czołgu ONZ. Grali także dla dysydentów na Białorusi.
Ich występy są energiczne, pełne mocy, uduchowione i szalone. Często artyści ubierają specjalne stroje ku uciesze publiczności. Už jsme doma wykonuje także wiele prac powiązanych ze swoją muzyką. Współpracują z teatrem, piszą muzykę do filmów czy występują z orkiestrą symfoniczną.
Istotnym elementem sztuki UJD jest malarz Martin Velisek, który jest niegrającym członkiem zespołu. Jego sztuka jest znana i poważana na całym świecie. Wszystkie okładki płyt, plakaty i jakiekolwiek materiały wizualne UJD wychodzą spod jego rąk.


wtorek 5.10.2017 / MÓZG wstęp wolny
„Punkt krytyczny. Energia odnowa.”, reż. Łukasz Bluszcz (film)
GODZ. 21:00
Pierwszy, polski, pełnometrażowy film dokumentalny na temat zmian klimatu i nieuchronnej rewolucji energetycznej. Twórcy w jasny sposób pokazują, dlaczego klimat nagle się zmienia i przed jakimi wyzwaniami w związku z tym staje nasza cywilizacja. Dowiadujemy się, co sprawiło, że równowaga klimatu na Ziemi została zachwiana i jakie są tego skutki. Czy realna jest przyszłość oparta jedynie na węglu i ropie? Czy można poradzić sobie ze smogiem i co musi się wydarzyć, żeby nie doszło do tragedii na miarę zagłady dinozaurów? Odpowiedzi na te i wiele innych intrygujących pytań szuka aktor Marcin Dorociński. Cały świat, a więc także Polska, stoi przed widmem powodzi, suszy, braku wody pitnej i jedzenia. Ciepłe kaloryfery w chłodne dni, lody w lecie, światło czy woda w kranie, o paliwie do samochodu nie wspominając – nie chcemy z tego zrezygnować, ale będziemy zmuszeni wytwarzać energię w inny sposób. Twórcy zwracają uwagę na kwestię alternatywnych źródeł energii i problemów, z jakimi borykają się w naszym kraju ich zwolennicy. Film ostrzega przed nadchodzącą katastrofą i proponuje rozwiązania mogące pomóc w jej powstrzymaniu. Zmiany już zachodzą – widać je także w Polsce. Właśnie znaleźliśmy się w Punkcie krytycznym.
Łukasz Bluszcz (spotkanie autorskie)
GODZ. 22:30
Łukasz Bluszcz roducent, reżyser i scenarzysta dokumentalny, związany z Vision House Productions. Pracował jako dziennikarz i producent lokalny dla globalnych stacji informacyjnych, jak BBC, AL Jazeera, Discovery, Channel 5 i inne. Autor scenariuszy dokumentów „Efekt Chopina” (BBC World, TVP2) i „Był Bunt” (Al Jazeera, TVP Kultura). Producent i reżyser programów Discovery Channel Polska: „Przystanek Bieszczady”, „Polska: Operacja Zmiana” i in. „Punkt Krytyczny. Energia odNowa” to jego pełnometrażowy debiut reżyserski.


środa 6.10.2017 / MÓZG Bilet: 10 zł
Nina de Heney (koncert)
GODZ. 21:00
Nina Dehaney wychowywała się w Szwajcarii. Studiowała na New England Conservatory of Music w Bostonie. W 1983 roku przeprowadziła się do Szwecji, gdzie studiowała na Konserwatorium Muzycznym w Goteborgu. W 1992 roku zaczęła grać solo, często współpracowała z tancerzami. W 2008 roku założyła z tancerką i choreografką Anną Westberg festiwal Dance’n’Bass. Nina aktywnie działa na jazzowej i improwizowanej scenie w Szwecji od wielu lat i występowała z wieloma zespołami. Obecnie współpracuje z Lisą Ullén i Acoustic Electronics.
Lindha Kallerdahi
John Holmstrom
& John Holmström (koncert)
GODZ. 22:00
Lindha jest uważana za jedną z najważniejszych i najbardziej przełomowych wokalistek na szwedzkiej scenie jazzowej i improwizowanej. Wyjątkowe brzmienie Lindhy i jej sposób śpiewania przyciągnęły wielu studentów. Pracowała jako trener wokalny, zarówno techniczny, a przede wszystkim duchowy, w wielu szkołach muzycznych i konserwatoriach od 2001 roku. Dosyć wcześnie zetknęła się z gatunkiem free music i współpracowała z takimi jak Sonic Youth, Ikue Mori, Mats Gustavsson, Nina de Heney, Lise-Lotte Norelius, Mattias Windemo i Fredrik Ljungkvist i wieloma innymi.
John Holmström to szwedzki pianista, który tworzy w szerokim spektrum muzyki improwizowanej. Z jedną nogą w bardziej tradycyjnym jazzie, a drugą w wolnej improwizacji, próbuje stworzyć coś pomiędzy, w i ponad wszystkim. Nie dlatego, że szuka nowego nieodkrytego terenu, ale dlatego, że po prostu nie może się powstrzymać. Jako student muzyki klasycznej próbuje poszerzać i zawierać w swojej muzyce prace i język starych mistrzów, ale jego podejście do muzyki wywodzi się z jego korzeni jako hiphopowego MC i wojownika sztuk walki. John zjeździł świat grając swoją muzykę i jest znany z grania w zespołach takich jak Dark Horse, Om Tat Sat i Hurrakel.


Wieczór Muzyki Improwizowanej z udziałem muzyków lokalnych oraz gości festiwalu
GODZ. 23:00


czwartek 7.10.2017 / MÓZG Bilet: 10 zł
Jonny Wartel
Karin Johansson
Jonny Wartel Quartet (koncert)
GODZ. 21:00
Jonny Wartel gra na saksofonie i piszczałce. W latach 80. koncertował po Europie z kwartetem saksofonowym Position Alpha. W latach 80. i 90. koncertował po Europie z muzykami Indian Baul. Jest wolnym strzelcem w różnych gatunkach muzycznych: free jazz, impro, muzyka folkowa, world music, rock’n’roll itd. Razem z Lolo Anderssonem założył Brötz w 1993 roku.
Karin Johansson jest pianistką i kompozytorką muzyki improwizowanej, eksperymentalnej i jazzowej. Pochodzi ze Szwecji, wykorzystuje alternatywne techniki gry i korzysta z preparacji i przedmiotów; gra w kilku zespołach, m.in. Jonny Wartel 4, Ord, Finn Loxbo/Karin Johansson duo, Lisen Rylander Löve/Karin Johansson duo. Komponuje muzykę do teatru i tańca współczesnego.
Yasuhito Mori, urodzony w Tokio, zaczął grać w najważniejszych klubach jazzowych w Tokio podczas studiów na Aoyama Gakuin Univerity, po ukończeniu nauki grał razem z Masayuki Takayanagi i wieloma innymi artystami. W 1981 roku przeprowadził się do Szwecji i zaczął współpracować z szwedzkimi muzykami jazzowymi. Był członkiem kwartetu Stana Getza z Kennym Baronem i Ben Rileyem podczas europejskiej trasy koncertowej w lecie 1989 roku. W 1994 roku, Mori rozpoczął serię koncertów „Scandinavian Japan Connection” i zagrał wiele tras koncertowych w Japonii i Szwecji z wieloma szwedzkimi i japońskimi muzykami.
Henrik Wartel został członkiem znanego na całym świecie kwartetu puzonisty Eje Thelinsa, gdy miał zaledwie dwadzieścia lat. Koncertował po całej Europie przez kilka lat i stał się bardzo znanym i popularnym perkusistą wśród wielu muzyków. Grał rock’n’rolla z Jucka Tullonenem, hardcore jazz z Berntem Rosengrenem, grał u boku takich gwiazd jak Monika Zetterlund czy Tomasz Stańko lub Nisse Landgren. Grał free jazz z Rolandem Keijserem i free impro z Position Alpha. W skrócie: gra ze wszystkimi i wszędzie.


Wieczór Muzyki Improwizowanej z udziałem muzyków lokalnych oraz gości festiwalu
GODZ. 22:30wtorek 12.10.2017 / MÓZG wstęp wolny
„Sól Ziemi”, reż. Juliano Ribeiro Salgado,
Wim Wenders (film)
GODZ. 21:00
Sebastião Salgado, legendarny brazylijski fotograf, podróżował po świecie przez 40 lat. Dokumentował historię ludzkości w okresie dramatycznych zmian, będąc świadkiem konfliktów wojennych, ludobójstwa, klęsk głodu i przymusowych migracji. Sławę przyniosły mu cykle czarno-białych fotografii poświęcone kondycji człowieka, w których zajrzał w samo jądro ciemności, pokazując cierpienie, okrucieństwo i śmierć. W nowym projekcie fotograficznym Genesis po raz pierwszy odchodzi od fotografii społecznej na rzecz ilustracji piękna Ziemi. Fotografuje obszary nietknięte przez zachodnią cywilizację jakby zaczerpnięte z Księgi Rodzaju, gdzie bez przeszkód rozwija się fauna i flora. Film prezentuje prace Sebastião Salgado, dzięki którym stał się jednym z najsłynniejszych fotografów, a także zdaje relację z jego życia, opowiada o przemianie, jaką przeszedł po powrocie do Brazylii i zaangażowaniu się w prowadzenie farmy z żoną Lélią. Na Salgado patrzymy z dwóch perspektyw: jego syna Juliano oraz Wima Wendersa, współreżysera filmu, który sam również jest fotografem. Juliano odgrywa tu kluczową rolę. Nieraz towarzyszył ojcu w podróżach, z których pozostały pokazywane w filmie materiały archiwalne. Ujawnia też tajemnice z ich rodzinnego życia, we wzruszających intymnych scenach szczerze analizując relacje z rodzicem. Wątki osobiste uzupełnia obiektywne spojrzenie Wendersa, co sprawia, że filmowa uczta dla oka, jaką jest Sól Ziemi, staje się jednocześnie pasjonującym, wielowątkowym portretem ikony współczesnej fotografii.


środa 13.10.2017 / MÓZG Bilet: 10 zł
Zerang / Mełech / Wójciński (koncert)
GODZ. 21:00
Trio Zerang/Mełech/Wójciński w 2010 roku zagrało trasę po Polsce, w trakcie której odbyła się sesja nagraniowa w poznańskim Albert Hofmann Studio, gdzie muzycy zarejestrowali kolektywne improwizacje. Muzyka zarejestrowana wówczas ukazała się w styczniu 2017 roku w poznańskiej oficynie Multikulti Project. Płyta „Zerang/Mełech/Wójciński 261034115” zawierająca siedem improwizowanych utworów, gdzie indywidualna ekspresja i charakterystyczny język poszczególnych muzyków wyznaczają kierunek i nurt wielowątkowej wypowiedzi, jest swoistą dokumentacją czasu „pierwszego spotkania” trzech odmiennych wyobraźni pełnego szacunku i wzajemnej estymy pozbawionej kompleksów. Oczywistym jest, że to Michael Zerang, jeden z najwszechstronniejszych perkusistów i perkusjonalistów ze swym kilkudziesięcioletnim doświadczeniem na światowej scenie szeroko rozumianego free impro odciska tu najbardziej sugestywną pieczęć. Istotą spotkania zawsze pozostaje ciekawość drugiej osoby i chęć poznawcza, które mają szansę zrealizować się tylko w pełnoprawnym czujnym dialogu. Piotr Mełech i Ksawery Wójciński to zdecydowanie odpowiedni partnerzy do takiego dialogu. Każdy z nich ma odmienne doświadczenia, ale charakterystyczny język i swoistą ekspresję. I taką właśnie przestrzeń dla wspólnej wypowiedzi trio Zerang/Mełech/Wójciński z pewnością stworzy na 13th Mózg Festival w Bydgoszczy. Przestrzeń w której znajdzie się miejsce zarówno na strumień świadomości jak i na kaskady podświadomości.
Michael Zerang - perkusja
Piotr Mełech – klarnet, klarnet basowy
Ksawery Wójciński – kontrabas


czwartek 14.10.2017 / MÓZG Bilet: 10 zł
Gorzycki / Pawlicki / Ziołek - Ensemble Tuning (koncert)
GODZ. 21:00
Najnowsze trio Rafała Gorzyckiego to druga odsłona jego tryptyku triowego, który rozpoczął albumem Playing. Ensemble Tuning tworzą wyjątkowi muzycy: Tomasz Pawlicki - jeden z największych flecistów w Polsce, koncertmistrz Opery Nova w Bydgoszczy i kompozytor, Kuba Ziołek – laureat Paszportu Polityki 2016, lider wielu ważnych projektów i zespołów z pogranicza muzyki eksperymentalnej, elektronicznej i improwizowanej. Lider projektu i perkusista, kompozytor – Rafał Gorzycki, jest zaliczany do grona najważniejszych i najbardziej twórczych, płodnych artystów współczesnego jazzu oraz kameralistyki w Polsce i Europie. Założeniem tego tria jest praca nad brzmieniem, jego transformowanie i ekspozycja jako głównej składowej muzycznej.
Tomasz Pawlicki - flet, elektronika
Kuba Ziołek - elektronika
Rafał Gorzycki – perkusja, elektronika


poniedziałek 25.10.2017 / MÓZG Bilet: 10 zł
Theresa Wong / Christian Kobi / Frantz Loriot (koncert)
GODZ. 21:00
Międzynarodowe trio, w które skład wchodzi Theresa Wong (wiolonczela), Christian Kobi (saksofony) oraz Frantz Loriot (altówka) po raz pierwszy spotkało się w 2016 roku. Muzycy szybko odnaleźli synergię w tworzonej muzyce improwizowanej poprzez skupione badania dźwięków metodą amplifikacji. Tak jak mikroskop przyłożony do obrazy, tak samo trio odkrywa bogactwo mikrokosmosy sowich instrumentów dzięki poszerzonym metodom gry oraz technikom mikrofonowym. Muzykę artystów można porównać do elektrycznie pulsującego hałasu wydawanego przez kolonię owadów nocnych.


wtorek 26.10.2017 / MÓZG wstęp wolny
„Był sobie las”, reż. Luc Jacquet (film)
GODZ. 21:00
Dokument nagrodzonego OSCAREM za „Marsz pingwinów” Luca Jacqueta zabiera widzów w niesamowitą podróż w głąb lasów tropikalnych. „Był sobie las” to fascynująca i zachwycająca wizualnie podróż do świata natury, w głąb tajemniczych lasów deszczowych Peru i Gabonu, pokazująca największe cuda tamtejszej fauny i flory. Przewodnikiem widzów po lasach tropikalnych jest ceniony francuski przyrodnik Francis Hallé. Zdjęcia do dokumentu kręcone były od czerwca do listopada 2012. Twórcy wykorzystali zarówno tradycyjne kamery, jak i drony, które pozwoliły na sfilmowanie pełnej panoramy amazońskiej przyrody. Dokument wzbogacony jest animacjami i rysunkami autorstwa Francis Hallégo.


środa 27.10.2017 / MÓZGBilet: 10 zł
Duet Pękala / Kordylasińska / Pękala (koncert)
GODZ. 21:00
Duet Pękala / Kordylasińska / Pękala działa na polskiej scenie muzycznej od 2004 roku. Szczególnie bliski jest im nurt minimal music oraz szeroko rozumiana muzyka elektroakustyczna. Wraz z pianistami Lutosławski Piano Duo tworzą zespół Kwadrofonik, formację która specjalizuje się w wykonawstwie muzyki XX i XXI wieku. Współpracują z wieloma artystami i zespołami, m.in. Percussion Clavier de Lyon, Steven Schick, Mitch&Mitch, Felix Kubin. Są również założycielami Hobbeats Percussion Group, w ramach której realizują większe pod względem obsady projekty kameralne.
Miłosz – wibrafonista i perkusjonista, improwizator a także adiunkt w klasie perkusji Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie Magda – marimbafonistka specjalizująca się w kameralistyce XX i XXI wieku, pedagog.


czwartek 28.10.2017 / MÓZGBilet: 10 zł
Marina Cyrino / Merje Kägu / Madeleine Jonsson Gille (koncert)
GODZ. 21:00
Marina Cyrino bada grę na flecie poprzez różnorodne interakcje ze światłem, ruchem, elementami i przedmiotami teatralnymi. Jest także muzykiem, który ma ogromne problemy z pisaniem swojej notki biograficznej. To pewnego rodzaju strach przed byciem zredukowanym do fragmentu siebie składającego się z kilku słów. To strach przed pisaniem o sobie w trzeciej osobie, nawet jeśli to ona jest autorką tekstu. Kiedy decyduje się mówić swoim głosem, mówi: „Poświęcam część życia na granie muzyki, a inną część, aby się nauczyć jak zostać górą. Wyjątkowo interesuje mnie słowo metamorfoza. Dzisiaj oddycham, a któregoś dnia już nie będę.”
Heidi Ilves jest poetką, kompozytorką w nurcie współczesnego jazzu i artystką wokalną z Finlandii. Lubi pełne sensu słowa i prowadzi badania nad dźwiękami. Uważa, że piękno muzyk tkwi w ciszy, akceptacji, szczerości i empatii. Wierzy, że ciekawość dziecka i głębokie połączenie z wewnętrznym ja to priorytet, a także paradoksalna prawda.
Merje Kägu to estońska gitarzystka i kompozytorka, która studiowała gitarę na Estońskiej Akademii Muzycznej i ukończyła studia magisterskie z improwizacji na Akademii Muzyki i Teatru w Gotheburgu. Swoją oryginalną muzykę miała okazję zaprezentować w Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii i Szkocji. „Muzyka to coś co przyciąga moją uwagę i ciekawość. Inspiruje mnie. Lubię tworzyć kompozycje i łączyć je z improwizacją oraz tworzyć dialog, który jest intymny, osobisty i opowiada jakąś historię. Tam, gdzie brakuje słów, mówi muzyka. Muzyczna prawda to coś dynamicznego.”


czwartek 2.11.2017 / MÓZG wstęp wolny
„Homo sapiens”, reż. Nikolaus Geyrhalter (film)
GODZ. 21:00
Co pozostanie z naszej cywilizacji, gdy w końcu wyginiemy? Puste przestrzenie, opuszczone budynki, sklepy, kina, szpitale, biura, szkoły, biblioteki, parki rozrywki i więzienia. Ruiny miast, które coraz bardziej porastać będzie roślinność. Zarośnięte wysypiska śmieci i zbiorniki wody czy rozpadający się na drodze asfalt… Przestrzeń, w której mieszkamy, po naszej zagładzie ponownie przejmie natura, z której kiedyś brutalnie ją wyrwaliśmy. Film, kręcony przez 4 lata w Europie, USA, Japonii i Argentynie, jest krytycznym portretem naszej cywilizacji. Zbudowany wyłącznie z precyzyjnie skomponowanych, statycznych ujęć, pozbawionych jakiegokolwiek komentarza. Przyglądamy się życiu ludzi na Ziemi, ich stosunkowi do zwierząt, drugiego człowieka, wojen. Brak tu obrazów przestrzeni prywatnych. Oglądamy wyłącznie miejsca publiczne: biura, hale sportowe, magazyny, szkoły, szpitale, sklepy. Poznajemy sposób organizacji życia na naszej planecie, a także wpływ, jaki rozwój technologii ma na degradację naszej cywilizacji. Widzimy miejsca opuszczone, zapomniane, odzyskane przez naturę i zwierzęta. Film jest głębokim spojrzeniem na wpływ, jaki ludzkość wywarła na Ziemię, próbą przewidzenia przyszłości, jaka nas czeka i oceną roli człowieka w dobie kryzysu ekologicznego. Czy mamy szansę na zmianę? Co powinniśmy w tym kierunku zrobić? Czy nie jest już za późno? Ten medytacyjny, poetycki esej o skończoności naszego gatunku zachęca do medytacji nad kruchością człowieka, do refleksji nad upływającym czasem i chwilą.


piątek 3.11.2017 / MÓZGBilet: 10 zł
Stammberger Riemann Nakai Electrique TrioStammberger Riemann Nakai
Electrique Trio (koncert)
GODZ. 21:00
Electrique Trio Norberta Stammbergera to koncepcja wolnej improwizacji na instrumentach akustycznych z elementami elektroniki. Członkowie zespołu, Teresa Riemann na perkusji oraz Daigo Nakai na kontrabasie, jeszcze nigdy nie grali ze sobą, ale spotykali się często na festiwalach noise’owych.
Norbert R. Stammberger stosuje intuicyjny styl kompozycji i improwizacji. Gra na saksofonie, jest artystą solowym, improwizatorem i kompozytorem.
Teresa Riemann jest multiinstrumentalistką, wokalistką i pisarką. Często łamie prawa mówiące jak coś zrobić poprawnie, a jej wiecznie ciekawy umysł szuka pełnej nieograniczonej ekspresji. Zamiast odtwarzać schematy poszukuje wolności.
Daigo Nakai to improwizujący muzyk i kontrabasista. Niedawno przeprowadził się do Berlina z Melbourne. Występował jako muzyk sesyjny na nagraniach wielu zespołów, w tym Captain Apples z Melbourne, a także trio Ade Ish, którego członkiem był przez 4 lata.


sobota 4.11.2017 / MÓZG wstęp wolny
Jerz Igor (koncert)
GODZ. 16:00
Jerz Igor to Igor Nikiforow i Jerzy Rogiewicz - muzyczny duet znany z niezliczonej liczby zespołów. O swoim projekcie mówią tak: „naszym marzeniem było nagranie płyty dla dzieci, która traktowałaby małych odbiorców poważnie, brzmiącej bogato, nagranej wyłącznie na prawdziwych instrumentach. Takiej, której z radością słuchalibyśmy razem z dziećmi". W 2014 r. premierę miał pełnowymiarowy album „Mała Płyta” (Lado ABC) wypełniony kołysankami dla dzieci. Duet nagrał większość partii instrumentalnych i wokalnych, a także zgromadził Małą Orkiestrę Jerza Igora, zapraszając do współpracy wybitnych muzycznych gości. Stylistyczny rozmach tej domowej superprodukcji obejmuje zarówno eteryczne gitarowe ballady, blask orkiestr lat 60., jak i syntezatorową nostalgię dziecięcych lat 80. W 2016 r. powstał najnowszy album „Jerz Igor Zimą”. Płyta zawiera 10 piosenek, do jednej z nich słuchacz będzie mógł wymyślić sobie sam melodię. Podczas koncertów można rozmawiać i biegać.


Dziecięca Orkiestra Improwizująca
(warsztaty i koncert)
GODZ. 17:00
Orkiestra złożona z dzieci uczących się w szołach muzycznych, a także tych muzykujących samodzielnie. Dzieci, które otwarte są na zabawę z muzyką. Orkiestrę przygotuje i poprowadzi Jerzy Rogiewicz – współtwórca “Małej płyty” zespołu Jerz Igor.


czwartek 9.11.2017 / MÓZGwstęp wolny
„Księżniczka Mononoke”, reż. Hayao Miyazaki (film)
GODZ. 21:00
„Księżniczka Mononoke” jest wraz ze „Spirited Away” oraz „Moim sąsiadem Totoro” najbardziej rozpoznawalnym filmem ze Studia Ghibli. Film ten odniósł wielki sukces i przypieczętował pozycję Miyazakiego jako najbardziej popularnego twórcy anime. Serwis Rotten Tomatoes przyznał mu wynik 92%. Film porusza problem koegzystencji środowiska naturalnego oraz człowieka. Rozwój akcji pokazuje, że zarówno ekspansywnie nastawieni ludzie, jak i pragnące zemsty duchy lasu, nie mają racji. Eboshi jest niebywale zuchwała, chce pokazać wyższość ludzi oraz cywilizacji nad siłami natury. Jest przekonana, że w dzisiejszym świecie brak miejsca dla bogów. Yōkai natomiast są zaślepione żądzą zemsty, chcą za wszelką cenę zniszczyć ludzi, odpłacić za każdą krzywdę. Postawy obu stron prowadzą do otwartej wojny, zniszczenia i przelewu krwi. Dopiero Ashitaka to zauważa i jest w stanie, nie opowiadając się po żadnej ze stron, zaprowadzić pokój. Nienawiść w tej animacji ma potężną siłę, zdolną jedynie do zabijania. Miłość natomiast jest potężniejsza i wszechobecna, daje życie, jak również je odbiera. Film pokazuje, że ludzie mogą żyć w zgodzie z naturą, jednak pod warunkiem, że obie strony będą skłonne do poświęceń. Potępia on również ekspansywną gospodarkę, w której, w zaślepieniu zyskiem, zapomina się o bezpowrotnym niszczeniu środowiska i starych tradycjach. Obraz ma silną wymowę pacyfistyczną, ukazuje bezsens jakiejkolwiek wojny oraz rozlewu krwi. Dosadnie przedstawione jest to na wojowniczej grupie samurajów. Film, łamiąc konwencje szlachetnych i honorowych wojowników, pokazuje ich jako bandę okrutnych i pozbawionych skrupułów rzezimieszków i zawadiaków, szturmujących każdą napotkaną wioskę wyłącznie dla zysku.


sobota 11.11.2017 / MÓZG Bilet: 10 zł
Marek Pospieszalski Quartet (koncert)
GODZ. 21:00
Po wielu latach zbierania doświadczeń i inspiracji u innych muzyków, Marek Pospieszalski prezentuje autorski projekt, własny obraz muzyki, która czerpie z całego dobrodziejstwa jazzu i muzyki improwizowanej ale i wszelkich innych kreatywnych gatunków. Przede wszystkim jest w nim duża doza zespołowego grania, które objawia się m. in. przez grę fakturami oraz wielopłaszczyznowym prowadzeniem narracji. Melodyczna baza zderza się tu z sonorystyką, to wszystko bez mrugania okiem i chowania się za maską kabaretu. Jest to muzyka szczera, intensywna, odważna i poważna. Do zespołu Pospieszalski zaprosił swojego muzycznego „brata” Maksa Muchę który jest jednym z najbardziej rozchwytywanych basistów młodego pokolenia w kraju, oraz czołówkę młodych muzyków z berlińskiej sceny, pianistę Eliasa Stemesedera oraz perkusistę Maxa Andrzejewskiego.
Marek Pospieszalski jest saksofonistą i klarnecistą. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie. Od najmłodszych lat zafascynowany awangardą jazzową, muzyką improwizowaną oraz nowymi brzmieniami, otwarty na wszelkie muzyczne gatunki.
Elias Stemeseder - fortepian
Max Mucha - kontrabas
Max Andrzejewski – perkusja


Rashad Becker (koncert)
GODZ. 22:00
Rashad Becker jest kompozytorem i muzykiem rezydującym w Berlinie. Jego kompozycje to wielopoziomowe narracje zamieszkałe przez zespoły sinicznych jednostek, niektóre z nich są próżne, inne nieśmiałe, niektóre agitują, a inne są gotowe się poddać. Często pojawia się tragi-komiczny akcent, jak np. kreskówkowa wersja czegoś, co mogłoby być rekwiem ze snu (lub równie dobrze tańcem płodności z innego wymiaru). Jego najnowsza twórczość obejmuje cykl „Traditional Music Of Notional Species” wydane w dwóch częściach oraz wieloczęściowe dzieło pt. „Based On A True Story”, które czerpie partytury ze zdarzeń z historii w tym kontekście w formie „sonicznej inscenizacji”. Rashad głównie działa jako artysta solowy jednak współpracuje na stałe z takimi artystami jak Eli Keszler, Moritz von Oswald oraz jest członkiem formacji Moleglove.


Kondensator Przepływu (koncert)
GODZ. 23:00
Kondensator Przepływu to duet dwójki przyjaciół ze szkolnej ławki, w skład którego wchodzą Qba Janicki oraz Bartłomiej Chmara. Ich drogi muzyczne i nie tylko przecięły się siłą rzeczy już w czasach szkolnych i od zawsze związane były z improwizacją, jednakże nigdy nie zamykały się w ramach jednego gatunku. Począwszy od pierwszej impro grupy Alias Free Trio, przez pierwsze produkcje związane ze sceną muzyki klubowej, a także kwartet Tirvyous Wagon z Tomaszem Sroczyńskim i Markiem Pospieszalskim czy też trio TAPE ze Stefanem Węgłowskim oraz liczne spontaniczne kolaboracje wynikające z indywidualnych połączeń artystycznych obydwu twórców, silnie związanych ze środowiskiem artystycznym wyrastającym z klubu MÓZG, Kondensator jest aktualnie najdojrzalszą w dotychczasowej twórczości formą artystyczną realizowaną przez duet, który aktualnie pracuje nad swoim debiutanckim albumem pt. „RUCH”.


Ædm (dj set)
GODZ. 24:00
Ædm - jego podejście do grania muzyki elektronicznej różni się od standardowej koncepcji DJ setów. Wynika to przede wszystkim z nietuzinkowej selekcji, pełnej kawałków o zróżnicowanej rytmice i dynamice. W jego muzyce momenty ciszy, przeplatają się z agresywnymi dźwiękami, wytrącającymi słuchaczy ze strefy komfortu, by po chwili zaintrygować ich ponownie zaskakującym brzmieniem.
Póki co ædm może pochwalić się swoją rezydenturą w poznańskim klubie LAS, gdzie współorganizował kilka koncertów, grając u boku takich artystów jak FIS, Pleq, Mai Mai Mai.


 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand