Subiektywny Przegląd Filmowy-Hannah. Nieznana Historia Buddyzmu
Gdzie?HANNAH. NIEZNANA HISTORIA BUDDYZMU
tytuł oryginalny: Hannah. Buddhism's Untold Journey
reżyseria: Marta György-Kessler, Adam Penny
premiera: 2016-10-30
język: angielski
napisy: polskie
Bilet: 10 zł
Niezwykła i pełna przygód filmowa podróż, której bohaterką jest Hannah Nydahl - dzięki niej buddyzm tybetański stał się znany na Zachodzie.
Sercem tej opowieści jest przepiękna historia miłosna, która rozpoczyna się w hippisowskich czasach w Kopenhadze w latach 60. XX w. i prowadzi do Kathmandu, gdzie Hannah i jej mąż, Ole, zostali pierwszymi zachodnimi uczniami Jego Świątobliwości 16. Karmapy. Król Joginów i pierwszy świadomie reinkarnowany lama Tybetu na zawsze odmienił ich życie. Na jego życzenie młodzi Duńczycy zaczęli nieść mądrość nauk i metod buddyjskich za Zachód. Przez ponad trzy dekady podróżowali po całym świecie, spotykając się ludźmi z różnych krajów i środowisk. Ich droga wiodła przez niespokojny, stale zmieniający się świat, od Europy do Ameryki Północnej - oglądali upadek komunizmu w Europie Wschodniej i Rosji, w Ameryce Południowej zostali porwani przez partyzantów.
Dokument pokazuje, że buddyjski ideał wolności, we wszystkich jej formach, jest dziś bardziej istotny niż kiedykolwiek, oraz że nie wszystko, co tybetańskie powinno być uważane za święte.
REŻYSERKA O FILMIE:
Tworzenie filmu dokumentalnego to prawdziwy maraton. Przez ponad rok gromadziliśmy materiały. Oglądaliśmy filmy, czytaliśmy książki i słuchaliśmy nagrań, które udało nam się znaleźć na temat Hannah. Dużo dyskutowaliśmy. Kręcenie zdjęć zajęło nam blisko dwa i pól roku. Filmowaliśmy w Kathmandu, Delhi, Darjeelingu, Sonadzie, Hong Kongu, Niemczech i oczywiście w Danii, ojczyźnie Hannah. Zrobiliśmy ponad sześćdziesiąt wywiadów z ludźmi, najkrótszy trwał dwadzieścia minut, a najdłuższy dwa dni (...). To nie tylko historia o wyjątkowej i odważnej kobiecie. Jest to narracja o tak historycznym, głębokim znaczeniu, iż nie mogliśmy uczynić z niej zwykłej opowieści. Chcieliśmy również sprawić, żeby naprawdę poruszała ludzi.
Marta György-Kessler, reżyserka
PRASA O FILMIE:
Hannah jest inspirującym portretem silnej kobiety pionierki,dziecka pokolenia lat 60., która miała odwagę podjąć wyzwania – i osiągnąć sukcesy w wielkim stylu; Doskonale nakręcony film, który doprowadził oczarowaną publiczność od fascynacji do łez.
Huffington Post
Ten film to czysta przyjemność – niczym cenny klejnot zdobiący arrasy, świątynie i posągi. Hannah stanowi jego największą siłę.
Village Voice