Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Rusałka

Gdzie?
Rusałka

Antonin  Dvořák  "RUSAŁKA"

Baśń liryczna w trzech aktach.

Libretto Jaroslav Kvapil.

 

Realizatorzy:

reżyseria: Kristina Wuss (Niemcy),

kierownictwo muzyczne: Maciej Figas,

scenografia i kostiumy: Mariusz Napierała,

choreografia: Iwona Runowska,

współpraca muzyczna: Jerzy Wołosiuk,

przygotowanie Chóru: Henryk Wierzchoń

projekcje multimedialne: Krystian Drywa

reżyseria świateł: Maciej Igielski

asystent reżysera: Edward Stasiński

asystent choreografa Olga Karpowicz

CHÓR, BALET , ORKIESTRA OPERY NOVA

Premiera: 28.04.2012 r.

Czas trwania 2'40, w tym dwie przerwy

Najdoskonalsze romantyczne dzieło operowe czeskiego kompozytora , baśń muzyczna sięgająca po bogaty język harmoniczny, aby ukazać wieczność i przemijalność, nieśmiertelność i nietrwałość, zmysłowość i intymność.

Liryczna opowieść o Rusałce w Operze Nova przenosi widzów… do XIX– wiecznej Bydgoszczy, gdzie wśród rozpoznawalnych elementów architektonicznych miasta toczy się tragiczna historia uczucia łączącego mieszkańców dwóch światów: wodnego i ziemskiego.W najbliższym otoczeniu przepływającej przez Bydgoszcz rzeki Brdy - przy starych śluzach, na słynnym moście w sercu miasta , Rusałka wiedzie subtelny dialog z dalekim księżycem. W pobliżu wody i zamieszkujących ją Wodnika i nimf , na nadbrzeżu żyją leśne driady, zaś na  moście spaceruje- nieświadomy ich obecności - tłum strojnie odzianych mieszczan. Realizatorom udało się zachować wyrazistość postaci, urok fantastycznej ballady, przy odwoływaniu się do malarstwa prerafaelitów i kreowaniu nastroju letniej nocy – mgieł unoszących się nad wodą, wszechobecnego księżyca - cichego świadka miłości niemożliwej. To właśnie zawieszony nad mostem miesiąc jest adresatem najpiękniejszej bodaj arii w całej literaturze operowej słowiańskich kompozytorów. Wspaniały teatr w operze z użyciem wielkich scenicznych „rekwizytów” w skali 1:1: repliki przęsła XIX-wiecznego  mostu , starego wagonu tramwajowego, fontanny...

 Reżyser, Kristina Wuss, sięgnęła po bogatą symbolikę, aby oddać to, co wieczne i to, co ulotne....

Libretto Jaroslava Kvapila czerpie z kilku  opowieści o syrenach, rusałkach, ze starofrancuskiego podania o Meluzynie zakochanej w rycerzu i z baśni J.Ch.Andersena "Mała syrenka". Subtelna, pięknie zinstrumentalizowana muzyka Dvořáka czyni z "Rusałki" jedną z najpopularniejszych czeskich oper.

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand