Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Katyń w propagandzie III Rzeszy, ZSRS i PRL. Różnice i podobieństwa

Gdzie?
Katyń w propagandzie III Rzeszy, ZSRS i PRL. Różnice i podobieństwa
Prof. Tadeusz Wolsza
"Katyń w propagandzie III Rzeszy, ZSRS i PRL. Różnice i podobieństwa"
14 listopada 2016 r., godz. 17.30
Sala Sesyjna Urzędu Miasta Bydgoszczy

Autor przedstawi historię wykorzystania zbrodni katyńskiej przez propagandę Trzeciej Rzeszy w 1943 r., Związku Sowieckiego w latach 1943 - 1952 oraz władz Polski komunistycznej po zakończeniu wojny. Odwoła się również do stanowiska rządu RP w Londynie po 1943 r. Zwróci szczególną uwagę na skalę zjawiska. W tym wypadku podkreśli, iż propaganda niemiecka wykorzystała wszystkie ówczesne osiągnięcia techniczne: kroniki filmowe, filmy dokumentalne, płyty gramofonowe, audycje radiowe. Niemcy oprócz tego zorganizowali kilkadziesiąt wycieczek do miejsca sowieckiej zbrodni, w tym kilka z Generalnego Gubernatorstwa oraz komisję lekarską w międzynarodowym składzie. Liczbę uczestników wycieczek należy oszacować na ponad 30 tys. osób (głównie żołnierzy niemieckich z frontu wschodniego). Propaganda sowiecka była dużo skromniejsza. Sowieci przysłali w 1944 r. komisję lekarską w krajowym składzie. Ponadto dopuścili kilka delegacji, w tym dziennikarzy zagranicznych z Moskwy oraz żołnierzy z armii gen. Berlinga. Skala zjawiska była nieporównywalnie mniejsza, kilkaset osób. W końcu propaganda peerelowska, z polecenia Kremla, zajęła się dyskredytowaniem ustaleń międzynarodowej komisji lekarskiej z 1943 r. Ponadto był przygotowywany w Warszawie proces katyński, który nie doszedł do skutku. W 1952 r. propaganda w PRL na wszelkie sposoby próbowała zdyskwalifikować ustalenia amerykańskiej komisji Raya Maddena.

Prof. zw. dr hab. Tadeusz Wolsza - politolog i historyk, specjalizujący się w historii Polski XX wieku, a szczególnie historii emigracji po 1939 r. oraz historii więziennictwa i zbrodni stalinowskich. Pracownik Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W latach 2011-2016 członek Rady IPN. W 2016 r. został powołany przez Senat RP na członka Kolegium IPN. Autor około 250 publikacji naukowych i popularnonaukowych, m.in. "Więzienia stalinowskie w Polsce. System, codzienność, represje". Od 2008 roku prowadzi badania dotyczące zbrodni katyńskiej. Jest autorem monografii: "Katyń to już na zawsze Katy i katowani". W "polskim Londynie" o sowieckiej zbrodni w Katyniu (1940-1956), "To co widziałem przekracza swą grozą najśmielsze fantazje". Wojenne i powojenne losy Polaków wizytujących Katyń w 1943 r.
do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand