Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Odsłonięcie nowych autografów

Gdzie?
Odsłonięcie nowych autografów
Kajakarka i rzeźbiarz z Autografami

8 października, w ramach obchodów Święta Ulicy Długiej, w Alei Bydgoskich Autografów odsłonięte zostaną dwie nowe tabliczki. Swoje podpisy złożą na nich Beata Mikołajczyk i Michał Kubiak.

Wyboru laureatów dokonała Kapituła Bydgoskich Autografów, złożona m.in. z rektorów uczelni publicznych i przedstawicieli bydgoskich mediów, której przewodniczy prezydent Rafał Bruski.

Beata Mikołajczyk to najbardziej utytułowana bydgoska kajakarka. Urodzona w 1985 r. w Bydgoszczy zawodniczka całą karierę reprezentuje barwy bydgoskich klubów. Od lat jest to UKS Kopernik. Jej talent odkrył Wiesław Rakowski. W 1996 r. trener trafił do SP nr 11 i zachęcał dzieciaki do spróbowania swoich sił w kajakarstwie. Wśród uczniów była mała Beatka, która pasjonowała się wówczas... szachami. Na Babią Wieś trafiła dopiero na czwarte zajęcia i od razu pokazała, że czuje wodę. Na szczęscie dla polskiego kajakarstwa porzuciła szachy i na dobre usadowiła się w kajaku. Skończyła Szkołę Mistrzostwa Sportowego w Wałczu. W wieku niespełna 16 lat zadebiutowała w kadrze narodowej. Pierwszy poważny sukces przyszedł w 2002 r. w Zagrzebiu podczas mistrzostw Europy juniorów, gdzie zdobyła dwa brązowe krążki: na dystansie 1000m w osadzie z Anetą Szulc oraz indywidualnie w K-1 500m. Jest trzykrotną medalistką igrzysk olimpijskich - wszystkie wywalczone w kategorii K-2 500m (srebro Pekin 2008 oraz dwa brązowe medale Londyn 2012 i Rio 2016), w swoim dorobku ma medale we wszystkich trzech kolorach z mistrzostw świata i Europy. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi (2008) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2013).

Michał Kubiak to również bydgoszczanin z urodzenia. Przyszedł na świat w 1946 r. na Szwederowie, z którym jest związany do dziś. W 1972 r. z wyróżnieniem ukończył studia w pracowni rzeźby doc. Olgierda Truszyńskiego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie ASP). W 1975 r. współtworzył Grupę Bydgoską 1+X. Jego prace prezentowane były na wystawach w kraju i za granicą, m.in. we Francji, Stanach Zjednoczonych i Norwegii. Znaczna część realizacji rzeźbiarza znajduje się w naszym mieście: jest autorem całościowego wystroju kościoła św. Maksymiliana Kolbego na bydgoskiej Osowej Górze, Drzwi Błogosławieństw w bazylice św. Wincentego a'Paulo oraz Drzwi Jubileuszowych w Katedrze Bydgoskiej, ławeczki-pomnika Mariana Rejewskiego przy ul. Gdańskiej i Wędrowca u zbiegu Gdańskiej, Dworcowej i Pomorskiej, a także posągu Andrzeja Szwalbego stojącego przed Filharmonią Pomorską. Od 10 lat wykuwa tabliczki wmurowywane w Alei Bydgoskich Autografów. W tym roku ma za zadanie stworzyć tablicę z podpisem Beaty Mikołajczyk oraz swoim własnym.

W zlokalizowanej na ul. Długiej Alei Autografów rokrocznie od 2007 r. swoje podpisy utrwalone w płaskorzeźbach odsłaniają osoby, które sławią Bydgoszcz. Są tam autografy m.in. artystów i ludzi kultury, polityków, sportowców, przedsiębiorców. Nie wszyscy z nich urodzili się w Bydgoszczy, ale wszyscy z tym miastem związali choć fragment swojego życia.
do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand