Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Letnia Akademia Ruchu: Capoeira

Letnia Akademia Ruchu: Capoeira
Wywodząca się z tradycji afrykańskiej i brazylijskiej sztuka walki, której formy są rytmiczne, akrobatyczne i skupiają się na kopnięciach. Istotą capoeira są elementy tańca wpływające na płynność i nieprzewidywalność ataków. Została stworzona w XVIII i XIX wieku przez brazylijskich niewolników w Brazylii i stała się dla nich sposobem na manifestowanie odrębności kulturowej, sposobem rozrywki, zabawy pozwalającej zapomnieć o codziennej niedoli. Wywodzi się z rytualnych tańców plemion afrykańskich, łącząc w sobie ich rytmy, charakterystyczne pozycje zawiera też wiele cech kulturowych charakterystycznych dla Indian południowoamerykańskich. Nowoczesna, zmodernizowana capoeira zawiera wiele elementów realnej walki i samoobrony, akrobatyczne ewolucje, kopnięcia oraz obalenia.

Capoeira spośród innych sztuk walki wyróżnia się dynamizmem i taneczną płynnością. Niewiele jest statycznych pozycji, dużo natomiast zamaszystych kopnięć i podcięć. Ciosy przeciwnika blokuje się bardzo rzadko, zamiast tego capoeira oferuje wiele uników i przejść.

Prowadzenie: Aleksandra Wojtyś, ABADÁ Capoeira Bydgoszcz

Przygodę z capoeira rozpoczęła w 2005 roku. Pierwszy stopień otrzymała w 2006 r. Kolejne lata to uczestnictwo w licznych warsztatach w całej Polsce, a także w Niemczech, Austrii czy Francji pod okiem najbardziej wykwalifikowanych trenerów z Brazylii, a przede wszystkim ze wsparciem Professora Zinho z Rio de Janeiro -opiekuna sekcji polskiej ABADÁ Capoeira. II vice mistrzyni Europy w Kategorii B w 2013 r. w Monachium; instruktor fitnessu, rekreacji ruchowej, samoobrony oraz miłośniczka różnych form tanecznych. Zdobyte doświadczenie i stały kontakt ze środowiskiem sportowym pozwala jej na łatwe nawiązywanie relacji również z dziećmi i młodzieżą. Uczestniczka i prowadząca rozmaite projekty sportowe i półkolonie Capoeiry dla dzieci. Na treningach stawia na przede wszystkim na poprawną technikę wykonywanych ćwiczeń i ich dynamikę.


WstępWolny
do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand