Przejdź do treści
EBD 2020
Your official city guide to Bydgoszcz
#visitbydgoszcz

Egzystencja, metafizyka i kultura

Gdzie?
Egzystencja, metafizyka i kultura

Serdecznie zapraszamy 19 marca 2019 o godz. 18.00 do Salonu Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, na spotkanie z Kazimierzem Świegockim, którego twórczości poświęcona jest, wydana w październiku 2018 roku książka pod redakcją Roberta Mielhorskiego i Doroty Utrackiej. Spotkanie z autorem i redakcją wydawnictwa poprowadzi Marek Siwiec. Wieczór uświetni wystawa autorstwa Jacka Solińskiego i Jana Kaji. Wstęp wolny.
Egzystencja, metafizyka i kultura w pisarstwie Kazimierza Świegockiego to drugi w porządku, po Poezji i egzystencji (1999), tom monograficzny poświęcony temu twórcy. Traktujemy z założenia wielokierunkowy dorobek [autora Kamienia i czasu] jako jedną, koherentną całość: począwszy od pojedynczego wiersza, a skończywszy na historycznoliterackich rozprawach, esejach czy autointerpretacjach. Dlatego też niniejsza wieloautorska praca, zestawiająca głosy badaczy z różnych ośrodków (i krajów nawet), reprezentujących różne szkoły metodologiczne, jest z gruntu polifoniczna. […] poezja i artystyczny światopogląd Kazimierza Świego-ckiego są konsekwentnym wołaniem o racje klasycznego piękna w nieklasycznym świecie estetycznych i aksjologicznych ambiwalencji; wołaniem o ludzkie prawo ewoluowania na drodze ku wartościom. Nie zrozumiemy jednak istoty tego pisarstwa, jeśli pominiemy jego naczelny, najważniejszy postulat — postulat aksjologiczny wobec obecnej sytuacji panującej w świecie idei i hierarchii potrzeb duchowych współczesnego człowieka.
(Od Redaktorów)
Kazimierz Świegocki – ur. w 1943 roku we wsi Łopatki k. Lasku, poeta, krytyk literacki, eseista, filozof, literaturo-znawca. Ukończył studia polonistyczne na UŁ i filozoficzne na UW, gdzie się następnie doktoryzował na Wydziale Polonistyki; uzyskał stopień doktora habilitowanego na Wydziale Humanistycznym UMK. Współorganizował wystąpienia studenckie w marcu 1968 roku na UŁ. Debiutował w prasie w roku 1959, książką w 1974 (zbiór Genealogia). Ogłosił w sumie 5 tomów wierszy, ponadto Poezje wybrane w serii „Biblioteka Poetów” LSW (2004) oraz Kamień i czas. Wiersze, poematy, eseje (2014). Wybory jego wierszy ogłoszono w przekładach na język rosyjski i biało-ruski, utwory tłumaczono także na języki: angielski, czeski, francuski serbski i ukraiński. Opublikował tomy naukowe i eseistyczne: Światopogląd poetów ziemi (1996), Od roman-tyzmu do postmodernizmu. Wybrane szkice literackie 7970-2003 (2006, nominacja do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida), Człowiek wobec Boga i świata w poezji (2006), Norwid i poeci Powstania Warszawskiego (2007, Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida), Wizje człowieka w poezji Mickie-wicza, Norwida i Leśmiana (2009, 2013). Otrzymał Nagrodę irn. Zygmunta Krasińskiego w dziedzinie poezji religijnej i metafizycznej (XXIII Warszawska Jesień Poezji, 1994), Nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka za poezję i prace norwidologiczne (2007). Jego twórczości poświęcono pokonferencyjny tom Poezja i egzystencja. O twórczości poetyckiej Kazimierza Świegockiego. Studia – szkice – interpretacje (1999).
Robert Mielhorski – poeta, krytyk literacki, prozaik, historyk literatury oraz profesor nadzwyczajny w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Współautor tomu „Egzystencja, metafizyka i kultura”.
Galeria autorska Jana Kaji i Jacka Solińskiego na stałe wpisała się w pejzaż kulturalny miasta Na jej której wizerunek złożyły się wieloletnie doświadczenia działalności wydawniczej i ekspozycyjnej obejmującej sztukę figuratywną o przesłaniu metaforycznym, sztukę konceptualną, ekspresjonizm, malarstwo metafizyczne, poezję wizualną, sztukę poczty, sztukę książki, sztukę związaną z szeroko rozumianym sacrum. Galeria Autorska to przenikające się formy z zakresu: plastyki, fotografii, konceptualizmu, poezji, literatury, teatru, muzyki i filozofii. Zaprezentowany wybór prac będzie można oglądać do 24 marca 2019.


______________________
Kalendarz wydarzeń
      odbywających się w       Bydgoszczy       miej zawsze pod ręką dzięki      aplikacji mobilnej      (Android i iOS).      
______________________    
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres       wydarzenia@visitbydgoszcz.pl          
______________________    
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

We use cookies to facilitate the use of our services. If you do not want cookies to be saved on your hard drive, change the settings of your browser.

I understand