Przejdź do treści

Scena rodzajowa - Wnętrze bretońskiej chaty - nowy obraz Alberta Taljańskiego w muzealnej kolekcji - wykład

Gdzie?
Scena rodzajowa - Wnętrze bretońskiej chaty - nowy obraz Alberta Taljańskiego w muzealnej kolekcji - wykład

Scena rodzajowa – Wnętrze bretońskiej chaty – nowy obraz Alberta Taljańskiego w muzealnej kolekcji – wykład dr Barbary Chojnackiej, starszej kustoszki i kierowniczki Galerii Grafiki i Rysunku Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, z cyklu Sztuka w Bydgoszczy.


W tym roku muzealną kolekcję dawnego malarstwa wzbogacił cenny nabytek. To obraz autorstwa Alberta Taljańskiego, zakupiony do zbiorów dzięki dofinansowaniu ze środków programu Rozbudowa zbiorów muzealnych – program własny Narodowego Instytutu Muzeów – 2024 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Albert Taljański (1864-1946) urodził się w Warszawie, studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, następnie kształcił się w Paryżu. Od 1889 r. mieszkał na stałe w Paryżu, często przyjeżdżając do rodzinnego miasta. Od lat 90. XIX w. uczestniczył w paryskich wystawach, w latach 1886-1912 wystawiał w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. Na życie i twórczość artysty niekorzystnie wpłynęły kwestie osobiste (rozprawy rozwodowe i wieloletnia walka w sądach o opiekę nad synem) oraz związane z tym częste zmiany miejsca zamieszkania, a także pogarszająca się sytuacja finansowa. W Bydgoszczy zamieszkał w 1921 r., podejmując pracę pedagogiczną w Miejskim Gimnazjum Matematyczno-Przyrodniczym i Liceum Żeńskim. Uczestniczył w życiu artystycznym, prezentując swoje prace na wystawach, jednak w większym stopniu nie angażował się w sprawy lokalnego środowiska. Mimo tego był jednak cenionym przez przełożonych nauczycielem rysunku, cieszącym się autorytetem wśród uczniów.


Punktem wyjścia do przybliżenia twórczości Taljańskiego będzie prezentacja dzieła Wnętrze bretońskiej chaty, obrazu, który po ponad 100 latach powrócił do Bydgoszczy. Przedstawiona zostanie jego zagadkowa historia i ciekawa tematyka, a także zarys problematyki konserwatorskiej.


Wstęp: 10 zł / 1 os. Liczba miejsc ograniczona. Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet. Decyduje kolejność zakupu.


Dofinansowano ze środków programu Rozbudowa zbiorów muzealnych – program własny Narodowego Instytutu Muzeów – 2024 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”.


______________________
Kalendarz wydarzeń
 odbywających się w  Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).        
______________________      
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl              
______________________      
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

beWir verwenden Cookies, um die Nutzung unserer Dienste zu erleichtern. Wenn Sie keine Cookies auf Ihrer Festplatte haben möchten, ändern Sie die Einstellungen Ihres Browsers.

Ich verstehe