Przejdź do treści
Teatr Polski

Description

Teatr Polski powstał w 1820 roku i istniał jako Teatr Miejski. Początkowo swoją siedzibę miał na dzisiejszym Placu Teatralnym. Architektem Teatru Miejskiego był obywatel Niemiec Christian Heinrich Seeling. Podczas II wojny światowej gmach teatru został całkowicie zniszczony i zdecydowano się na jego wyburzenie. I tak Bydgoszcz została pozbawiona sceny teatralnej, ale nie na długo. Jesienią 1949 roku wybudowano nowy gmach teatru, który do dnia dzisiejszego mieści się w dzielnicy muzycznej miasta otoczonej parkiem im. Jana Kochanowskiego.


Teatr Polski w Bydgoszczy nosi imię Hieronima Konieczki (1920-1944) – aktora, reżysera, animatora licznych przedsięwzięć kulturalnych. Wielu cenionych krytyków uznaje bydgoską scenę za najlepszą w kraju – świadczą o tym liczne nagrody, w tym „Paszport Polityki” dla byłego dyrektora Pawła Łysaka. Od 2002 roku w murach teatru odbywa się ogólnopolski teatralny Festiwal Prapremier.

sala widowiskowa: 324 miejsca
balkony: 119 miejsc


do góry

beWir verwenden Cookies, um die Nutzung unserer Dienste zu erleichtern. Wenn Sie keine Cookies auf Ihrer Festplatte haben möchten, ändern Sie die Einstellungen Ihres Browsers.

Ich verstehe