Przejdź do treści

Synagoga (Stary Fordon)

Synagoga (Stary Fordon)

Description

Klasycystyczny budynek dawnej Synagogi (zwany Bożnicą) jest jednym z ważniejszych zabytków Starego Fordonu i jednym z niewielu historycznych obiektów, zawierających w swoich murach cząstki historii żydowskiej oraz pozostałości poniemieckiej kultury. Przetrwał okupację niemiecką: naziści urządzili w nim kino, które działało także po wojnie.


Świątynia wybudowana na przełomie XVIII/XIX w. w stylu klasycystycznym posiada dwuskładowy dach, do 1879 roku i postawienia kościoła ewangelickiego była najwyższym budynkiem w miasteczku. Posiadała pięć dużych okien na dłuższych ścianach, plus dwa na bocznej. W roku 1950 ostatecznie przebudowano synagogę całkowicie na kino, które funkcjonowało do 1988 r. Zamurowano wtedy niemal wszystkie okna i jedno z wejść frontowych, przepruto trzy nowe otwory drzwi zewnętrznych, a wewnątrz zlikwidowano empory, wydzielono  przedsionek, sanitariaty, a na piętrze urządzono salę projekcyjną.


Obecnie najczęściej obiekt można oglądać jedynie z zewnątrz: w świetle żydowskiego prawa nie jest już synagogą, wykorzystywany jest w celach społeczno-kulturalnych. Trwają działania na rzecz adaptacji synagogi na cele kulturalne i utworzenie Domu Kultury. Fasada budynku została odrestaurowana, w surowych wnętrzach odbywają się liczne wydarzenia: wystawy, spotkania, festiwale projekcje, koncerty. Przy budynku działa ogródek/oranżeria, w planach jest otwarcie restauracji.


więcej o atrakcjach Fordonu


do góry

beWir verwenden Cookies, um die Nutzung unserer Dienste zu erleichtern. Wenn Sie keine Cookies auf Ihrer Festplatte haben möchten, ändern Sie die Einstellungen Ihres Browsers.

Ich verstehe