Przejdź do treści

Wernisaż wystawy | POWROTY Stary Fordon 1973-2023 Supplementum

Gdzie?
Wernisaż wystawy | POWROTY Stary Fordon 1973-2023 Supplementum

Wystawa o Fordonie zawędruje do Spichrzy nad Brdą. Część eksponatów zobaczymy po raz pierwszy.
Wystawa „Powroty Stary Fordon 1973-2023 Supplementum” jest niecodzienną instalacją artystyczną autorstwa Ewy Raczyńskiej-Mąkowskiej. Wyjątkową, bo dotyczącą osób, fordoniaków – tych zwykłych i niezwykłych, którzy zamieszkiwali miasteczko, tworząc jego barwną społeczność. Od 20 marca ekspozycję będzie można oglądać w Spichrzach nad Brdą.
„Powroty” to instalacja stworzona przez dr Ewę Raczyńską-Mąkowską, kierowniczkę Katedry Wzornictwa na Wydziale Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej. Materiałem osnowy twórczej, na której autorka przez dwa lata tkała materię wielowątkowego projektu, są zdjęcia pochodzące z prywatnych albumów oraz eksponaty należące do Fundacji Synagoga w Fordonie-Dom Kultury.
Realizacja zamysłu symbolicznych powrotów dawnych mieszkańców miała miejsce w czerwcu 2023 roku, w 50. rocznicę przyłączenia Fordonu do Bydgoszczy. To tu, to tam, na ceglanych murach, ukruszonych zębem czasu tynkach, w cichych zaułkach i na głównych arteriach przez ponad cztery miesiące subtelnie pojawiały się przeskalowane fotografie dawnych mieszkańców Starego Fordonu. Integralną częścią projektu była także twórcza interpretacja „Powrotów” w formie wiklinowej rzeźby Piotra Tołoczki, która stanęła przed fordońską synagogą. Artystyczne działania zwieńczyła październikowa wystawa w klimatycznych murach starej bożnicy.
Od samego początku wydarzeniu patronowało Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, które teraz przeniesie „Powroty” do wnętrz bydgoskich spichrzy. Specjalnie na tę okazję swoje zbiory artefaktów po raz pierwszy udostępni Fundacja Synagoga w Fordonie-Dom Kultury. Nostalgiczną wędrówkę w głąb historii wzbogacą też subtelne montaże fotograficzne autorstwa Weroniki Poręby i alegoryczna, krótkometrażowa animacja Kajetana Pochylskiego.
Jak mówią organizatorzy wystawy, interdyscyplinarny projekt „Powrotów” zrodził się z fascynacji Starym Fordonem i losami jego mieszkańców, a także z potrzeby odkrywania korzeni – bo korzenie to w życiu ważna rzecz. Co więcej, w 2024 roku świętujemy jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich Fordonowi przez króla Władysława Jagiełłę. Trudno więc o lepszy moment, by dodać do tej opowieści jeszcze kilka zdań.
Kuratorką wystawy, która od 20 marca będzie prezentowana w Spichrzach nad Brdą przy ulicy Grodzkiej 7-11, jest Ewa Grajnert-Hałupka.
Koordynacją ze strony muzeum zajęli się natomiast Anna Kornelia Jędrzejewska oraz Kamil Ściesiński.
Projekt „Powroty” zrealizowany został dzięki stypendiom Prezydenta Miasta Bydgoszczy, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i wsparciu Politechniki Bydgoskiej.
Patronat honorowy objęło Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
Partnerami projektu są: Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu, Fundacja Synagoga w Fordonie-Dom Kultury, Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O w Bydgoszczy.

Kiedy?
Otwarcie: 20.03.2024, środa, godz.18.00
Czas trwania: 20.03.2024 – 18.05.2024


Gdzie?
Spichrze nad Brdą,
ul. Grodzka 7-11

do góry

beWir verwenden Cookies, um die Nutzung unserer Dienste zu erleichtern. Wenn Sie keine Cookies auf Ihrer Festplatte haben möchten, ändern Sie die Einstellungen Ihres Browsers.

Ich verstehe