Przejdź do treści

Spotkanie autorskie z Barbarą Chojnacką i promocję książki „Życie artystyczne w Bydgoszczy w latach 1920-1939”

Gdzie?
Spotkanie autorskie z Barbarą Chojnacką i promocję książki „Życie artystyczne w Bydgoszczy w latach 1920-1939”

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Barbarą Chojnacką i promocję książki „Życie artystyczne w Bydgoszczy w latach 1920-1939”!
Książka jest pierwszą monografią poświęconą życiu artystycznemu i środowisku plastycznemu Bydgoszczy w dwudziestoleciu międzywojennym, skupiającą się na sztukach plastycznych.
W kolejnych rozdziałach, w ujęciu chronologiczno-problemowym, zaprezentowano działalność najważniejszych instytucji i towarzystw opieki nad sztuką oraz związków i ugrupowań plastycznych, określających specyfikę kształtującego i zmieniającego się życia artystycznego. Przedstawiono szkolnictwo artystyczne (Państwowa Szkoła Przemysłu Artystycznego), dynamiczną działalność wystawienniczą Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, kulturotwórczą rolę Muzeum Miejskiego, zwłaszcza w odniesieniu do lokalnego środowiska artystycznego, funkcjonowanie powstających w Bydgoszczy związków i ugrupowań artystów, działalność Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych i Rady Artystyczno-Kulturalnej. Ostatni z rozdziałów stanowi uzupełnienie bydgoskiego życia artystycznego o zjawiska pozainstytucjonalne, m.in. początki prywatnego kolekcjonerstwa.
Narodziny i dynamiczny rozwój nowego, lokalnego ośrodka sztuki przywołują artyści, zarówno znani, zapisani na kartach historii (Antoni S. Procajłowicz, Jan Wysocki, Jerzy Rupniewski, Karol Mondral), jak i zapomniani (Wacław Gromek, Kazimierz Lipiński, Kazimierz Z. Rafiński).
Książka wypełnia lukę w badaniach nad sztuką polską międzywojnia, przyczyniając się do uzupełnienia artystycznej mapy kraju. Publikacja obejmuje nowe, nieznane dotychczas materiały archiwalne i ikonograficzne, w istotny sposób wzbogacając wiedzę o bydgoskim środowisku artystycznym, a w szerszym kontekście o relacjach i kontaktach pomiędzy ośrodkami artystycznymi w całej Polsce.
W publikacji istotną rolę odgrywają zagadnienia kulturotwórczej roli Muzeum Miejskiego, z przedstawieniem działalności wystawienniczej i kolekcjonerskiej w dziedzinie sztuki. W związku z tym książka została włączona do programu obchodów 100-lecia Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.


Barbara Chojnacka, starszy kustosz, kierownik Galerii Grafiki i Rysunku, przedstawi kulisy pracy przy przygotowaniu publikacji o życiu artystycznym w Bydgoszczy w czasach II Rzeczypospolitej, skupiającej się na sztukach plastycznych – malarstwie, rzeźbie, grafice i rysunku.
Wstęp: 1 zł od osoby
Liczba miejsc ograniczona. Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet.
Decyduje kolejność zakupu biletów!


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz budżetu Miasta Bydgoszczy w ramach obchodów 100-lecia Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.


______________________
Kalendarz wydarzeń  
odbywających się w   Bydgoszczy   miej zawsze pod ręką dzięki   aplikacji mobilnej   (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres   wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.


 


 

do góry

beWir verwenden Cookies, um die Nutzung unserer Dienste zu erleichtern. Wenn Sie keine Cookies auf Ihrer Festplatte haben möchten, ändern Sie die Einstellungen Ihres Browsers.

Ich verstehe