Ratusz
W budynku ratusza dawniej mieściła się siedziba kolegium jezuitów. Zakon ten przybył do Bydgoszczy w XVII wieku i wtedy na zachodniej pierzei Starego Rynku wybudowano wspomniany już kościół. Jezuici wykupili stojącą na niej kamienicę i rozbudowali ją. W połowie XVII wieku stała się siedziba uczelni. Uczęszczali do niej synowie okolicznej szlachty oraz mieszczan z Bydgoszczy, Gdańska i Braniewa. Była to de facto pierwsza uczelnia wyższa w tym mieście.
Cały majątek jezuitów w XVIII wieku stanowił największy kompleks budowlany w Bydgoszczy. Na kompleks składały się kolegium, kościół, klasztor, bursa i budynki gospodarcze. W 1790 roku nastąpiła kasata, czyli likwidacja klasztoru. Dobra jezuitów przejęto wówczas na cele świeckie.
W budynku tym zaczęło w późniejszych latach funkcjonować niemieckie protestanckie gimnazjum, działały tu też później Szkoła Główna Departamentalna i niemieckie Gimnazjum Królewskie. Po gimnazjum budynek obrano na siedzibę włodarzy miasta, czyniąc z niego ratusz. Wraz z objęciem gmachu przez władze, zmieniono jego elewację z barokowej na klasycystyczną. Wybujałe dekoracje zastąpiono skromną sztukaterią.