Przejdź do treści

Tryptyk. Portret Wandy Szkulmowskiej, Teofila Ociepki i Kazimierza Hoffmana

Tryptyk. Portret Wandy Szkulmowskiej, Teofila Ociepki i Kazimierza Hoffmana

Description

Fot. B.Witkowski / UMB


Murale powstały w ramach festiwalu sztuki współczesnej World Urban Art. 


Teofil Ociepka urodził się w 1891 roku na Śląsku. Z zawodu był górnikiem, ale zapamiętamy go jako jednego z najsłynniejszych polskich malarzy reprezentujących prymitywizm. Amator, samouk, prymitywista, a zarazem niezwykle uzdolniony i natchniony teozof. W 1959 artysta przeniósł się do Bydgoszczy, gdzie tworzył magiczne obrazy aż do swojej śmierci w 1978 roku. Został pochowany na cmentarzu komunalnym przy ul. Lotników na Błoniu. Mural znajduje się na jednej ze ścian zabudowań przy placu Kościeleckich i powstał w 2022 roku. 


Wanda Szkulmowska była pomysłodawczynią sytemu stypendialnego dla twórców ludowych. Była autorką ponad stu pięćdziesięciu publikacji, w tym 11 książek poświęconych sztuce ludowej regionów naszego województwa. Spełniała się również jako wykładowczyni i nauczycielka akademicka. Przez wiele lat była członkinią zarządu Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Kulturalnego w Bydgoszczy, Rady Naukowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Za swoją działalność zawodową i społeczną została uhonorowana m.in.: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem im. Oskara Kolberga, Srebrnym i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Mural powstał w 2023 roku. 


Kazimierz Hoffman (1928-2009) patron sali K-PCK, zwanej Salonem Hoffmana. Poeta, który w latach 50-tych publikował swoją twórczość na łamach warszawskiego czasopisma „Nowy Tor”. Później przewodził Bydgosko-Toruńskiemu Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich. Mieszkał w Bydgoszczy. Spoczywa na cmentarzu przy ul. Wyszyńskiego.


Autor: Arkadiusz Andrejkow - jeden z najbardziej znanych współczesnych polskich artystów (autor kilkudziesięciu prac w przestrzeni publicznej, reprezentant Polski na Expo w Dubaju w 2022 roku)


Murale można znaleźć na terenie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury przy Placu Kościeleckich. 


do góry

beWir verwenden Cookies, um die Nutzung unserer Dienste zu erleichtern. Wenn Sie keine Cookies auf Ihrer Festplatte haben möchten, ändern Sie die Einstellungen Ihres Browsers.

Ich verstehe