Przejdź do treści

Elektrownia Wodna "Kujawska"

Elektrownia Wodna "Kujawska"

Description

Elektrownia zlokalizowana na kanale Brdy Młyńskiej przy ul. Mennica 2A w rejonie Starego Miasta Bydgoszczy na Wyspie Młyńskiej. Mała Elektrownia Wodna powstała w grudniu 1998 w wyniku modernizacji istniejącej siłowni wodnej pobudowanej w pierwszej wojnie światowej. Wyposażenie siłowni stanowiły dwie turbiny wodne "Francisa" ustawione pionowo z przekładnią zębatą z zębów drewnianych. Jedna turbina była wykorzystana do napędu urządzeń młyna-kaszarni, druga do napędu generatora zasilającego własne urządzenia młyna. W 1970 roku Hydroprojekt opracował eksperyzę stanu technicznego i jako rozwiązanie zaproponował likwidację siłowni przez zabetonowanie oraz zasypanie kanału.


28 lat później, w 1998 roku stan techniczny wcale nie był lepszy. Wymieniono generator synchroniczny na nowy genertator asynchroniczny przy turbinie nr 1. Później identyczny zastosowano do turbiny nr 2. Rozdzielnia elektryczna została zastąpiona nowoczesną. Było to na początku roku 1999.


Następnym etapem była modernizacja krat wlotowych o długości ponad dwudziestu metrów oraz przygotowanie rury doprowadzającej wodę do planowanej turbiny nr 3. Montaż trzeciej turbiny, Kaplana, 4 łopaty, typ S. Moc generatora 55kW. Był to koniec roku 1999. Utrudnienie polegało na tym, że turbina musiała "wpłynąć" na swoje miejsce, ponieważ umieszczenie jej nie było możliwe za pomocą dźwigu.


Na początku roku 2000 nastąpił kapitalny remont turbin 1 i 2. Zęby drewniane zastąpiły przekładnie pasowe. Ustawiono też dwa nowe generatory asynchroniczne o mocy 125 kW i 375 obr/min każdy. W tym samym roku zastąpiono trzecią turbinę na Kaplana o mocy 200 kW dostarczoną przez firmę MAVEL. Do turbiny tej zostały wykorzystane generatory od turbin 1 i 2. (2x110kW) W roku 2001 zamontowano czwartą turbinę typu Kaplana o mocy 55 kW, przeprowadzono remonty zasuw i dachów. Zaczęto remont elewacji budynków.


W 2004 r. zainstalowano piątą turbinę, kaplana o mocy 200 kW oraz wykonano rurociąg doprowadzający wodę.


Energia elektryczna wyprodukowana w MEW w całości jest dostarczana do sieci Zakładu Energetycznego w Bydgoszczy.   Produkcja 600 kW energii ekologicznej pozwala zmniejszyć emisję szkodliwego dwutlenku węgla do atmosfery o 5427 kg rocznie w stosunku do energii wyprodukowanej z węgla w elektrowniach konwencjonalnych.


do góry

beWir verwenden Cookies, um die Nutzung unserer Dienste zu erleichtern. Wenn Sie keine Cookies auf Ihrer Festplatte haben möchten, ändern Sie die Einstellungen Ihres Browsers.

Ich verstehe