Przejdź do treści

Artystka nieprofesjonalna - Genowefa Magiera i jej twórczość - wykład Eweliny Mokijewskiej

Gdzie?
Artystka nieprofesjonalna - Genowefa Magiera i jej twórczość - wykład Eweliny Mokijewskiej

Artystka nieprofesjonalna – Genowefa Magiera i jej twórczość – wykład Eweliny Mokijewskiej z Działu Edukacji MOB. Wydarzenie jest częścią cyklu Regionalia


Czym jest sztuka zwana naiwną i co ją charakteryzuje? Czy może być za późno, by zacząć tworzyć? Na te oraz wiele innych pytań odpowiemy na spotkaniu, podczas którego prelegentka opowie o życiu i twórczości Genowefy Magiery. Artystka pochodziła z Dąbrowy Chełmińskiej pod Bydgoszczą, a swoje pierwsze prace zaczęła tworzyć w wieku 88 lat, gdy ze względu na ciężką sytuację życiową zamieszkała w Domu Pomocy Społecznej w Wielkiej Nieszawce. W swoich twórczych działaniach wykorzystywała nie tylko farby i flamastry. Unikalnego charakteru jej obrazom nadawały elementy przyklejane do papieru: koraliki, fragmenty tkanin, papierki od cukierków oraz inne przedmioty codziennego użytku, a także fragmenty fauny i flory – piórka, muszelki czy kamyki zebrane u brzegu rzeki. Twórczyni, posługując się przedmiotami na pozór niepotrzebnymi, darowała im drugie życie i wznosiła do rangi sztuki. Był to swoisty recycling art w wydaniu artystki nieprofesjonalnej. Jej fantazyjna twórczość zachwyca nie tylko bogactwem barw i stosowanych materiałów, ale również tematyką poruszaną w pracach, wśród której wybrzmiewa przede wszystkim miłość do zwierząt, wiejskich pól i lasów.


Podczas wykładu porozmawiamy również o pracach o charakterze mistyczno-symbolicznym, które powstały na skutek licznych wizji, do których nasza bohaterka z przejęciem wracała pamięcią. Na spotkaniu pojawi się gość specjalny – Krzysztof Majczuk – wieloletni przyjaciel Genowefy Magiery, który podzieli się ujmującymi anegdotami z życia artystki. Uczestnicy wykładu będą mieli również wyjątkową okazję obejrzeć prace twórczyni na żywo.


Prace artystki znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych oraz muzealnych w Polsce i za granicą, m.in. w Muzeum Sztuki Hors-les-nomres La Fabuloserie we Francji, Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Śląskim w Katowicach, a także kolekcjach Pavla Konecnego w Czechach, Alaina Bouilleta we Francji oraz kolekcji polskiego miłośnika twórczości nieprofesjonalnej Andrzeja Kwasiborskiego. W posiadaniu wielu prac Genowefy Magiery jest również jej wieloletni przyjaciel Krzysztof Majczuk wraz z rodziną.


Ewelina Mokijewska – edukatorka, historyczka sztuki i zabytkoznawczyni, pracowniczka Działu Edukacji Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół zagadnień twórczości nieprofesjonalnej, sztuki, wierzeń, zwyczajów i obrzędów ludowych, a także arteterapii w edukacji muzealnej. Członkini Stowarzyszenia Muzealników Polskich oraz Forum Edukatorów Muzealnych.


Wstęp: 10 zł / 1 os. Liczba miejsc ograniczona. Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet: bilety.muzeum.bydgoszcz.pl w zakładce Wydarzenia. Decyduje kolejność zakupu!


 ______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

beWir verwenden Cookies, um die Nutzung unserer Dienste zu erleichtern. Wenn Sie keine Cookies auf Ihrer Festplatte haben möchten, ändern Sie die Einstellungen Ihres Browsers.

Ich verstehe