Przejdź do treści

Na styku kultury i nauki: jak media społecznościowe wspierają i niszczą popularyzowanie nauki?

Gdzie?
Na styku kultury i nauki: jak media społecznościowe wspierają i niszczą popularyzowanie nauki?

Według badań YouGov, młodzi Amerykanie traktują media społecznościowe jako najważniejsze źródło pozyskiwania informacji. Trend ten widać też coraz wyraźniej w Polsce - w najmłodszej grupie wiekowej (18-29 lat) media społecznościowe przegoniły właśnie (wiodące w innych grupach prym) portale internetowe, jako najczęściej wybierane źródło wiadomości. Weryfikowanie informacji w sieci staje się więc tym ważniejszym i pilniejszym zadaniem; zwłaszcza że według analiz Digital Poland fake newsy mogą rozchodzić się w mediach społecznościowych nawet sześciokrotnie szybciej od prawdy. Jak w takich warunkach popularyzować wiedzę naukową?


O szansach i wyzwaniach, jakie stoją przed twórcami internetowymi, Zuzanna Kowalczyk porozmawia z Pauliną Górską - ekoedukatorką, aktywistką, dziennikarką i podcasterką, popularyzującą tematy naukowe na swoim koncie na Instagramie @eko.paulinagorska oraz blogu. Wspólnie przyjrzymy się sposobom, w jaki platformy społecznościowe wspierają i niszczą rzetelne, edukacyjne treści, zastanowimy się nad tym, jak przebijać się z ważnymi wiadomościami do szerszego grona odbiorców, oraz podyskutujemy nad tym, jak radzić sobie z hejtem, którego ofiarami coraz częściej padają osoby popularyzujące naukę w sieci.

Spotkanie będzie miało charakter rozmowy prowadzonej przez Zuzannę Kowalczyk z Gościnią. Liczymy też na to, że publiczność aktywnie włączy się do dyskusji, zadając pytania, odpowiadając, komentując, dzieląc się spostrzeżeniami.
Razem z "Pismo. Magazyn Opinii" zapraszamy na spotkanie z Pauliną Górską.


O cyklu spotkań Na styku kultury i nauki:
Młyny Rothera po raz kolejny łączą siły z magazynem "Pismo". W cyklu spotkań Na styku kultury i nauki będziemy rozmawiać z popularyzatorkami nauki o tym, jak przekazywać i upowszechniać naukę we współczesnej kulturze – budować mosty między dziedzinami, przystępnie tłumaczyć świat bez wpadania w pułapkę nadmiernych uproszczeń, ocalać wiedzę naukową w erze postprawdy i dezinformacji.


Paulina Górska - dziennikarka ekologiczna i autorka podcastu Lepszy Klimat. Autorka bloga www.paulinagorska.com. Aktywistka i jedna z najbardziej wpływowych eko influencerek w Polsce. Wg Influencer Marketing Hub, prowadzi jedno z 10-u najlepszych polskich kont edukacyjnych na Instagramie. Liderka Zrównoważonego Rozwoju 2021 FORBES WOMAN.


Zuzanna Kowalczyk - dziennikarka, kulturoznawczyni, autorka esejów i podcastów. Redaktorka prowadząca „Pisma. Magazynu Opinii”. Wcześniej związana z „Gazetą Wyborczą” oraz think tankiem Przyszłość Jest Teraz. Poza „Pismem” publikowała m.in. w „Magazynie Świątecznym”, „Gazecie Wyborczej”, „non/fiction” oraz Dwutygodniku.


Informacje organizacyjne:
Kiedy? 16.05.2024 r., godz. 18.00-19.30
Gdzie? Spichrz Zbożowy, II piętro
Dla kogo? dla wszystkich zainteresowanych tematyką
Cena: bezpłatnie
Obowiązują zapisy


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

beWir verwenden Cookies, um die Nutzung unserer Dienste zu erleichtern. Wenn Sie keine Cookies auf Ihrer Festplatte haben möchten, ändern Sie die Einstellungen Ihres Browsers.

Ich verstehe