Przejdź do treści

Beryllium - koncert

Gdzie?
Beryllium - koncert

Zespół stworzony w 2022 roku przez MICHAŁA GÓRCZYŃSKIEGO (klarnety, elektronika) i ANDRZEJA IZDEBSKIEGO (elektronika, gitary) jest kontynuacją wieloletniej współpracy improwizatorskiej i kompozytorskiej tych doświadczonych muzyków. Berylium wyrasta ze zderzenia europejskiej muzyki elektroakustycznej, sonorystycznej i konkretnej ze swobodną improwizacją. Obaj muzycy są doświadczonymi kompozytorami muzyki teatralnej i filmowej, ale również aktywnymi kreatorami sceny alternatywnej i awangardowej w Polsce od lat 90-tych, mając na koncie współprace z wieloma wybitnymi postaciami tak na polu improwizacji (m.in. Kazuhisa Uchihashi, Dror Failer, Butch Morris, Peter Kowald, John Edwards, Zdzisław Piernik), jak muzyki współczesnej (m.in. Eduardo Moguillansky, Paweł Mykietyn, Wojciech Z. Zych, Aleksandra Gryka, Teoniki Rożynek, Rafał Ryterski, Terry Riley) oraz muzyki alternatywnej (m.in. Kazik Staszewski, Tony Levin, Trey Gunn, Pat Mastelotto) czy nawet popularnej (m.in. Ralph Kaminski, Strachy na Lachy, Sokół, Kora, Maja Kleszcz).


Beryllium z założenia ma być platformą otwartą na eksperymenty multimedialne, łączenie muzyki z obrazem, ruchem, architekturą. Muzycy nawiązują również do tradycji Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, wykorzystując kilkunastoletnie doświadczenie Izdebskiego w komponowaniu muzyki do wielokrotnie nagradzanych spektakl Teatru Polskiego Radia (m.in. Pensjonat, Odyseja Xięcia, Ukryty w Słońcu, Ordonka czy Taki co umiera), eksplorują barwowe możliwości swoich instrumentów, łącząc rozszerzone techniki instrumentalne z preparacją i elektroniką.


Beryllium - Umbra


Cień od zawsze wiązał się z tajemnicą, krył nieznane, osłaniał przed światem. Może być kojarzony z zagrożeniem, pułapką czającą się w ciemności, lub schronieniem przed wzrokiem antagonisty. Cień fascynuje i pobudza wyobraźnię, bo strach przed tym czego nie możemy zobaczyć jest jednym z najsilniejszych bodźców. Definiujemy go nie tylko jako zjawisko fizyczne, ale również jako stany duchowe, jako tą część naszej osobowości, której istnienia się obawiamy, nie akceptujemy lub pragniemy schować przed innymi. Cieniem może być przeszłość, może być pragnienie, może też być sytuacja w której się znajdujemy wbrew naszej woli. Każdy ma swój cień, z którym się mierzy i który potrafi zaprowadzić w głęboką strefę mroku, ale też może być ucieczką oraz schronieniem. Może stać się mimowolnym azylem definiującym życie i zachowania, ale też platformą refleksji, jak również zmian. Umbra jest cieniem całkowitym, to tam panuje największy mrok. W takiej ciemności uruchamia się wyobraźnia i mózg jest w stanie wygenerować obrazy, które zazwyczaj są zagłuszane otaczającym światem.


O tym jest ta muzyka. O skupieniu, o subiektywnym odbiorze, o przekraczaniu muzycznych idiomów. W dużej mierze improwizowane utwory nie są próbą szukania obiektywnego piękna, ale raczej odkrywania tego ukrytego w wyobraźni odbiorcy. Są właśnie cieniem, w którym można znaleźć, pod formą atonalnych eksperymentów brzmieniowych, zakodowane obrazy i emocje.


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

beWir verwenden Cookies, um die Nutzung unserer Dienste zu erleichtern. Wenn Sie keine Cookies auf Ihrer Festplatte haben möchten, ändern Sie die Einstellungen Ihres Browsers.

Ich verstehe