Przejdź do treści

Literatura w Centrum: Jarosław Jakubowski - „Koń”

Gdzie?
Literatura w Centrum: Jarosław Jakubowski - „Koń”

Informacje od Organizatora:
Prowadzenie: Bartłomiej Siwiec
Marcowe spotkanie poświęcone zostanie najnowszym książkom Jarosława Jakubowskiego Koń i Baza.
Fabułę Konia przybliża Bartłomiej Siwiec: „Jarosław Jakubowski w swoim przewrotnym stylu, trochę humorystycznie, trochę upiornie, opowiada nam historię pewnej tajemniczej wyprawy na polską prowincję, której celem było pozyskanie konia. Autor bardzo zręcznie gra konwencjami, zbija czytelnika z tropu, wpuszcza w literackie maliny. Ta wyprawa po konia gęsta jest od surrealistycznych, nieoczekiwanych przejść, to pretekst do powiedzenia czegoś głębszego na temat człowieka, jego duchowości i tego, w jakim miejscu obecnie się znajduje. To niewątpliwie gorzka książka, głównie o niespełnieniu. W świecie oglądanym oczami głównego bohatera dominują zgliszcza; słyszymy, co napotkani ludzie mają do powiedzenia; głównie zresztą słuchamy ich narzekań, że kiedyś było inaczej, lepiej. Pisarz, na co dzień zamieszkujący w niewielkim miasteczku, dobrze się czuje w takim klimacie. […] Obraz Polski wyłaniający się z powieści Jakubowskiego jest brudny, brzydki, antypatyczny. Na bliższym i dalszym horyzoncie prawie nie ma młodych, jakby małe miejscowości, które w niedawnej historii potraktowano niewłaściwie, skazano na powolne wymieranie”.


„Urzekł mnie ten tom od razu, po pierwszej lekturze i połknął jak Miłoszowy „biały wieloryb świata”. Czym innym jest poezja, jeśli nie urzekaniem, rzucaniem uroku, jego promieniowaniem? Litera wierszy pomieszczonych w Bazie bierze w posiadanie w przeciwieństwie do tysięcy wierszy powstających codziennie w montowniach naszej ziemi, które nie tyle urzekają, co odżegnują się od czytelnika i nie tyle go zawłaszczają, co z lekka odpychają jak przejrzały ser” – tak o tomiku Baza pisze Wojciech Kass.


Jarosław Jakubowski – ur. 6.03.1974 r. w Bydgoszczy, mieszka w Koronowie.  Poeta, prozaik, dramatopisarz. Absolwent politologii na Uniwersytecie Gdańskim (1999). Autor wielu tomów wierszy, powieści, zbiorów opowiadań, zbiorów sztuk teatralnych, a także dramatów. Od 1998 roku współpracuje z Dwumiesięcznikiem Literackim „Topos”. Od 2006 roku należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W latach 2009-2011 pełnił funkcję prezesa bydgoskiego oddziału SPP. W 2020 roku został członkiem Polskiej Kompanii Teatralnej, skupiającej teoretyków i praktyków teatru. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007, 2023). Pięciokrotny laureat konkursów na Bydgoską Książkę Roku „Strzała Łuczniczki”. Zwycięzca wielu konkursów m.in. ogólnopolskiego konkursu na komedię współczesną „Komediopisanie” w Łodzi, XI Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych „Raport” w Gdyni. W 2023 roku jego sztuka pt. Przesiadka wygrała konkurs Instytutu Teatralnego „Dramatopisanie”. Otrzymał Medal Biskupa Bydgoskiego „Za twórczy wkład w rozwój kultury chrześcijańskiej” (2009) oraz Nagrodę Artystyczną Prezydenta Bydgoszczy (2015). W roku 2018 został odznaczony przez Prezesa Rady Ministrów „Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości”, a przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W 2023 roku odznaczony przez MKiDN Odznaką Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, w tym samym roku został laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii „Idea”.


______________________
Kalendarz wydarzeń    
odbywających się w     Bydgoszczy     miej zawsze pod ręką dzięki     aplikacji mobilnej       (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres     wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

beWir verwenden Cookies, um die Nutzung unserer Dienste zu erleichtern. Wenn Sie keine Cookies auf Ihrer Festplatte haben möchten, ändern Sie die Einstellungen Ihres Browsers.

Ich verstehe