Przejdź do treści

Wieża po remoncie zaprasza do odwiedzin - wstęp bezpłatny 23-24.09

Gdzie?
Wieża po remoncie zaprasza do odwiedzin - wstęp bezpłatny 23-24.09

Informacje od Organizatora:
Po konserwatorskim remoncie od soboty (23 września) dla odwiedzających znów dostępna będzie wieża ciśnień z popularnym tarasem widokowym na panoramę miasta. W najbliższy weekend obiekt będzie dłużej czynny, a wstęp bezpłatny!
Budynek Wieży Ciśnień wybudowano w latach 1899-1900 w stylu neogotyckim według projektu Carla Meyera. Jego odbiór nastąpił w maju 1900 roku. Jego podstawowym i głównym elementem użytkowym był zbiornik wodny utrzymujący ciśnienie w sieci wodociągowej. Budynek zaplanowano na planie koła z niewielkim ryzalitem wejściowym od północy. Bryła budynku jest cylindryczna, nieco przysadzista, z mniejszej podstawie i większej części zbiornikowej, zwieńczony dachem stożkowym, krytym blachą miedzianą, zwieńczonym ozdobną wieżyczką widokową- 6-boczną latarnią. Wejście do budynku zlokalizowano od strony północnej. Elewacja zdobiona jest między innymi obramieniami z blend,  gzymsami, fryzami, krenelażami z cegły profilowanej i glazurowanej. Budynek posiada 4 poziomy wewnętrzne.
Konserwacja więźby i szczelne rynny
Po zmianie sposobu użytkowania i pracach rewaloryzacyjnych w 2012 roku ponownie został oddany do użytku i od tego czasu pełni funkcje muzealno-wystawową. Jest obok Hali Pomp w Lesie Gdańskim częścią Muzeum Wodociągów. By zachować cenny obiekt w należytym stanie technicznym MWIK zleciły w ubiegłym roku dodatkowe prac konserwatorskie. Objęły one przede wszystkim  naprawę i uszczelnienie odpływów rynnowych, likwidację zawilgoceń, naprawę  uszkodzonych fragmentów ścian. Więźba dachowa zyskała  nowe powłoki ochronne antykorozyjne i przeciwpożarowe (elementy drewniane). Prace prowadzono również na tarasie widokowym między innymi przy izolacjach i odmalowaniu stalowych elementów. Wymienione zostały uszkodzone glazurowane kształtki ceramiczne o charakterystycznej ciemno zielonej barwie. Dodatkowo zaprojektowano wentylację korytarza. Wszystkie konserwatorskie prace zakończyły się w wakacje.
Czas na otwarcie
W Wieży Ciśnień po remoncie znów będzie można obejrzeć stałe ekspozycje oraz wiele cennych eksponatów, między innymi: drewniane rury wodociągowe, żetony na wodę, elementy wyposażenia dawnych łazienek i toalet, archiwalne zdjęcia i dokumenty. Dostępne będą też  multimedialne infokioski, z cyfrowo zapisanymi informacjami o wodzie i wodociągach. Prezentowane są tam również filmy, przedstawiające: historię wody, sposoby jej pozyskiwania i wykorzystywania od czasów starożytnych po współczesność; historię bydgoskich wodociągów, a także animacje obrazujące: obieg wody w przyrodzie, przebieg procesów technologicznych pobierania wody głębinowej i powierzchniowej, jej oczyszczania i uzdatniania. Jedną z atrakcji Muzeum Wodociągów przy ul. Filareckiej jest udostępniony zwiedzającym taras widokowy na 38 metrze wieży (najwyższy powszechnie dostępny punkt widokowy w mieście). Po pokonaniu niemal 170 stopni można podziwiać panoramę Bydgoszczy.


Muzeum w najbliższy weekend będzie czynne dłużej:
Sobota 10:00-22:00
Niedziela 10:00-22:00
W ten weekend wstęp do Muzeum będzie BEZPŁATNY!
Standardowe godziny otwarcia obiektu to:
Poniedziałek – 11:00–16:00
Wtorek  – 11:00–16:00
Środa – 11:00–16:00
Czwartek – 11:00–16:00
Piątek  – zamknięte
Sobota – 10:00–20:00
Niedziela – 10:00–20:00
Wstęp do muzeum kosztuje:
Bilet normalny – 10 zł
Bilet ulgowy – 5 zł (uczniowie, studenci oraz emeryci)
Bilet rodzinny – 20 zł
Bilet grupowy (min. 10 osób) – 5 zł/os.


 ______________________
Kalendarz wydarzeń
     odbywających się w      Bydgoszczy      miej zawsze pod ręką dzięki      aplikacji mobilnej      (Android i iOS). 
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres      wydarzenia@visitbydgoszcz.pl      
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

beWir verwenden Cookies, um die Nutzung unserer Dienste zu erleichtern. Wenn Sie keine Cookies auf Ihrer Festplatte haben möchten, ändern Sie die Einstellungen Ihres Browsers.

Ich verstehe