Przejdź do treści

Spotkanie autorskie/panel dyskusyjny z Agatą Romaniuk i z Łukaszem Barysem

Gdzie?
Spotkanie autorskie/panel dyskusyjny z Agatą Romaniuk i z Łukaszem Barysem

Informacje od Organizatora:
MIKRO I MAKRO, MNIEJ I WIĘCEJ – O STYLACH POLSKICH DEBIUTÓW to temat naszego ostatniego spotkania/panelu dyskusyjnego (w ramach FESTIWALU LITERACKIE DEBIUTY), podczas którego rozmawiać będziemy z Agatą Romaniuk i z Łukaszem Barysem.
Agata Romaniuk w rozmowie o książce „Proste równoległe” i Łukasz Barys (laureata Paszportu „Polityki” 2021) w rozmowie o książkach: „Kości, które nosisz w kieszeni” oraz „Jeśli przecięto cię na pół”.
Spotkanie poprowadzi Maciej Libich.
Wydarzenie odbędzie się w sobotę 5 listopada o godz.17:00 w Młynach Rothera.
Podczas spotkania będzie można kupić książki od Toniebajka. Księgarnia dla wszystkich.
ORGANZIATOR WYDARZENIA:
Fundacja Tu Kultura
PARTNERZY WYDARZENIA:
Młyny Rothera i Stowarzyszenie ZAiKS.
Wspierają nas: Toniebajka. Księgarnia dla wszystkich, Kultura w zasięgu
O AUTORCE:
AGATA ROMANIUK
Socjolożka z doktoratem z Polskiej Akademii Nauk. Absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu i założycielka Grupy Reporterskiej Głośniej. W 2017 zainicjowała projekt badawczo-reporterski Światła Małego Miasta, który opisywał życie Polaków w najmniejszych miasteczkach. Publikuje teksty w Dużym Formacie, Przekroju, Piśmie i magazynie Non/Fiction. W maju 2019 ukazała się jej książka reporterska „Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu”. (OPIS ZE STRONY lubimyczytać.pl)
O KSIĄŻCE „PROSTE RÓWNOLEGŁE”
Powieść „Proste równoległe” Agaty Romaniuk, reporterki i autorki bestsellerowego cyklu dla dzieci „Kocia szajka” trafiła właśnie do księgarń. Powieść opowiada historię dwóch znakomitych skrzypaczek, mistrzyni i uczennicy, których drogi nagle zbiegają się ze sobą i jak „Proste równoległe” podążają podobnym rytmem wyznaczanym pasją do muzyki, która determinuje życiowe wybory.
(OPIS ZE STRONY wydawnictwoagora.pl)
O AUTORZE:
ŁUKASZ BARYS – autor książki poetyckiej Wysokie słońce (Łódź/Kraków 2020), za którą otrzymał nagrodę na festiwalu „Złoty Środek Poezji”. Laureat m.in. Międzynarodowego Konkursu im. Siegfreda Lenza, konkursu Krajobrazy słowa (I nagroda w 2019 i nagroda główna w 2020) oraz konkursu im. Leopolda Tyrmanda Inspirowani Tyrmandem. Za swój debiut prozatorski Kości, które nosisz w kieszeni otrzymał Paszport Polityki.
O KSIĄŻKACH:
„KOŚCI, KTÓRE NOSISZ W KIESZENI”
Pod naszymi domami piętrzą się kości. Można po nie sięgnąć i schować je do kieszeni. Zmarli nie lubią siedzieć w grobach, księżniczka zamienia się w rzekę, włókniarki straszą w centrum handlowym albo opowiadają o dawnych czasach i niedostatku. Bohaterka zmaga się z rodziną, historią i codziennością pełną norm i zasad, do których nie sposób się dostosować.
Łukasz Barys prowadzi nas przez cmentarze, szkoły i dzielnice prowincjonalnego miasta, ukazując dorastanie w sposób baśniowy, ale dojmująco prawdziwy.
Żywioł liryczny, którym zalewa nas Barys, jest niesłychany. To znaczy, nie słyszałem jeszcze tak soczystych tonów, chociaż w nowej prozie dzieje się dużo. Jeszcze więcej dzieje się w poezji, a zwróćmy uwagę, że Barys debiutował wcześniej tomem wierszy. Tym razem sięgnął po powieść i mówi w niej brawurowo, mówi czternastoletnią dziewczynką. Jest nią naprawdę. Wszelkie uproszczenia związane z tak zwaną „subkulturą 500 plus” biorą w łeb. To właśnie ona przemawia tu pełnym i pięknym głosem wrażliwej nastolatki. I jak widać, słychać i czuć, żadna to patologia, a raczej coś głęboko ludzkiego, wstrząsającego i na swój sposób poetyckiego. W świetle tej książki bieda, niechęć i strach jawią się jako rzeczywista trójca święta katolickiej Polski. No i Pabianice mają wreszcie swój epos, może zbyt groteskowy i jednoznacznie proletariacki, ale jakże przekonujący i prawdziwy.
Karol Maliszewski
Doskonała proza Łukasza Barysa działa na zmysły niczym najlepsze powieści Elfriede Jelinek. Barys stawia zasadnicze pytanie o to, co ostateczne, nieuniknione i przerażające: śmierć, która nadaje światu porządek i zarazem bezlitośnie go burzy.
Maciej Libich, „Wizje”
„JEŚLI PRZECIĘTO CIĘ NA PÓŁ”
Nowa powieść laureata Paszportu „Polityki” 2021
Marcel próbuje pogodzić się ze światem po niespodziewanej śmierci mamy. Szuka prawdy o sobie nad ziemią i pod ziemią, w telewizji i w trawie, w stodole i w szkole, w kościele i na cmentarzu. Bo wszędzie można znaleźć klucze do tożsamości, a to, co pozornie zapomniane, wzbudza szczególną ciekawość: tajemnicza przodkini Leokadia Be, trup żołnierza, duch dziadka, kolega z ławki, lalka po matce, wielka słowiańska wioska i zapomniana szkoła. Nawet obieranie ziemniaków z babcią może pomóc zasklepić pęknięcie w sobie, ale to nie takie proste, skoro wszędzie naokoło, w akompaniamencie burz, trąb powietrznych i długotrwałych susz pęka nasza rzeczywistość.
Nowa powieść Barysa to szczególnego rodzaju podanie o duchach, pamięci i przyrodzie. Powieść o współczesnej wsi, która ulega nieodwracalnej przemianie. Która nie przetrwa, lecz zostanie pożarta przez współczesność.


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

beWir verwenden Cookies, um die Nutzung unserer Dienste zu erleichtern. Wenn Sie keine Cookies auf Ihrer Festplatte haben möchten, ändern Sie die Einstellungen Ihres Browsers.

Ich verstehe