Przejdź do treści

130. rocznica urodzin Wandy Niedziałkowskiej-Dobaczewskiej

Gdzie?
130. rocznica urodzin Wandy Niedziałkowskiej-Dobaczewskiej

Informacje od Organizatora:
130. rocznica urodzin Wandy Niedziałkowskiej-Dobaczewskiej
Zapraszamy na spotkanie poświęcone Wandzie Niedziałkowskiej-Dobaczewskiej z okazji 130. rocznicy urodzin. W programie m.in. wspomnienia wnuczki pisarki – Heleny Skonieczki, poetki, eseistki, animatorki kultury. Wstęp wolny.
Wanda Niedziałkowska-Dobaczewska (ur. 24.08 1892 r. w Twerze, zm. 23.11 1980 r. w Żninie) – pisarka, poetka, publicystka, autorka sztuk dla teatrów kukiełkowych oraz animatorka kultury. Przed II wojną światową prowadziła intensywną działalność polityczną i kulturalną, pełniąc funkcję wiceprezeski Związku Zawodowym Literatów w Wilnie. Współpracowała z rozgłośnią wileńską Polskiego Radia oraz czasopismami. W czasie okupacji była więziona (lata 1940–1945) w obozie koncentracyjnym Ravensbrück. Po wojnie pracowała w warszawskiej Bibliotece Narodowej, w
Toruniu była kierownikiem literackim teatru lalkowego „Baj Pomorski”. Działała w Związku Literatów Polskich, pisała także recenzje do czasopism „Arkona” i „Pomorze”. W 1951 r. zamieszkała w Żninie i do końca życia napisała wiele powieści tematycznie związanych z Pałukami.
Jednym z najważniejszych dzieł w dorobku pisarki, była wydana w 1946 roku książka „Kobiety z Ravensbrück” – powojenna powieść oparta na jej własnych przeżyciach wojennych.
Fragment: „– Tyle niebezpieczeństw czyha na każdym kroku, że jedna groźba mniej, jedna więcej doprawdy nie ma już znaczenia. Co się martwić o dalszą przyszłość? Na razie unikajmy codziennych niebezpieczeństw. (…) Pierwszy warunek przetrwania: nie przejmować się niczym zbyt głęboko”. – pisze nr P 5068, czyli Wanda Niedziałkowska-Dobaczewska, w opowieści Kobiety z Ravensbrück.
Późniejsza twórczość Niedziałkowskiej-Dobaczewskiej skierowana była głównie do najmłodszych czytelników. W 1959 roku ukazało się opowiadanie dla dzieci „Złota Studzienka”. Chętnie pisała również o historii Pałuk. W 1960 roku opublikowany został „Człowiek, który został diabłem” (o słynnym nie tylko w Żninie Mikołaju Nałęczu), za którą to powieść Wanda Niedziałkowska-Dobaczewska otrzymała nagrodę w konkursie Wydziału Kultury Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy i Wydawnictwa Morskiego. Inne jej znane dzieła to m.in. „Korzenie”, „Nikt nie jest winien”, „Niedzisiejsi”, „Społeczeństwo nie z tej ziemi”. Z kolei w roku 1964 napisała sztukę „Jagiełło w Żninie”, która została wystawiona z okazji 700-lecia tego miasta. Za tę pracę została uhonorowana Odznaką Tysiąclecia Państwa Polskiego.


______________________
Kalendarz wydarzeń
    odbywających się w     Bydgoszczy     miej zawsze pod ręką dzięki    aplikacji mobilnej    (Android i iOS).    
______________________  
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres     wydarzenia@visitbydgoszcz.pl      
______________________  
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

beWir verwenden Cookies, um die Nutzung unserer Dienste zu erleichtern. Wenn Sie keine Cookies auf Ihrer Festplatte haben möchten, ändern Sie die Einstellungen Ihres Browsers.

Ich verstehe