Przejdź do treści

Porozmawiajmy o Śmierci - cykl wydarzeń

Gdzie?
Porozmawiajmy o Śmierci - cykl wydarzeń

Informacje od Organizatora:
„Porozmawiajmy o Śmierci” to cykl wydarzeń, które staną się przestrzenią twórczej ekspresji i wymiany myśli o życiu, śmierci, żałobie i umieraniu. Podczas dyskusji, warsztatów, koncertów i spacerów będziemy zadawać pytania graniczne, słuchać i poszukiwać odpowiedzi, ale też mierzyć się z ich brakiem. Jesteśmy przekonani, że nowe formy debaty o kwestiach ostatecznych są potrzebne, by oswoić naszą skończoność. Zwłaszcza w czasie, gdy śmierć stała się dla wielu z nas bardziej namacalna: podczas pandemii i w czasie wojny. Poruszanie tematów, które znajdują się w kulturowym tabu – takich jak śmierć i żałoba – ma w sobie potencjał i siłę, by zjednoczyć ludzi w wartościowej wymianie doświadczeń, bo ostatecznie śmierć jest z nami wszystkimi, porusza, budzi strach, intryguje. Łączy nas różnorodność sposobów mówienia o tym samym: dlatego do współpracy zaprosiliśmy m.in. medyków, pisarzy, muzyków, filozofów i historyków.
18.11.2022  |  godz. 19:00-20:00  |  wstęp wolny
Pieśń pożegnania: koncert Kurkowicz / Braszak
Kurkowicz / Braszak to duet śpiewaczy, zawiązany w Poznaniu, gdzie przecięły się dwie ścieżki, prowadzące przez ekspedycje terenowe, wywiady z wiejskimi śpiewakami i muzykantami, spotkania ze starymi i nowymi mistrzami tradycji. Tkanką muzyczną koncertu staną się tradycyjne pieśni żałobne, wywodzące się z tradycji polskich i wschodniosłowiańskich wsi wraz z opowieścią o tym, jak nasi przodkowie żegnali się ze swoimi zmarłymi.
19.11.2022  |  godz. 11:00-13:30  |  zapisy
Warsztaty pieśni pogrzebowych
Warsztat pieśni pogrzebowych stanowi wprowadzenie do wspólnotowego wykonania tradycyjnych pieśni ludowych, poruszających tematykę doświadczeń granicznych.
Warsztaty poprowadzą Dorota Kurkowicz, archeolożka i skrzypaczka oraz Piotr Braszak, tłumacz literatury, badacz pieśni i lirnik.
Na warsztaty obowiązują zapisy online lub osobiście, w punkcie informacyjnym (pn-czw 10:00-18:00, pt-nd 12:00-20:00).
19.11.2022  |  14:30-15:30  |  wstęp wolny  |  Zbiórka przed wejściem głównym do Młynów Rothera, od strony ul. Mennica
Umieranie przyrody: spacer
Czego przyroda może nauczyć nas o śmierci? Przewrotnie można powiedzieć, że połowa tego, co żyje w lesie, jest martwa. Dodatkowo: w martwym drewnie jest znacznie więcej życia, niż w żywym. Oznacza to, że nasze podziały na życie i śmierć są arbitralne i nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Życie i śmierć, zwłaszcza w przyrodzie, wzajemnie się przenikają i zależą od siebie, a granice między nimi pozostają płynne. O tym, kiedy zaczyna się umieranie rośliny i co to właściwie oznacza, dowiemy się podczas spaceru z Katarzyną Rymarz, specjalistką ds. programowych Młynów Rothera.
19.11.2022  |  16:30-18:00  |  wstęp wolny
Soroczka: spotkanie autorskie z Angeliką Kuźniak
Soroczka nadawała szyku i z pewnością mogła być obiektem pożądania. Mogła symbolizować życie, jego kolory i smak, mogła być esencją tego, co dla człowieka najważniejsze. Dlatego też może towarzyszyć w ostatniej drodze temu, kto odchodzi. “Soroczka” Agnieszki Kuźniak to książka właśnie o odchodzeniu. Jej reportaż jest intymnym zapisem rozmów z ludźmi przygotowującymi się na śmierć. Jedenaścioro bohaterów spowiada się reporterce z sekretnych wspomnień i przeżyć. Rozmówcy pokazują też głęboko schowane pamiątki, przechowywane z ogromną czcią, stroje, które chcą mieć na sobie, gdy ich ciało leżeć już będzie w trumnie; przedmioty, które chcą wziąć ze sobą w tę ostatnią drogę.
Spotkanie z Angeliką Kuźniak, polską reporterką i pisarką, poprowadzi Marcin Szymczak.
20.11.2022  |  godz. 15:00-17:30  |  wstęp wolny  | Zbiórka przed wejściem głównym do Młynów Rothera od strony ul. Mennica
O Parku Sztywnych i innych zmarłych w przestrzeni miasta: spacer
Podczas spaceru z przewodnikiem, Damianem Amonem Rączką ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu, ruszymy śladami bydgoskich cmentarzy i tradycji pogrzebowych. Porozmawiamy o cmentarzu żydowskim na Wzgórzu Dąbrowskiego, cmentarzu na Wzgórzu Św. Trójcy, cmentarzu w Kościele Farnym, śmierci obecnej w przestrzeni Starego Rynku, pod Rondem Bernardyńskim oraz o zabawach i tańcach w tzw. Parku Sztywnych.
20.11.2022  |  18:00-19:30  | wstęp wolny
Death Cafe Bydgoszcz
W Death Cafe ludzie, często dla siebie obcy, spotykają się, by napić się herbaty, zjeść ciasto i porozmawiać o śmierci, towarzyszących jej obrzędach, doświadczeniach. Celem inicjatywy powstałej w 2011 roku w Wielkiej Brytanii, jest zwiększenie świadomości śmierci i zachęta do celebrowania życia. Podczas Death Cafe uczestnicy prowadzą rozmowy o śmierci, żałobie i umieraniu. Spotkanie jest moderowane przez doulę przejścia. Odbywa się w inkluzywnej, pełnej szacunku i zaufania przestrzeni, bez zamiaru doprowadzenia uczestników do określonych wniosków czy sposobów działania. Wydarzenie nie ma charakteru grupy terapeutycznej, a udział nie jest rekomendowany osobom w kryzysie lub świeżej żałobie.
21.11.2022  |  18:00-19:30  |  wstęp wolny
Co się dzieje, kiedy umiera człowiek?
Śmierć oznacza ten moment, w którym ustają funkcje życiowe, serce przestaje bić, mózg się zatrzymuje, ustaje oddech. Myślenie o śmierci jak o serii powiązanych ze sobą wydarzeń ułatwia zrozumienie zmian, przez które przechodzi ludzkie ciało, żegnając się z życiem. Jak długo trwa śmierć? Co dzieje się w naszym ciele przed śmiercią? Co możemy wyczytać z ciała, które opuściło życie? Podczas spotkania z dr Elżbietą Bloch-Bogusławską, specjalistką medycyny sądowej, zapytamy o fizyczne aspekty umierania. Spotkanie poprowadzi Kamila Burchart, specjalistka ds. programowych w Młynach Rothera.


______________________
Kalendarz wydarzeń  
odbywających się w   Bydgoszczy   miej zawsze pod ręką dzięki   aplikacji mobilnej   (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres   wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

beWir verwenden Cookies, um die Nutzung unserer Dienste zu erleichtern. Wenn Sie keine Cookies auf Ihrer Festplatte haben möchten, ändern Sie die Einstellungen Ihres Browsers.

Ich verstehe