Przejdź do treści

Zespół Pałacowo Parkowy Ostromecko

Zespół Pałacowo Parkowy Ostromecko

Description

Około 17 km od centrum Bydgoszczy w kierunku Dąbrowy Chełmińskiej znajduje się Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku (ul. Bydgoska 9). Pałac Nowy wzniesiony został w stylu klasycystycznym w latach 1832-1849 (według projektu pracowni Karola Fryderyka Schinkla) na zlecenie ówczesnego właściciela Ostromecka – Jakuba Marcina Schoenborna. Do budynku głównego od południa przylega neobarokowe skrzydło, tzw. Pałacyk Myśliwski (1891-1892), a od północy sala balowa z 1905 r. W obiekcie znajduje się obecnie restauracja wraz z zapleczem hotelowym.
Od strony zachodniej do Pałacu przylegają rozległe tarasy (około 1912 r.), prowadzące wprost do XIX-wiecznego ogrodu, zaprojektowanego w stylu angielskim przez planistę ogrodów Petera Josepha Lenné. Następnie udajemy się w kierunku Pałacu Starego, znajdującego się nieco w głębi ogrodu. Obiekt w obecnym kształcie powstał w połowie XVIII wieku, na skutek rozbudowy szlacheckiego dworku przez rodzinę Mostowskich. Pałac, zbudowany w stylu warszawskiego rokoka, mieści obecnie kolekcję XVIII i XIX-wiecznych fortepianów zgromadzoną przez honorowego obywatela Bydgoszczy Andrzeja Szwalbego, którego izba pamięci znajduje się w tymże budynku. Z okien pałacu, a także z tarasu znajdującego się za budynkiem, roztacza się malowniczy widok na rozciągający się poniżej ogród włoski, a także Wisłę wraz z jej starorzeczem. W południowo-zachodniej części parku pałacowego znajduje się mauzoleum rodziny Schoenborn-Alvensleben, wieloletnich właścicieli Ostromecka. Zespół Pałacowo-Parkowy, nad którym opiekę sprawuje miasto Bydgoszcz, jest ważnym centrum kulturalno-rozrywkowym zarówno miasta, jak i całego województwa kujawsko-pomorskiego.
Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy organizuje na terenie zespołu liczne wernisaże, wystawy i koncerty muzyczne.
W bezpośrednim sąsiedztwie Zespołu Pałacowo-Parkowego znajduje się kościół parafialny pw. św. Mikołaja, Stanisława oraz Jana Chrzciciela. Świątynia została zbudowana w stylu gotyckim w 1630 r. Wieża kościoła pochodzi z 1764 r., kiedy to została odbudowana przez ówczesnego właściciela Ostromecka, a jednocześnie wojewodę pomorskiego, Pawła Mostowskiego (jego inicjały widoczne są w chorągiewce iglicy kościoła). Barokowe wnętrze kryje m.in. gotyckie rzeźby Matki Bożej z Dzieciątkiem oraz Pietę. W Ostromecku znajduje się ponadto wiele ciekawych obiektów pochodzących z okresu, kiedy właścicielem majątku była rodzina Alvensleben – zabudowania dawnej poczty, szpitala, stacji poczty dyliżansowej, budynek dworca kolejowego z końca XIX w., a także cegielni (obecnie teren cegielni zajmuje Wytwórnia Wód Mineralnych). Pierwsze informacje o wodzie Ostromecko pochodzą z XVI w. Eksploatacja źródła została rozpoczęta w 1894 r. Do wybuchu I wojny światowej woda ze Źródła Marii nosiła nazwę Marien-Quelle. W okresie II wojny światowej woda z Ostromecka, produkowana na potrzeby Wehrmachtu, wysyłana była m.in. do Afryki, gdzie Niemcy toczyli ciężkie boje z Brytyjczykami.

Hotel:
Do dyspozycji 21 wygodnych, stylowo urządzonych pokoi w Pałacu Nowym. Oferuje miejsca dla 57 osób. Wszystkie pokoje są w jednakowym standardzie. Każdy pokój posiada łazienkę, TV, radio i telefon, oraz lodówkę. Goście w pokojach mają dostęp do darmowego internetu. W Pałacu znajduje się pokój dla osób niepełnosprawnych.


do góry

beWir verwenden Cookies, um die Nutzung unserer Dienste zu erleichtern. Wenn Sie keine Cookies auf Ihrer Festplatte haben möchten, ändern Sie die Einstellungen Ihres Browsers.

Ich verstehe