Przejdź do treści
Rybi Rynek

Description

Rybi Rynek - to tutaj od czasów średniowiecznych przybijały łodzie, później barki i parostatki, przywożąc towary do magazynów i sprzedaży na pobliskich targach. Przez kilkaset lat Bydgoszczanie i okoliczni kupcy zaglądali tu po świeżą i soloną rybę.  Do najbardziej  cenionych rarytasów należały raki, które na co dzień leżały zanurzone w czystej wodzie Brdy. Od początku XX wieku handel rybami przeniósł się do  hali targowej, ale jeszcze przez kilkadziesiąt lat można było spotkać tu panie w długich sukniach zachwalające śledzie ze swojej  beczki. Wielbiciele serialu „Czterej Pancerni i Pies” mogą pamiętać to miejsce –sierpniu 1968 roku rynek zalano na potrzeby jednego z epizodów.


Na prawym brzegu Brdy, przytulony do Rybiego Rynku wznosi się nieduży manierystyczny budynek. To Pałacyk Lloyda, jedyna pozostałość kompleksu stworzonego w latach 1885-1886 przez kapitana żeglugi Otto Liedtkego. Właściciel przeznaczył piękną kamienicę na własne mieszkanie i użytkował ją do 1908 roku, kiedy miejsce przeszło w ręce Bydgoskiego Towarzystwa Żeglugi Śródlądowej. Po I wojnie światowej pałacyk nadal pełnił swoją funkcję, ale już jako siedziba Lloyda Bydgoskiego, jednego z największych w Polsce przedsiębiorstw żeglugowych w dwudziestoleciu międzywojennym. Po kolejnej wojnie właścicielem stała się Żegluga Bydgoska.


do góry

beWir verwenden Cookies, um die Nutzung unserer Dienste zu erleichtern. Wenn Sie keine Cookies auf Ihrer Festplatte haben möchten, ändern Sie die Einstellungen Ihres Browsers.

Ich verstehe