Plac Wolności
Description
Bydgoski Plac Wolności znajdujący się w samym centrum miasta przy głównej arterii Śródmieścia ulicy Gdańskiej to miejsce o niezwykle bogatej historii, pełne wspaniałych zabytków. Na początek kilka słów o jego historii.
Plac Wolności został wytyczony w 1854 roku (jako Kannonenplatz czyli Plac Armatni) ale prawdziwie wielkomiejskiego charakteru nabrał dopiero w 1859 r., kiedy to został "urządzony" przez gen. Helmuta Carla Christiana von Weltzien. Plac otrzymał też wtedy nową nazwę, Weltzien Platz, w ten sposób został uhonorowany pomysłodawca i sponsor nowej aranżacji placu. Warto wiedzieć, że teren placu był dawniej częścią XVII w. ogrodu uprawianego przez siostry Klaryski (podobnie jak dzisiejszy park Kazimierza Wielkiego). W 1873 r. obszar placu uległ zmniejszeniu, gdy jego południowa część została przeznaczona pod budowę kościoła ewangelickiego (obecnie Kościół p.w. św. Piotra i Pawła). W następnych latach plac został uzupełniony poprzez ustawienie na nim dwóch pomników. W 1893 r. pojawia się konny pomnik cesarza niemieckiego Wilhelma I dłuta Alexandra Callandrelliego (po pierwszej wojnie światowej ewakuowany przez Niemców do Międzyrzecza), a w 1904 r. w głębi placu ustawiona zostaje fontanna "Potop" autorstwa Ferdinanda Lepcke. Natomiast nieco później w 1945 r. w centralnej części placu pojawia się pomnik Wolności autorstwa świetnego bydgoskiego architekta Jana Kossowskiego.
Modernistyczny monument upamiętniał żołnierzy rosyjskich i polskich walczących o wyzwolenie Bydgoszczy z okupacji hitlerowskiej. Ciekawostką jest fakt, że pomnik miał być rozwiązaniem tymczasowym, do czasu planowanej budowy godniejszego monumentu. Tymczasem obelisk ten stoi do dziś, choć już w nieco zmienionej formie. Pomnik bowiem został przebudowany w 1991 r., upamiętnia on obecnie walkę Polaków o niepodległość oraz powrót Bydgoszczy do Polski w 1920 r. Wracając na moment do niezrealizowanych planów budowy „godniejszego monumentu”, warto dodać, że powojenne plany zakładały budowę prawie 6 metrowego pomnika przedstawiającego żołnierza Armii Czerwonej. W owym czasie pojawiły się nawet postulaty wyburzenia kościoła na placu jako małowartościowego obiektu, a przede wszystkim budowli stanowiącej kiepskie tło dla planowanego monumentu czerwonoarmisty (dzięki bogu, że owe plany i zamierzenia pozostały niezrealizowane!).
Plac Wolności to przede wszystkim prawdziwy salon bydgoskiego Śródmieścia. Odnajdziemy tu wszystko to co najlepsze w urbanistyce i architekturze przełomu XIX i XX wieku. Bogactwo form prezentowane przez obiekty znajdujące się w obrębie placu robi wrażenie na nawet najbardziej wymagających turystach. Pojawia się tu doskonały neorenesans, neobarok, klasycyzm, neogotyk, secesja, czy modernizm w najlepszym wydaniu, a wszystko to otoczone piękną i zadbaną zielenią.