Przejdź do treści

Plac Wolności

Plac Wolności

Description

Bydgoski Plac Wolności znajdujący się w samym centrum miasta przy głównej arterii Śródmieścia ulicy Gdańskiej to miejsce o niezwykle bogatej historii, pełne wspaniałych zabytków. Na początek kilka słów o jego historii.

Plac Wolności został wytyczony w 1854 roku (jako Kannonenplatz czyli Plac Armatni) ale prawdziwie wielkomiejskiego charakteru nabrał dopiero w 1859 r., kiedy to został "urządzony" przez gen. Helmuta Carla Christiana von Weltzien. Plac otrzymał też wtedy nową nazwę, Weltzien Platz, w ten sposób został uhonorowany pomysłodawca i sponsor nowej aranżacji placu. Warto wiedzieć, że teren placu był dawniej częścią XVII w. ogrodu uprawianego przez siostry Klaryski (podobnie jak dzisiejszy park Kazimierza Wielkiego). W 1873 r. obszar placu uległ zmniejszeniu, gdy jego południowa część została przeznaczona pod budowę kościoła ewangelickiego (obecnie Kościół p.w. św. Piotra i Pawła). W następnych latach plac został uzupełniony poprzez ustawienie na nim dwóch pomników. W 1893 r. pojawia się konny pomnik cesarza niemieckiego Wilhelma I dłuta Alexandra Callandrelliego (po pierwszej wojnie światowej ewakuowany przez Niemców do Międzyrzecza), a w 1904 r. w głębi placu ustawiona zostaje fontanna "Potop" autorstwa Ferdinanda Lepcke. Natomiast nieco później w 1945 r. w centralnej części placu pojawia się pomnik Wolności autorstwa świetnego bydgoskiego architekta Jana Kossowskiego.

Modernistyczny monument upamiętniał żołnierzy rosyjskich i polskich walczących o wyzwolenie Bydgoszczy z okupacji hitlerowskiej. Ciekawostką jest fakt, że pomnik miał być rozwiązaniem tymczasowym, do czasu planowanej budowy godniejszego monumentu. Tymczasem obelisk ten stoi do dziś, choć już w nieco zmienionej formie. Pomnik bowiem został przebudowany w 1991 r., upamiętnia on obecnie walkę Polaków o niepodległość oraz powrót Bydgoszczy do Polski w 1920 r. Wracając na moment do niezrealizowanych planów budowy „godniejszego monumentu”, warto dodać, że powojenne plany zakładały budowę prawie 6 metrowego pomnika przedstawiającego żołnierza Armii Czerwonej. W owym czasie pojawiły się nawet postulaty wyburzenia kościoła na placu jako małowartościowego obiektu, a przede wszystkim budowli stanowiącej kiepskie tło dla planowanego monumentu czerwonoarmisty (dzięki bogu, że owe plany i zamierzenia pozostały niezrealizowane!).

Plac Wolności to przede wszystkim prawdziwy salon bydgoskiego Śródmieścia. Odnajdziemy tu wszystko to co najlepsze w urbanistyce i architekturze przełomu XIX i XX wieku. Bogactwo form prezentowane przez obiekty znajdujące się w obrębie placu robi wrażenie na nawet najbardziej wymagających turystach. Pojawia się tu doskonały neorenesans, neobarok, klasycyzm, neogotyk, secesja, czy modernizm w najlepszym wydaniu, a wszystko to otoczone piękną i zadbaną zielenią.



do góry

beWir verwenden Cookies, um die Nutzung unserer Dienste zu erleichtern. Wenn Sie keine Cookies auf Ihrer Festplatte haben möchten, ändern Sie die Einstellungen Ihres Browsers.

Ich verstehe