Przejdź do treści

Kościół p.w. św. Andrzeja Boboli

Kościół p.w. św. Andrzeja Boboli

Description

Budowa kościoła rozpoczęła się na fundamentach dawnego kościoła św. Krzyża w 1901 roku, a zakończyła się dwa lata później. Kościół został wybudowany w stylu neogotyckim. W 1903 r. otrzymał jedne z największych na Pomorzu 48 głosowe organy Sauera. Do 1945 roku służył ewangelikom. Później przekazano go katolikom i służył szkołom rzemieślniczym. 28 czerwca 1946 roku kościołem zajęli się Jezuici i kościół otrzymał patrona, kanonizowanego w 1938 r. męczennika, jezuitę i Polaka, św. Andrzeja Boboli. Jego podobizna znajduje się w prezbiterium i jest kopią obrazu z kościoła Ojców Jezuitów w Poznaniu. Tytuł kościoła parafialnego został nadany dekretem Prymasa Polski kard. Wyszyńskiego w 1971 roku.
W latach 80-tych kościół zasłynął ze swojej działalności patriotyczno - opozycyjnej. W szczególności Msze św. za Ojczyznę w 13-tym dniu miesiąca zrzeszały opozycję Solidarnościową Tzw. „trzynastki” są wciąż odprawiane. W 1989 roku kościół przyjęto jako patronacki kościół Regionu Bydgoskiego NSZZ Solidarność. W związku z powyższym w 1996 r. w przedsionku kościoła wmurowano tablicę pamiątkową Solidarności.
Od 2001 roku odbywają się Bydgoskie Wieczory Organowe, które nawiązują do tradycji koncertów symfonicznych oraz recitali słynnych organistów organizowanych przed wojną.
do góry

beWir verwenden Cookies, um die Nutzung unserer Dienste zu erleichtern. Wenn Sie keine Cookies auf Ihrer Festplatte haben möchten, ändern Sie die Einstellungen Ihres Browsers.

Ich verstehe