Przejdź do treści

Poznaj wybuchową historię Bydgoszczy

Poznaj wybuchową historię Bydgoszczy

Description

Tajemnica niebezpiecznych ruin ponad 50 lat skrywana była w Puszczy Bydgoskiej. Tylko starsi mieszkańcy, pamiętający czasy II Wojny Światowej, wiedzieli, że kilka kilometrów od działających zakładów chemicznych i powstającego parku przemysłowego znajduje się miejsce nieludzkiej pracy ponad 40 000 pracowników przymusowych byłego DAG Fabrik Bromberg. W 2008 roku podjęto decyzję o przekształceniu części terenu w muzeum. Z kilkuset budynków należących w latach 1939- 1945 do potężnego koncernu zaopatrującego III Rzeszę w nitroglicerynę, trotyl i proch bezdymny zabezpieczono kilkanaście, połączonych tunelami. Tworzą one dwie bliźniacze linie NGL – Betrieb, czyli produkcji nitrogliceryny. Jedna z nich została przeznaczona na muzeumExploseum, druga zaś, jako trwała ruina daje obraz piętna czasu, jakie odcisnęło się na budynkach oraz utrwala ich oryginalny wygląd. Wizyta w Exploseum to spora dawka wiedzy o technice wojennej zaklęta w betonowych ścianach, a wędrówka przez jego liczne i mroczne korytarze z pewnością na długo zapadnie w pamięć.

Kiedy: Exploseum  jest otwarte od wtorku do niedzieli (z wyjątkiem czwartku) od 9.00 do 17.00. W czwartki zaprasza w godzinach 9.00 - 19.00. Ze względu na specyfikę miejsca wstęp mają dzieci od lat 6. Zwiedzanie Exploseum odbywa się m.in.  w zorganizowanych grupach wraz z przewodnikiem w określonych godzinach. Zachęcamy do telefonicznej rezerwacji, która gwarantuje oprowadzanie w umówionym terminie. Istnieje także możliwość samodzielnego zwiedzania Exploseum (bez udziału przewodnika). Zwiedzanie trwa ok. 2 godzin. Dobrze mieć na sobie wygodne obuwie. Obiekt jest dostosowany dla osób niepełnosprawnych.

Rezerwacja  telefoniczna: +48 883 366 056

Gdzie: Muzeum jest położone na obrzeżach miasta, w Bydgoskim Parku Przemysłowym. Najłatwiej tam dotrzeć poruszając się samochodem. Tuż za bramą parku, do celu wiodą tabliczki z oznaczeniami. Można również skorzystać z komunikacji miejskiej. Do Exploseum dwa razy dziennie dojeżdża autobus linii 68E (na tury zwiedzania o 9.30 i 12.30).

 Ceny biletów w Exploseum: • bilet wstępu normalny – 15 zł

 • bilet wstępu ulgowy – 12 zł

 • bilet wstępu grupowy – 10 zł/os. (od 10 osób)

 • bilet  wstępu rodzinny – 40 zł (max. 5 osób, w tym max. 2 os. dorosłe)

 • bilet wstępu szkolny – 7 zł (przysługuje grupom uczniów szkół do 19 roku życia wraz z opiekunami, od 10 osób; bilet zawiera opłatę za wstęp i usługę przewodnicką, obowiązuje od wtorku do piątku)

 • oprowadzanie z przewodnikiem:
  - w języku polskim - 7 zł/os.
  - w języku angielskim - 10 zł/os.

 • bilet wstępu - lekcja muzealna –  5 zł/os. (grupa min. 10 osób (osoby z dysfunkcjami min. 5 osób); max. 25 osób)

 • bilet wstępu specjalny – 1zł


soboty: – wstęp bezpłatny na wystawę stałą (bez przewodnika)   Cennik biletów wstępu na wystawy czasowe: • bilet wstępu normalny – 8 zł 

 • bilet wstępu ulgowy – 5 zł 

 • oprowadzanie z przewodnikiem:
  - w języku polskim - 30 zł/grupa
  - w języku angielskim - 50 zł/grupa

 • bilet wstępu specjalny - 1 zł


do góry

beWir verwenden Cookies, um die Nutzung unserer Dienste zu erleichtern. Wenn Sie keine Cookies auf Ihrer Festplatte haben möchten, ändern Sie die Einstellungen Ihres Browsers.

Ich verstehe