Przejdź do treści

Poznaj wybuchową historię Bydgoszczy

Poznaj wybuchową historię Bydgoszczy

Description

Tajemnica niebezpiecznych ruin ponad 50 lat skrywana była w Puszczy Bydgoskiej. Tylko starsi mieszkańcy, pamiętający czasy II Wojny Światowej, wiedzieli, że kilka kilometrów od działających zakładów chemicznych i powstającego parku przemysłowego znajduje się miejsce nieludzkiej pracy ponad 40 000 pracowników przymusowych byłego DAG Fabrik Bromberg. W 2008 roku podjęto decyzję o przekształceniu części terenu w muzeum. Z kilkuset budynków należących w latach 1939- 1945 do potężnego koncernu zaopatrującego III Rzeszę w nitroglicerynę, trotyl i proch bezdymny zabezpieczono kilkanaście, połączonych tunelami. Tworzą one dwie bliźniacze linie NGL – Betrieb, czyli produkcji nitrogliceryny. Jedna z nich została przeznaczona na muzeumExploseum, druga zaś, jako trwała ruina daje obraz piętna czasu, jakie odcisnęło się na budynkach oraz utrwala ich oryginalny wygląd. Wizyta w Exploseum to spora dawka wiedzy o technice wojennej zaklęta w betonowych ścianach, a wędrówka przez jego liczne i mroczne korytarze z pewnością na długo zapadnie w pamięć.

Kiedy: Exploseum  jest otwarte od wtorku do niedzieli (z wyjątkiem czwartku) od 9.00 do 17.00. W czwartki zaprasza w godzinach 9.00 - 19.00. Ze względu na specyfikę miejsca wstęp mają dzieci od lat 6. Zwiedzanie Exploseum odbywa się m.in.  w zorganizowanych grupach wraz z przewodnikiem w określonych godzinach. Zachęcamy do telefonicznej rezerwacji, która gwarantuje oprowadzanie w umówionym terminie. Istnieje także możliwość samodzielnego zwiedzania Exploseum (bez udziału przewodnika). Zwiedzanie trwa ok. 2 godzin. Dobrze mieć na sobie wygodne obuwie. Obiekt jest dostosowany dla osób niepełnosprawnych.

Rezerwacja  telefoniczna: +48 883 366 056

Gdzie: Muzeum jest położone na obrzeżach miasta, w Bydgoskim Parku Przemysłowym. Najłatwiej tam dotrzeć poruszając się samochodem. Tuż za bramą parku, do celu wiodą tabliczki z oznaczeniami. Można również skorzystać z komunikacji miejskiej. Do Exploseum dwa razy dziennie dojeżdża autobus linii 68E (na tury zwiedzania o 9.30 i 12.30).


Cennik wstępu na wystawę stałą i czasową oraz cennik usług edukacyjnych w Exploseum:


Wystawa stała:
Wstęp do muzeum normalny 17 zł
Wstęp do muzeum ulgowy 14 zł
Wstęp do muzeum rodzinny 50 zł
Wstęp do muzeum grupowy 12 zł
Wstęp do muzeum szkolny 14 zł
(przysługuje grupom uczniów szkół do 19. Roku życia wraz z opiekunami, od 10 osób;
bilet zawiera opłatę za wstęp i usługę przewodnicką, obowiązuje od wtorku do piątku)

Wystawy czasowe:
Wstęp do muzeum normalny wystawa czasowa 8 zł
Wstęp do muzeum ulgowy wystawa czasowa 5 zł

Cennik wstępu na trasę alternatywną w Exploseum:
(wyłącznie z przewodnikiem; cena obejmuje usługę przewodnicką)
Wstęp do muzeum – trasa alternatywna normalny 22 zł
Wstęp do muzeum – trasa alternatywna ulgowy 19 zł

Cennik pakietów wstępu do Exploseum (obejmuje zwiedzanie trasy alternatywnej z przewodnikiem i indywidualne zwiedzanie trasy stałej):
Wstęp do muzeum – pakiet Exploseum normalny 35 zł
Wstęp do muzeum – pakiet Exploseum ulgowy 30 zł

Oprowadzanie z przewodnikiem (obowiązuje wraz z biletem wstępu do muzeum;
po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej): - w języku polskim/angielskim 10 zł/os.
Wstęp do muzeum – spotkania tematyczne 8 zł/ os.
Wstęp do muzeum – eventowy 5 zł/os.
Wstęp do muzeum - eventowy - warsztaty 10 zł/os
Wstęp do muzeum specjalny 1 zł
W czwartki wstęp wolny na wystawy stałe; wstęp na wystawy czasowe biletowany wg powyższego cennika.


 


do góry

beWir verwenden Cookies, um die Nutzung unserer Dienste zu erleichtern. Wenn Sie keine Cookies auf Ihrer Festplatte haben möchten, ändern Sie die Einstellungen Ihres Browsers.

Ich verstehe