Przejdź do treści

Mistrz Twardowski

Mistrz Twardowski

Description

Codziennie o godzinie 13.13 i 21.13 otwiera się okno w szczycie kamienicy przy Starym Rynku 15 i zanosząc się nieziemskim śmiechem, wyłania się postać imć Twardowskiego. Czy to wspominając związki z Bydgoszczą, opisane w legendach, gdy gościł tu około 1560 r. na zaproszenie burmistrza, obdarowując tutejsze mieszczki nieprzemijającą młodością, czy to podziwiając urodę i szyk bydgoszczanek z miejsca, gdzie od 1884 r. działała firma szyjąca i sprzedająca damską garderobę.

 

Według legendy Twardowski przybył do miasta na kogucie (inne podania mówią, że dotarł na Stary Rynek na krześle). Po przyjeździe do Bydgoszczy, Mistrz skierował swoje kroki do gospody "Zgorzelec”, gdzie wraz ze swoim sługą Maćkiem i diabełkami Smołką i Węgliszkiem mieszkali i przyjmowali interesantów. Gdy po mieście rozeszła się wieść, o tym że Mistrz zna sztuki magiczne, nie było chwili, w której jakiś szlachcic albo mieszczanin nie przyszedł z prośbą o radę czy pomoc. Jednym z nich był Burmistrz, który będąc już sędziwym starcem miał bardzo młodą żonę, za którą w niczym nie mógł nadążyć. Zwrócił się z prośbą do Pana Twardowskiego, żeby go odmłodził. Mistrz z pomocą diabłów przygotował wywar z magicznych ziół w którym wykąpał starca. Po kilku godzinach z kotła wyszedł bardzo odmłodzony. Niestety po powrocie do domu, nie został rozpoznany ani przez żonę ani przez nikogo ze służby. 

 

W miejscu kamienicy, w której gościł Pan Twardowski w 1910 r. ówczesny właściciel Leo Brückmann, wybudował nowoczesny dom handlowy, który zajmował powierzchnię około 4000m2. Na klientach robił wrażenie jasnymi, przestronnymi wnętrzami i oferował towary dobrej jakości w niskich cenach. Po I wojnie światowej mieścił się tu Dom Konfekcyjny działający jako filia Towarzystwa Akcyjnego z Poznania. Następnie od 1928 r. był tu dom handlowy Braci Mateckich, w którym chętnie ubierały się nie tylko bydgoskie elegantki zwłaszcza, że dom słynął z wytwornej odzieży i korzystnych wyprzedaży. Niestety budynek autorstwa Rudolfa Kerna uległ zniszczeniu podczas działań w 1945 roku, a na jego miejscu stanęła współczesna stylizowana kamienica.

do góry

beWir verwenden Cookies, um die Nutzung unserer Dienste zu erleichtern. Wenn Sie keine Cookies auf Ihrer Festplatte haben möchten, ändern Sie die Einstellungen Ihres Browsers.

Ich verstehe