Przejdź do treści

Młyny Rothera

Młyny Rothera

Description

Usytuowany na Wyspie Młyńskiej XIX-wieczny kompleks Młynów Rothera został poddany rewitalizacji i oddany do użytku w kwietniu 2021 r. Wówczas też stał się siedzibą instytucji kultury, która ma za zadanie wypełnić go życiem.


W samym sercu Bydgoszczy, w otoczeniu postindustrialnej architektury, można twórczo i aktywnie spędzić czas oraz podziwiać panoramę miasta z punktu widokowego. Mły ny Rothera to miejsce pulsującego miejskiego życia, w którym odbywają się różnorodne wydarzenia oraz powstają m.in. wystawy stałe.


Pierwsza z nich „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” została otwarta w listopadzie 2022 r. Tytułowe „Węzły” to nawiązanie do Bydgoskiego Węzła Wodnego, ale nazwa ma też symboliczne znaczenie – odnosi się do więzi międzyludzkich, splotu losów mieszkańców. Na wystawie poznamy Bydgoszcz nierozerwalnie związaną z Brdą, Kanałem Bydgoskim i Wisłą, poczujemy ducha miasta, w którym ważne wydarzenia przenikają się z opowieściami o codziennym życiu mieszkańców. Cofniemy się do przeszłości i prześledzimy ostatnie 170 lat rozwoju Bydgoszczy, by następnie przyjrzeć się wyzwaniu, które nas czeka – jak uchronić wodne zasoby miasta przed kryzysem klimatycznym?


Ekspozycja powstała dzięki zaangażowaniu wielu instytucji i osób prywatnych, które podzieliły się swoimi zbiorami oraz wspomnieniami. Łącznie to 268 osób, które współtworzyły ten projekt! 


Wystawa „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” jest dostępna dla zwiedzających od wtorku do niedzieli.


do góry

beWir verwenden Cookies, um die Nutzung unserer Dienste zu erleichtern. Wenn Sie keine Cookies auf Ihrer Festplatte haben möchten, ändern Sie die Einstellungen Ihres Browsers.

Ich verstehe