Przejdź do treści

Młyńskie Święto

Gdzie?
Młyńskie Święto

Data 11 listopada jest dla Młynów Rothera bardzo ważna. To właśnie tego dnia trzy lata temu Młyny po raz pierwszy otworzyły swoje drzwi dla Gości. Natomiast dwa lata temu została otwarta pierwsza wystawa stała „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”, a tym samym do użytku został oddany Spichrz Zbożowy.


Tegoroczne Młyńskie święto jest okazją, aby wrócić wspomnieniami do ruchomych obrazów i początków rozwoju bydgoskich kin oraz nawiązać do zbuntowanej sceny muzycznej wczesnych lat 90.


Podczas Młyńskiego święta odbędą się oprowadzania tematyczne po wystawie „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”, warsztaty dla dzieci, spotkania i rozmowy o przemyśle filmowym w Bydgoszczy. Porozmawiamy również o początkach kin, gwiazdach filmowych, które zawitały do Bydgoszczy i filmach/serialach realizowanych w Bydgoszczy.


Gdy mowa o kinie, nie może zabraknąć także gwiazd. Gościem specjalnym będzie jedna z najwybitniejszych polskich aktorek, absolwentka warszawskiej szkoły filmowej Maria Pakulnis, która stworzyła niezapomniane kreacje kobiece w kultowych filmach takich jak: „Obywatel Piszczyk”, „Psie serce”, „Pożegnanie jesieni”, czy „Konsul”. Nawiązując do kultowych tytułów porozmawiamy, o tym jak zmieniało się kino na przestrzeni lat i jaką rolę pełniło wobec rozgrywających się przemian społecznych i politycznych. Nawiążemy także do książki „Moja Nitka” Doroty Wodeckiej, w której aktorka opowiada o życiu w blasku fleshy, dzieciństwie i doświadczeniach, które ją ukształtowały.


Na sam koniec cofniemy się do pamiętnej daty 11 listopada 1991 r. i owianego legendami koncertu amerykańskiego zespołu punkrockowego Green Day w Bydgoszczy. Po projekcji filmu „A jednak tu byli” Tomasz Kaźmierski w rozmowie z twórcami dokumentu Krzysztofem Kornakiem („Model”) i Michałem Lutrzykowskim postara się wyjaśnić jak było naprawdę.


W ten dzień po raz pierwszy zadebiutuje stworzone przez Młyny archiwum społeczne, do którego zbierane były zdjęcia przy okazji różnych spotkań i wydarzeń. Może macie w swoich domowych archiwach fotografie, które przypomną nam wszystkim, jak dawniej wyglądały bydgoskie kina i gdzie odbywały się najlepsze pokazy filmowe? A może pamiętacie, jak Bydgoszcz stała się planem nagrań filmowych? Tym wszystkim możecie podzielić się z archiwistą, który będzie obecny w Młynach Rothera 11 listopada, a Wasze historie staną się częścią archiwum społecznego.


Dla najmłodszych gości przygotowaliśmy strefy warsztatowe, przy których w kreatywny sposób będą mogli spędzić czas robiąc m.in. pocztówki inspirowane kinem niemym, ruchome obrazy i kolorowe kamyki z Wyspy Młyńskiej. Świętowanie oznacza również powrót strefy chillout, która wypełni się ulubionymi młyńskimi kolorowankami, puzzlami i specjalnie przygotowaną grą memory, nawiązującą do dwóch wystaw stałych. Na miłośników gier czeka strefa retrogamingu i stanowisko z planszówkami. Pojawi się również quiz wiedzy o Młynach Rothera.


Bądźcie w tym dniu razem z nami, czeka na Was wiele niespodzianek!


Wszystkie wydarzenia na stronie:
https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/


Informacje organizacyjne:
Kiedy? 11.11.2024 r., w godzinach otwarcia Młynów
Gdzie? Młyny Rothera
Dla kogo? dla wszystkich zainteresowanych
Zapisy: https://bilety.mlynyrothera.pl/rezerwacja/termin.html?y=2024&m=11&back=1&idg=7&fbclid=IwY2xjawGPDjZleHRuA2FlbQIxMAABHaRjhYbgvHufNR8dtQgrPiFoW3uCuY5uzALnx7PgzM9cbwZ7F2TOe-KUpg_aem_0yL84HdEHuggk15-AUIZoA


 ______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki  aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

beWir verwenden Cookies, um die Nutzung unserer Dienste zu erleichtern. Wenn Sie keine Cookies auf Ihrer Festplatte haben möchten, ändern Sie die Einstellungen Ihres Browsers.

Ich verstehe