Przejdź do treści

Reakcja na modernizm - powrót do klasyki w architekturze lat 30. na terenie województwa | wykład Michała Pszczółkowskiego

Gdzie?
Reakcja na modernizm - powrót do klasyki w architekturze lat 30. na terenie województwa | wykład Michała Pszczółkowskiego

Po pierwszej fali euforii związanej z międzywojenną architekturą modernistyczną przyszedł czas na refleksję i krytykę. Często już po kilku latach okazywało się, że tynk pokrywający białe elewacje się łuszczy, stalowe ramy okien rdzewieją, a płaskie dachy zapadają się i przeciekają. Rozbudowany program społeczny modernizmu w latach kryzysu gospodarczego spotkał się z deza-probatą jako przeteoretyzowany i utopijny. Obok rzeczowej krytyki słychać było także krytykę poli-tyczną – awangarda doczekała się bowiem etykiety „architektury bolszewickiej”. W ten sposób coraz wyraźniej dawała o sobie znać atmosfera polityczna lat trzydziestych, związana z ekspansją syste-mów totalitarnych i autorytarnych.


Charakterystyczną dla drugiej połowy tej dekady tendencją w architekturze stał się monumentalizm, polegający na dążeniu do surowego i poważnego wyrazu, osiąganego jednak w dużym stopniu w powiązaniu z nowoczesną formą. Ta monumentalna odmiana modernizmu widoczna jest także w re-alizacjach powstających w drugiej połowie lat trzydziestych w Toruniu, Bydgoszczy, Włocławku i innych miastach.


Michał Pszczółkowski – doktor habilitowany nauk technicznych w zakresie architektury i urbani-styki, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Uniwersytetu Zielonogórskiego. Autor licz-nych publikacji na temat historii architektury i ochrony zabytków. W 2017 r. został laureatem Na-grody im. Oskara Haleckiego w X edycji konkursu „Książka Historyczna Roku” (głosowanie czytel-ników w kategorii: najlepsza książka naukowa za publikację „Kresy nowoczesne. Architektura na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej 1921–1939”).


Chcemy, aby Twoje doświadczenie na wydarzeniu było jak najbardziej komfortowe. Jeśli potrzebujesz tłumacza języka migowego, opiekuna dla osoby o specjalnych potrzebach, lub masz inną potrzebę, daj nam znać.
Zapraszamy do kontaktu:
Telefon: 52 32 55 545 (Sekcja SPLOT)
E-mail: splot@mck-bydgoszcz.pl


 ______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki  aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

beWir verwenden Cookies, um die Nutzung unserer Dienste zu erleichtern. Wenn Sie keine Cookies auf Ihrer Festplatte haben möchten, ändern Sie die Einstellungen Ihres Browsers.

Ich verstehe