Przejdź do treści

Jerzy Brukwicki. Ikony polskiego designu. Fotel 366 Józefa Chierowskiego

Gdzie?
Jerzy Brukwicki. Ikony polskiego designu. Fotel 366 Józefa Chierowskiego

Informacje od Organizatora:
Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu Bydgoskiej Akademii Sztuki, który poprowadzi Jerzy Brukwicki.


W latach 60. i 70. XX wieku najpopularniejszymi meblami w polskich M-2, M-3, M-4 były meblościanki Bogusławy i Czesława Kowalskich oraz fotele 366 Józefa Chierowskiego. Fotel 366 po raz pierwszy zaprezentowano na III Targach Krajowych w Poznaniu w marcu 1959 roku. Wyróżniał się prostą konstrukcją i nowoczesną ergonomią. Był niewielki, lekki i wygodny, łatwy w produkcji. Spełniał oczekiwania użytkowników, świetnie sprawdzał się we wnętrzach małych mieszkań, bardzo dobrze prezentował się w przestrzeniach klubów, hoteli, kawiarni, biur, bibliotek. Produkowany był w Dolnośląskiej Fabryce Mebli w Świebodzicach, kopiowany w wielu warsztatach stolarskich. Do połowy lat 60. sprzedano go ponad pół miliona sztuk. Słynny fotel jest nadal najbardziej rozpoznawalnym meblem z czasów PRL-u. W 2014 roku biuro 366 Concept wznowiło – bazując na oryginalnych rysunkach projektowych artysty – jego produkcję. Inną wersją fotela 366 było późniejsze, zaprojektowane na początku 1975 roku, krzesło VAR, o potocznej nazwie Aga, które uzyskało niezwykle pozytywne opinie brydżystów i bywalców Klubów Międzynarodowej Prasy i Książki.


Józef Chierowski (1927-2007) ukończył studia na Wydziale Architektury Wnętrz wrocławskiej PWSSP (dyplom 1952). Studiował u prof. Władysława Winczego, Mariana Sigmunda, Mariana Steczowicza. Projektował meble, wnętrza użyteczności publicznej oraz obudowy fortepianów i pianin dla kaliskiej i legnickiej wytwórni instrumentów muzycznych; był wieloletnim wykładowcą akademickim na macierzystej uczelni.


Jerzy Brukwicki – krytyk sztuki, kurator wystaw, dziennikarz. Wieloletni szef warszawskiej Galerii Krytyków Pokaz. W latach 80. autor kilkudziesięciu wystaw niezależnych, redaktor i wydawca pisma o kulturze niezależnej „Wybór”, redaktor podziemnego tygodnika społecznego „Przegląd Wiadomości Agencyjnych” (PWA), współpracownik wydawnictw NOWA, Przedświt, Pokolenie. Zrealizował wiele wystaw współczesnej sztuki polskiej w krajowych i zagranicznych muzeach i galeriach. Autor tekstów o sztuce i wydarzeniach artystycznych.


Fotografie dostarczone przez Jerzego Brukwickiego.


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).      
______________________    
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl          
______________________    
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

beWir verwenden Cookies, um die Nutzung unserer Dienste zu erleichtern. Wenn Sie keine Cookies auf Ihrer Festplatte haben möchten, ändern Sie die Einstellungen Ihres Browsers.

Ich verstehe