Przejdź do treści

Cafe Bulwar /Nocne Marki - Dzień 3

Cafe Bulwar /Nocne Marki - Dzień 3

Ostatni wrześniowy weekend wypełnią wydarzenia realizowanego przez Bylot projektu Cafe Bulwar/Nocne Marki. Powstają dzięki dotacji Ministerstwa Sportu i Turystyki na Stworzenie strategii rozwoju markowych produktów turystycznych oraz marki turystycznej Bydgoszczy, wraz z wdrożeniem pilotażowych działań i promocją markowej oferty turystycznej miasta.


Warto zarezerwować sobie trochę wolnego czasu, ponieważ oferta zaplanowana na piątek, sobotę i niedzielę jest naprawdę bardzo bogata. Już sama liczba zaangażowanych partnerów pokazuje jak zróżnicowane wydarzenie wspólnie tworzą i jak wiele do zaoferowania ma Bydgoszcz. Wspomniane działania wspiera również urząd miasta.


27, 28 i 29-go września mieszkańcy będą m.in mogli zwiedzić ciekawe wystawy, wejśc do miejsc czasem zamkniętych lub skorzystać ze spacerów z przewodnikiem, a nawet zwiedzania po zmroku. Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy otworzy niedostępny na co dzień refektarz, pokazując unikalne XVII wieczne malowidła ścienne odkryte podczas remontu budynku na Gdańskiej. Poza tym będzie także możliwość zwiedzania z przewodnikiem takich miejsc jak spichrze czy Apteka pod Łabędziem.


Ostatni weekend września będzie też doskonałą okazją, by ucztując na Barce Lemara, rozsmakować się w szerokiej ofercie smaków opartej na produktach z naszego regionu wraz z „Niech Cię Zakole".
Z kolei na „Rzekę Legend” zaprosi nas Teatr Polski w Bydgoszczy. Będzie też sporo dla miłośników sztuk wizualnych, od MOB zaczynając, przez wystawę fotografii na housebocie, a na spacerze artystycznym śladami bydgoskich malarzy z Darią Kieraszewicz zakończonym warsztatami malarskimi z Marianną Matczak kończąc.


Przygotowaliśmy też spacery z przewodnikami o tak intrygujących nazwach jak: „Bydgoskie espresso doppio, czyli... prawdy i legendy z naszego fyrtla — nocne szlajanie się z przewodnikiem" oraz "Tajemnice Wyspy Młyńskiej" z Tomaszem Tworekiem.


Nie zapominamy także o zwiedzaniu dla tych, dla których słowo „dostępność” ma dużo większą wagę. Przygotowaliśmy wycieczkę także dla nich w Młynach Rothera, obiekcie nagrodzonym „Lodołamaczem". Młyny Rothera zapraszają również na pozostałe swoje wystawy oraz na dyskusję „Miastotwórcza rola rzek”.


Zaangażowani w życie miasta mieszkańcy, będą także mogli uczestniczyć w wielu interesujących wykładach, warsztatach i dyskusjach dotyczących m.in. rzeki, historii, turystyki, a także przyszłości miasta. W starej lodowni wykład poprowadzi dr Dawid Szatten z Centrum Informacji i Promocji Śródlądowych Dróg Wodnych w Bydgoszczy przy Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Jego glownym tematem będzie rola rzeki. Z kolei Joanna Gajownik opowie "O tym, jak i gdzie pijano piwo w Bydgoszczy”, a Maciej Bakalarczyk dorzuci mini wykład o bydgoskich destylarniach Hugona Flathe i Hermana Franke, oraz zagrożonych obiektach bydgoskiej tożsamości.


Dla uczestników aktywnych w terenie Wydział Nauk Geograficznych UKW proponuje warsztaty w plenerach Wyspy Młyńskiej oraz badanie naszej rzeki. Na chętnych czekać będą także rejsy łodzią płaskodenną oraz housebotem.


Najodważniejsi po zmroku zwiedzą m.in. bydgoskie Exploseum lub przejdą szlakiem dawnych zabudowań D.A.G. Bydgoszcz. Z kolei nawet najmłodsze roczniki będą mogły wziąć udział w warsztatach historycznych w Muzeum Kanału Bydgoskiego.


Wszystkich fanów miejsc nieodkrytych Stowarzyszenie Bydgoszcz G10 zaprasza na „Bartodziejskie Bulwary”, gdzie wraz z Bydgoski Szlak Rzeczny poznamy m.in. tajniki pływania SUP-em i porozmawiamy o przyszłości bydgoskich bulwarów.


Wydarzenia są biletowane darmowymi wejściówkami i wymagają rejestracji. Znajdziecie je w sklepie internetowym na stronie: https://bylot.pl/sklep/



PROGRAM


Piątek 27.09.2024
16:00 - 17:30 Oprowadzanie grupy osób z niepełnosprawnościami w Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera.
17:00 i 18:00 „Węzły, Opowieść o mieście nad rzeką”, Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera, zwiedzanie wystawy z przewodnikiem
17:00 -18:30 Stara Lodownia - "Cafe Bulwar"
wykład pt. „Śródlądowe drogi wodne jako atrakcja turystyczna – przykład Bydgoszczy i nie tylko” - dr Dawid Szatten - UKW
wykład - "O tym, jak i gdzie pijano piwo w Bydgoszczy" - Joanna Gajownik
wykład - "Flathe i Franke dwie destylarnie i komin" - rozmowy o dziedzictwie historycznym Bydgoszczy"
17:15 - 19:15 "Wieczorny spacer śladami D.A.G. Fabrik Bromberg"- Adam Erdmann, zbiórka pętla tramwajowa ul. Glinki
18:00 - 19:00/ 19:00 - 20:00 trasa "wodno-mączna"
Muzeum Okręgowe, Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka 7-11
- wystawa stała „Od Starego Rynku do Pl. Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy”
- wystawa czasowa „POWROTY Stary Fordon 1973–2023 SUPPLEMENTUM”
- zwiedzanie z pracownikiem MOB
Budynek dostosowany do osób z niepełnosprawnościami
18.30 - 20.00 – „Miastotwórcza rola rzek” – spotkanie z udziałem ekspertów w Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera, Spichrz Zbożowy, II piętro
19:00 i 19:15
Muzeum Okręgowe, Exploseum, ul. Alfreda Nobla
- wystawa stała
- wystawa czasowa „Groza – w drodze do szaleństwa”
zwiedzanie z przewodnikiem.
Uwaga: dla uczestników w wieku 12+
20:00 "Wielka Laba u Cioci UNRY", Barka Lemara (MCK, Niech Cię Zakole).


Sobota 28.09.2024
12:00-16:00 "Piknik historyczny z Muzeum Kanału Bydgoskiego" -na terenie Muzeum Kanału Bydgoskiego, ul. Staroszkolna
w programie:
- zwiedzanie Muzeum,
- zajęcia warsztatowe,
- ćwiczenia z musztry i nie tylko (zabawa dla dużych i małych),
- ognisko.
17:00 "Bydgoszcz jak malowana – spacer i warsztaty" Spacer artystyczny
18.00 - 19.00/ 19.00 -20.00 trasa „kulinarno-zdrowotna”
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy
gmach główny, ul. Gdańska 4,
zwiedzanie z przewodnikiem MOB
- refektarz,
- wystawa stała „OBRAZY NIE– / RZECZYWISTOŚCI”,
- wystawa stała „Jan Stanisławski i uczniowie z kolekcji Wandy i Leonarda Pietraszaków”
- sala audiowizualna.
Budynek dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami
18.00-19.00/ 19.00-20.00 "trasa kulinarno-zdrowotna"
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy Apteka „Pod Łabędziem”, ul. Gdańska 5
zwiedzanie z pracownikiem MOB
- wystawa stała „Aptekarstwo bydgoskie”,
- wystawa czasowa,
- warsztaty z pracownikiem MOB.
Budynek dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami.
19:30 „Bydgoskie espresso doppio, czyli... prawdy i legendy z naszego fyrtla - nocne szlajanie się z przewodnikiem" - Spacer z przewodnikiem po mieście.


Niedziela 29.09.2024
11:00 i 12:00 „Turystyczno-rekreacyjne doświadczanie krajobrazu nadwodnego w Bydgoszczy” -Warsztaty terenowe zorganizowane przez Wydział Nauk Geograficznych UKW
12:00 -13:30 „Tajemnice Wyspy Młyńskiej" -spacer z przewodnikiem — Tomasz Tworek
14:30-15:30 Cafe Bulwar część 2 - "Nowa rzeka", Bulwary Bartodziejskie — spotkanie w terenie, wystawa, szkolenie z pływania SUP-em + dyskusja — Stowarzyszenie Bydgoszcz G10
16:30-20:00 Rejsy 30 min. łodzią płaskodenną na trasie: Wyspa Młyńska-hotel Słoneczny Młyn — Wyspa Młyńska
– start z Wyspy Młyńskiej - przystanek Tramwaju Wodnego
17:00 - 20:00 Rejsy 30 min. housboatem na trasie: Wyspa Młyńska-hotel Słoneczny Młyn-Wyspa Młyńska, po rejsie możliwość zwiedzenia housboata zaaranżowanego na przestrzeń mieszkalno-wystawową, wystawa fotograficzna Józefa Piwkowskiego.
20:00 „Rzeka legend”, Teatr Polski, -wstęp wolny.



Projekt:
„Stworzenie strategii rozwoju markowych produktów turystycznych oraz marki turystycznej Bydgoszczy, wraz z wdrożeniem pilotażowych działań i promocją markowej oferty turystycznej miasta” współfinansowany przez MSiT zgodnie z Umową nr 2024/0043/2770/UDOT/DT/BP/DSJ z 19.06.2024.


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS). 
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl        
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

beWir verwenden Cookies, um die Nutzung unserer Dienste zu erleichtern. Wenn Sie keine Cookies auf Ihrer Festplatte haben möchten, ändern Sie die Einstellungen Ihres Browsers.

Ich verstehe