Przejdź do treści

"20 dni w Mariupolu" - pokaz filmu dokumentalnego i rozmowa po projekcji

Gdzie?

Zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego ,,20 dni w Mariupolu” i na rozmowę po projekcji.
20 dni w Mariupolu
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 94 min
Reżyseria: Mścisław Czernow
Dystrybutor: WATCH DOCS


Jest to bezkompromisowy dokument, którego nie da się zapomnieć, relacja dokumentująca zagładę tytułowego miasta, autorstwa jedynego dziennikarza, który pozostał w nim do końca, nagrodzonego Pulitzerem Mścisława Czernowa. Z narażeniem życia rejestrował on rosyjskie zbrodnie wojenne i codzienne życie mieszkańców Mariupola. Jego film to nie reporterski zapis wydarzeń, ale przeszywający, pełen pasji dokumentalny akt oskarżenia, a jednocześnie pełnoprawne filmowe dzieło, zrealizowane z imponującą formalną dyscypliną. Niewiele filmów ogląda się w takim napięciu – od pierwszych minut aż po finał, ujawnia, w jaki sposób udało się wywieźć ten materiał z okupowanej strefy. Niewielu twórców z taką mocą pokazuje bezlitosne okrucieństwo wojny. Ale Czernow i ekipa nie czynią tego, by szokować. Ich intencją jest pozostawienie świadectwa – i wstrząśnięcie sumieniem świata.


Film przeznaczony jest tylko dla widzów dorosłych. Po filmie zapraszamy na rozmowę. Naszymi gośćmi będą Tomasz Szerszeń i Taras Gembik. Spotkanie poprowadzi Mila Burchart.


Tomasz Szerszeń – eseista, artysta wizualny, antropolog kultury. Autor książek: „Podróżnicy bez mapy i paszportu” (2015), „Architektura przetrwania” (2017), „Wszystkie wojny świata” (2021), „Być gościem w katastrofie” (2024), redaktor antologii „Oświecenie, czyli tu i teraz” (2021). Adiunkt w Instytucie Sztuki PAN, redaktor naczelny kwartalnika „Konteksty”. Kurator wystaw, współautor spektakli teatralnych prezentowanych w Biennale Warszawa i Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Swoje projekty fotograficzne pokazywał na wystawach m.in. w Galerii Studio, Muzeum Sztuki w Łodzi, Fundacji Archeologia Fotografii, Galerii Asymetria, Nowym Teatrze, Muzeum Mickiewicza w Stambule, Indie Photography Gallery w Tel Awiwie, na Parade-Fest w Charkowie czy na Paris Photo w Paryżu.


Taras Gembik – pracownik kultury, performer, poeta pochodzący z Ukrainy. Od pięciu lat współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, jego działalność w MSNie polega również na włączaniu migrantek/tów oraz ich perspektywy i doświadczenia w życie i program publiczny muzeum. Razem z Marią Beburią tworzy kolektyw „BLYZKIST” (bliskość), który skupia się na tworzeniu wielopoziomowej wspólnoty osób z doświadczeniem migracji. Od lipca 2021 roku prowadzi Klub Antykryzysowy dla osób w kryzysie bezdomności. Od początku pełnej inwazji Rosji na Ukrainę współtworzy Solidarny Dom Kultury „Słonecznik”. W październiku 2023 dołączył do zespołu Fundacji „W Stronę Dialogu”, która skupia się na aktywizacji, wsparciu, wzmacnianiu osób ze społeczności romskiej.


Mila Burchart – tłumaczka z języków żydowskich, bałtyckich i wschodniosłowiańskich, kuratorka i producentka projektów artystycznych i społecznych, poruszających kwestie pamięci i tożsamości w Europie Środkowo-Wschodniej. Współautorka historycznych wystaw narracyjnych – m.in. w Państwowym Muzeum Żydowskim w Wilnie, Muzeum Narodowym Łotwy, Muzeum Uchodźców Żydowskich w Szanghaju. Studiowała polonistykę-komparatystykę w ramach MISH na Uniwersytecie Jagiellońskim, historię i literaturę na uniwersytetach w Wilnie, Tartu, Wiedniu, Tallinnie.


Informacje organizacyjne:
Kiedy? 14.06.2024 r., godz. 18:00-19:30 pokaz filmu, 19:35-20:30 rozmowa
Gdzie? Młyn, I piętro
Dla kogo? dla dorosłych
Cena: 10 zł ulgowy, 15 zł normalny
Bilety: https://bit.ly/Bilety_20_dni_w_Mariupolu


______________________
Kalendarz wydarzeń
    odbywających się w     Bydgoszczy     miej zawsze pod ręką dzięki    aplikacji mobilnej    (Android i iOS).    
______________________  
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres     wydarzenia@visitbydgoszcz.pl      
______________________  
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

beWir verwenden Cookies, um die Nutzung unserer Dienste zu erleichtern. Wenn Sie keine Cookies auf Ihrer Festplatte haben möchten, ändern Sie die Einstellungen Ihres Browsers.

Ich verstehe