Przejdź do treści

Bydgoska Sielanka - dzielnica nieoczywista - promocja wydawnictwa

Gdzie?
Bydgoska Sielanka - dzielnica nieoczywista - promocja wydawnictwa

Duże i wiekowe miasta są skarbnicami architektury i rozwiązań urbanistycznych sprzed wieków. Podobnie jest z Bydgoszczą. Gród nad Brdą początkowo rozwijał się w przestrzeni lokacyjnej i jego najbliższej okolicy. Wszystko zmieniło się w dobie zaborów. Do miasta przybywali nowi mieszkańcy, a w konsekwencji tego tworzono plany jego rozbudowy i przyłączano do niego dawne przedmieścia, wsie, przysiółki i folwarki.


Proces ten w zasadzie trwa do dziś. W jego wyniku, na prawym brzegu Brdy powstało dzisiejsze bydgoskie Śródmieście. Najmłodszą jego częścią, kojarzoną zwłaszcza z willami, jest bydgoska Sielanka, założona krótko przed wybuchem I wojny światowej. Od swojego zarania była przestrzenią przede wszystkim „do zamieszkania”, w której zieleń miała harmonizować z kubaturą budynków.


Za sprawą Sielanki Bydgoszcz weszła w światowy trend koncepcji miasta ogrodu, a jej projekt kontynuowano z powodzeniem do zakończenia II wojny światowej. Ta nieoczywista przestrzeń to rzecz jasna nie tylko zieleń i budynki, ale i nietuzinkowi ludzie.


Stąd zapraszamy Państwa na promocję najnowszego wydawnictwa z serii Miniwyprawy Pomorze i Kujawy: Sielanka – od koncepcji miasta ogrodu do współczesności, autorstwa Bogny Derkowskiej-Kostkowskiej z Pracowni Dziedzictwa Kulturowego KPCK. Mamy nadzieję, że zechcą Państwo wraz z nami zgłębić nieoczywistość bydgoskiej Sielanki.


Wstęp wolny


fotografia pochodzi z kolekcji Anny Perlik-Piątkowskiej


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

beWir verwenden Cookies, um die Nutzung unserer Dienste zu erleichtern. Wenn Sie keine Cookies auf Ihrer Festplatte haben möchten, ändern Sie die Einstellungen Ihres Browsers.

Ich verstehe