Przejdź do treści

Karolina Bandziak-Kwiatkowska: Nowoczesność i tradycja w artystycznej drodze włocławskiej ceramiczki

Gdzie?
Karolina Bandziak-Kwiatkowska: Nowoczesność i tradycja w artystycznej drodze włocławskiej ceramiczki

Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu Bydgoskiej Akademii Sztuki, który poprowadzi Karolina Bandziak-Kwiatkowska, a poświęcony będzie Elżbiecie Piwek-Białoborskiej.


Karolina Bandziak-Kwiatkowska - Elżbieta Piwek-Białoborska (1922-1989). Nowoczesność i tradycja w artystycznej drodze włocławskiej ceramiczki


Elżbieta Piwek-Białoborska – artystka, projektantka form użytkowych fajansu włocławskiego, artystka indywidualna. Urodziła się w 1922 r. w Koźminie Wielkopolskim, zm. w 1989 r. we Włocławku. W 1953 r. uzyskała dyplom na Wydziale Ceramiki i Szkła PWSSP we Wrocławiu. W tym samym roku przeprowadziła się do Włocławka i została zatrudniona we Wzorcowni Fabrycznej włocławskiej fabryki fajansu jako projektant ceramiki.


Elżbieta Piwek-Białoborska jest autorką ponad 100 projektów form użytkowych fajansu włocławskiego. W trakcie swojej pracy prowadziła badania i eksperymenty ze szkliwami. W wyniku tego opracowała w połowie lat 50. XX w. nowatorską dekorację zwaną „Kora“ polegającą na reliefowym zdobieniu czerepu kolorowymi szkliwami.


Ponadto zajmowała się nadzorowaniem tzw. malarni ludowej we włocławskiej fabryce fajansu (malarki-robotnice projektowały i malowały kwiatowe wzory na fajansie włocławskim). Projektowała wzory zarówno kwiatowe jak i na fajansie tzw. nowoczesnym (1952-1965). Oprócz projektowania i pracy dydaktycznej zajmowała się aranżacją wystaw fajansu włocławskiego zaprojektowała także wiele prac tzw. ceramiki unikatowej.


Karolina Bandziak-Kwiatkowska – muzealnik, kustosz zbiorów Działu Fajansu w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, zabytkoznawca, konserwator zabytków metalowych. Absolwentka Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu oraz Podyplomowego Studium Konserwacji Zabytków metalowych UMK w Toruniu. Kuratorka wystaw prezentujących ceramikę włocławską oraz polską powstałą w okresie od połowy XIX w. do 1939 r. Autorka publikacji popularnonaukowych i katalogowych m. in. z zakresu ceramiki włocławskiej i polskiej.


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

beWir verwenden Cookies, um die Nutzung unserer Dienste zu erleichtern. Wenn Sie keine Cookies auf Ihrer Festplatte haben möchten, ändern Sie die Einstellungen Ihres Browsers.

Ich verstehe