Przejdź do treści

Znikając Nad Wisłą. Wystawa podsumowująca program rezydencyjny Fundacji W788

Gdzie?
Znikając Nad Wisłą. Wystawa podsumowująca program rezydencyjny Fundacji W788

OPIS WYDARZENIA


11 października 2023, godz. 19.00 / Galeria Wspólna, ul. Batorego 1/3
Znikając Nad Wisłą.   Wystawa podsumowująca 5 edycję programu rezydencyjnego Fundacji W788 – wernisaż wystawy
(wystawa potrwa do 10.11.2023)


Znikając nas Wisłą


Wystawa   Znikając nad Wisłą   jest jednym z elementów podsumowania tegorocznej, piątej edycji programu rezydencyjnego pod tym samym tytułem, który realizowany jest przez Fundację W788. W okresie lipcowo-wrześniowym, w siedzibie fundacji, która znajduje się przy 788 kilometrze Wisły gościmy twórców i twórczynie, których aktywność w obszarze sztuki pragniemy udostępnić bydgoskiej publiczności. Współpracujący z nami artyści i artystki to często osoby pochodzące z Bydgoszczy lub związane ze środowiskiem twórczym miasta. Tygodniowe pobyty rezydencyjne nad Wisłą, w tym szczególnym, rozległym krajobrazie, dają im możliwość chwilowego odosobnienia, refleksyjnej pracy w kontekście miejsca i czasu, jak również są szansą na nawiązanie pozainstytucjonalnego, nieformalnego kontaktu z publicznością. Osoby, które nas odwiedzają są przez nas zapraszane lub wybierane na zasadzie Open call. Warunki, jakimi dysponujemy trafiają w aktualne potrzeby twórców i twórczyń. Nie oczekujemy, aby podczas pobytu powstały konkretne materialne dzieła. Zależy nam, aby czas spędzony nad rzeką stał się powodem refleksji nad wszechogarniającą nadprodukcją również w polu sztuki. Zależy nam na niewytwarzaniu kolejnych artefaktów lecz na zachowaniu umiaru, a czasem nawet powściągliwości w produkcji obiektów sztuki. Każdego roku współpracujemy z galeriami i fundacjami, które wspierają finansowo artystów i artystki w trakcie ich tygodniowego pobytu nad Wisłą. Od dwóch lat nasze działania uzyskują również wsparcie finansowe miasta Bydgoszcz. W tym roku gościliśmy trzy osoby:   Annę Witkowską, Oskara Dawickiego i Daniela Dąbrowskiego.


Fundacja W788.


Fundacja powstała w roku 2019 i jako podstawowy obszar swojej aktywności obrała działania na rzecz upowszechniania sztuki na terenie Bydgoszczy i jej okolic, przybliżanie ciekawych, alternatywnych postaw twórczych publiczności bydgoskiej, tworzenie przestrzeni dla kreatywnej, twórczej wymiany oraz udostępnianie miejsca, którego wyjątkowe, nadwiślańskie położenie umożliwia swobodny rozwój i pracę.


W swoim dotychczasowym dorobku mamy wiele zdarzeń, spotkań, pobytów rezydencyjnych, koncertów i wystaw. Nasze działania choć usytuowane w oddalonym o 25 km od Bydgoszczy Kozielcu cieszą się zainteresowaniem publiczności bydgoskiej, miejscowej, a także osób odwiedzających nas z całej Polski. Wynikają zarówno z naturalnej potrzeby współtworzenia nowych, ciekawych zjawisk w kulturze jak i próby zagospodarowania przestrzeni symbolicznej opartej na działaniach wspólnotowych.


Nasza aktywność, osadzona w nadwiślańskim krajobrazie, dzięki wieloletniemu indywidualnemu doświadczeniu jest wspierana przez instytucje kultury z całej Polski. Prowadzony przez nas Program rezydencyjny „Znikając nad Wisłą” współorganizowaliśmy z TRAFO Trafostacji Sztuki ze Szczecina (2019 r.), Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia z Gdańska (2020 r.), Galeria Labirynt z Lublina (2021 r.), Fundacją Sztuki Polskiej ING w ramach projektu Artysta-Zawodowiec (2022 r.) czy BWA Wrocław (2023 r.)


Osoby zaangażowane w działania Fundacji W788 to nie tylko doświadczeni i uznani artyści i artystki, ale również organizatorzy i organizatorki wielu ważnych i docenionych przez ogólnopolską krytykę zdarzeń opartych na łączeniu sztuki i edukacji, a także aktywizacji osób i miejsc.


Więcej informacji można znaleźć na stronie fundacji   www.w788.pl   a także w serwisach społecznościowych.


inf. Elżbieta Jabłońska


______________________
Kalendarz wydarzeń
 odbywających się w    Bydgoszczy  miej zawsze pod ręką dzięki  aplikacji mobilnej  (Android i iOS).        
______________________      
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres  wydarzenia@visitbydgoszcz.pl                
______________________      
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

beWir verwenden Cookies, um die Nutzung unserer Dienste zu erleichtern. Wenn Sie keine Cookies auf Ihrer Festplatte haben möchten, ändern Sie die Einstellungen Ihres Browsers.

Ich verstehe