Przejdź do treści

„Bydgoska Re-Produkcja Sztuki, czyli Stanisława Niesiołowskiego Muzeum Latające” - akcja edukacyjna

Gdzie?
„Bydgoska Re-Produkcja Sztuki, czyli Stanisława Niesiołowskiego Muzeum Latające” - akcja edukacyjna

Wehikułem czasu do Macierzy
Muzeum Latające i potańcówka w klimacie międzywojnia – świętujemy 103 lata bydgoskiej niepodległości.
Mobilna ekspozycja złożona z reprodukcji plastycznych udostępnionych przez Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zabierze nas do miasta nad Brdą sprzed wielu lat. Na zabytkowej barce „Lemara” zobaczymy dorobek artystów tworzących tu w czasach politycznego i społecznego przełomu – na granicy XIX i XX wieku.
„Bydgoska Re-Produkcja Sztuki, czyli Stanisława Niesiołowskiego Muzeum Latające” będzie niezwykłym wehikułem czasu. Nie bez powodu ten wybitny działacz społeczny, polityczny i kulturalny jest inspiracją do spojrzenia w przeszłość. Będzie on również głównym bohaterem wspomnień i dociekań – wystawie towarzyszyć będzie krótka lekcja historyczna, wspomnienie sylwetki Niesiołowskiego oraz wybranych wycinków z dziejów miasta.
Stanisław Niesiołowski uczestniczył bezpośrednio w wielkich przemianach, które miały miejsce w grodzie nad Brdą w 1920 r. Przyjął również godność pierwszego Starosty Bydgoskiego czasu niepodległości. Żył jednak nie tylko politycznymi i gospodarczymi problemami. Zajmowała go również sztuka. To on inicjował m.in. powstanie Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Bydgoszczy, które za cel stawiało sobie wychowanie estetyczne bydgoszczan, kreowanie wydarzeń artystycznych, odkrywanie talentów. I to właśnie na tym aspekcie działalności Niesiołowskiego skupi się akcja edukacyjna, na którą zaprasza Pracownia Dziedzictwa Lokalnego MCK przy współpracy z ekspertami Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.
– Dzięki temu, że wystawa może być wypożyczana zainteresowanym instytucjom kultury, oświaty, stowarzyszeniom, nasze „Muzeum latające” będzie mogło szybować nad miastem – zaznacza Adam Gajewski, pomysłodawca akcji i Kurator Dziedzictwa Lokalnego MCK. –Mamy nadzieję, że zbiór będzie też świetnym „heroldem” kulturowo bezcennych, nie tylko lokalnie, zasobów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, które właśnie świętuje 100-lecie swego istnienia.
Premierowy pokaz „Bydgoskiej Re-Produkcji Sztuki” odbędzie się 20 oraz 21 stycznia na pokładzie zabytkowej barki „Lemara” w godz. 12.00-16.00. Wstęp wolny.
Jeśli masz ochotę w dobrym rytmie świętować rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy, zaopatrz się w elementy stroju z epoki międzywojnia oraz dobry humor. 20 stycznia to czas karnawałowego spotkania na zabytkowej barce „Lemara”. Kolejna potańcówka „pod ferdeką” to okazja do doskonałej zabawy przy muzyce lokalnej gwiazdy miejskiego folku – grupy Cynamony. Początek o godz. 18. Wstęp bezpłatny – wejściówki do odbioru na pokładzie barki, możliwe są rezerwacje telefoniczne pod nr 503 584 840.


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

beWir verwenden Cookies, um die Nutzung unserer Dienste zu erleichtern. Wenn Sie keine Cookies auf Ihrer Festplatte haben möchten, ändern Sie die Einstellungen Ihres Browsers.

Ich verstehe