Przejdź do treści

Pieśni Żałobne - Chór Społeczny Czarnego Karła, na podstawie tekstów prof. Zbigniewa Mikołejki i Grzegorza Pleszyńskiego

Gdzie?
Pieśni Żałobne - Chór Społeczny Czarnego Karła, na podstawie tekstów prof. Zbigniewa Mikołejki i Grzegorza Pleszyńskiego

Informacje od Organizatora:
Pieśni Żałobne – Chór Społeczny Czarnego Karła, na podstawie tekstów prof. Zbigniewa Mikołejki i Grzegorza Pleszyńskiego
Zapraszamy na nowe odczytanie pieśni żałobnych – stanowiące rezultat międzypokoleniowych warsztatów oraz kreacji Chóru Społecznego Czarnego Karła. Grupa nawiązuje do pierwiastka polskiego uniwersum kulturowego, jaki stanowią polskie pieśni żałobne, inspirując się obszarem sztuki ludowej, a także wykorzystując rodzime tradycje tanatyczne. Projekt odnosi się równocześnie do „Dziadów” Adama Mickiewicza oraz tradycyjnych Zaduszek. Wykonanie nie polega jednak na zwykłej rekonstrukcji w duchu folklorystycznym czy religijnym. Współczesne odczytanie Pieśni Żałobnych połączone zostało z choreografią i wzbogacone o nowoczesne kostiumy. Jest wynikiem procesów związanych z dialogiem oraz integracją osób w różnym wieku – bardzo młodych i seniorów. Tematyka żałoby i śmierci, wzięta niejako na warsztat, poddana obróbce, swoistej wręcz wiwisekcji oraz reinterpretacji  – zostaje „oswojona”. Owo oswojenie i pewnego rodzaju akceptacja, przenoszą nas w nieschematyczne rejony doznań.
Chór Społeczny Czarnego Karła od kilku lat spaja ludzi w różnym wieku. Grupę wyróżnia integracyjny i kreatywny charakter oraz otwartość. Oprócz walorów artystycznych, stawia na spektakularne wrażenia estetyczne, chętnie też inspiruje się surrealizmem i – co niebezpieczne – zaraża pasją. Kanwę prezentowanych Pieśni żałobnych stanowią teksty prof. Zbigniewa Mikołejki oraz Grzegorza Pleszyńskiego, kostiumy zaprojektowała Marta Filipiak, realizacja stanowi efekt kolektywnej pracy zespołu.
Prof. dr hab. Zbigniew Mikołejko – kierownik Zakładu Badań nad Religią i profesor zwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie, członek Amerykańskiej Akademii w Rzymie (1996), profesor Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej im. B. Prusa (2001–2011), wykłada również filozofię i logikę w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania, a także wstęp do wiedzy o religii na Podyplomowym Studium Wiedzy o Kulturze przy Instytucie Badań Literackich PAN.
Grzegorz Pleszyński – artysta, pedagog, kurator wystaw, reżyser i kompozytor. Ukończył Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydział Sztuk Pięknych, zajmuje się sztuką wizualną i muzyką, tworzy akcje o charakterze społecznym, pracował z więźniami, z dziećmi, z ludźmi niepełnosprawnymi. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013) oraz Prezydenta Miasta Bydgoszczy.
wstęp wolny


______________________
Kalendarz wydarzeń  
odbywających się w   Bydgoszczy   miej zawsze pod ręką dzięki   aplikacji mobilnej   (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres   wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

beWir verwenden Cookies, um die Nutzung unserer Dienste zu erleichtern. Wenn Sie keine Cookies auf Ihrer Festplatte haben möchten, ändern Sie die Einstellungen Ihres Browsers.

Ich verstehe