Przejdź do treści

Wernisaż wystawy fotografii Katarzyny Guzek, Zbigniewa Milewskiego i Pawła Patynowskiego pt. „Ślady obecności”

Gdzie?
Wernisaż wystawy fotografii Katarzyny Guzek, Zbigniewa Milewskiego i Pawła Patynowskiego pt. „Ślady obecności”

Galeria Wieży Ciśnień przy ul. Filareckiej 2 w Bydgoszczy zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Katarzyny Guzek, Zbigniewa Milewskiego i Pawła Patynowskiego pt. "Ślady obecności".


Wstęp wolny.


Wystawa pt. "Ślady obecności" to spotkanie trzech wrażliwości fotograficznych, które, choć różne w formie i języku - splatają się wokół pytania o to, co pozostaje po człowieku: w przestrzeni, w obrazie, w pamięci. Troje autorów, trzy spojrzenia, jeden wspólny mianownik - ślad obecności człowieka.


Katarzyna Guzek kieruje obiektyw ku ludziom, którzy są, lecz pozostają w ukryciu. Jej portrety, w których twarze zasłonięte są skrawkami gazet, mówią o zatarciu indywidualności w świecie nadmiaru informacji i medialnego szumu. Każde zdjęcie to delikatna równowaga między byciem a znikaniem, między tożsamością a anonimowością. W tym ukryciu wciąż jednak pulsuje obecność - cicha, domagająca się zauważenia. To ślad człowieka, który, nawet zza maski, nadal istnieje. W Wieży Ciśnień zaprezentuje cykl pt. "Ludzie i ich (nie)obecność".


Artystka urodziła się w Szubinie w 1976 r. Odkąd pamięta, fascynowała ją fotografia i pragnienie zatrzymania przemijającej chwili w kadrze. W swoich pracach koncentruje się głównie na ludziach, ich otoczeniu, relacjach, emocjach. Portrety uwiecznia z reguły w czarno-białej tonacji, gdyż jak sama twierdzi, kolor odwracałby uwagę od tematu przewodniego. Jednakże jako fanka motta "Nigdy nie mów nigdy", szuka "swojego" koloru i być może powstaną w niedalekiej przyszłości jakieś wielobarwne fotografie. Jej portrety odzwierciedlają poszukiwania własnych wizji autorki, które oddają piękno i głębię charakteru czy też uczuć fotografowanych osób. Cztery lata temu została wyróżniona w konkursie Portret 2021. We wrześniu 2023 r. brała udział w wystawie XIII Galerii Bezdomnej, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Poza Kadrem w Kaliszu. Współtwórczyni projektu "Trzy Spojrzenia" prezentowanego w latach 2024-2025 w kilku miastach na terenie kraju.


Zbigniew Milewski w prezentowanych na wystawie fotografiach w ramach cyklu pt. "Szwederowo codzienność zapisana światłem" zatrzymuje w kadrze ślady miejsc, które znikają. Jego fotografie, tworzone zarówno w technice cyfrowej, jak i analogowej, dokumentują ginący krajobraz bydgoskiego starego Szwederowa. Wrażliwość na światło i ulotność chwili sprawia, że każde zdjęcie staje się zapisem nie tylko przestrzeni, ale i obecności człowieka, zapisanej w murach, przedmiotach i pustych zaułkach. To pamięć miejsca, która, choć krucha, trwa zapisana w obrazie.


Artysta urodził się w 1970 r. w Jabłonowie Pomorskim. Od 1990 roku mieszka w Bydgoszczy. Podróżnik i miłośnik czarno-białej fotografii ulicznej. Zachwycający się obrazem zatrzymanym w przestrzeni miast, który wydaje się być "stop-klatką" codzienności. Uwiecznia Bydgoszcz również na klasycznej kliszy fotograficznej. Fotografuje nie tylko w grodzie nad Brdą, lecz także w wielu miastach południowej Europy. Każde zdjęcie traktuje jako wizualną opowieść o spotkaniu człowieka z architekturą miasta. Swoje prace prezentował podczas XIII Galerii Bezdomnej w Kaliszu, w Rejonowej Bibliotece Publicznej w Szubinie i Bibliotece Londynek w Bydgoszczy. Jego ostatnią wystawę "Mosty" można było podziwiać w tym roku w Hotelu Mercure w Gdańsku. Własną twórczość określa mianem poszukiwania "decydującego momentu" - terminu opisanego przez Magnum Henriego Cartiera-Bressona. Dla tego fotografa decydujący moment to ten, w którym kadr zamyka w sobie esencję fotografowanego świata, a wybór chwili naciśnięcia spustu migawki determinuje światło, ruch i otoczenie fotografowanej postaci.


Paweł Patynowski w prezentowanych w Wieży Ciśnień swoim cyklu "Chcę, żeby było jutro" oraz w najnowszych pracach rozwija temat śladów obecności w wymiarze emocjonalnym i metaforycznym. Jego fotografie są refleksją nad ulotnością, samotnością i wzajemnym przenikaniem się świata i człowieka. To obrazy, które dotykają granicy pomiędzy tym, co realne, a tym, co odczuwalne, pomiędzy śladem, który zostaje, a chwilą, która przemija. Artysta urodził się w 1971 roku w Kaliszu. Fotograf, informatyk-humanista, który w swojej twórczości z pasją wykorzystuje czerń i biel. Paweł Patynowski tworzy zarówno w technikach cyfrowych, jak i wykorzystując szlachetne XIX-wieczne metody uzyskiwania obrazu. Tworzy fotografię nieoczywistą, często wymyśloną, choć zarazem autentyczną, bo zatrzymaną okiem obiektywu. W swych pracach pozostawia odbiorcy szerokie pole do interpretacji w myśl słów "Liczy się nie to, na co patrzysz, tylko to, co widzisz." (Henry. D. Thoreau). Sam autor określa swoją twórczość używając słów "Dla mnie - to właśnie moje wizje tworzą rzeczywistość, a najlepsze zdjęcia to te, które dopiero powstaną.". Należy dodać, że Paweł Patynowski został wyróżniony w 24. Biennale Fotografii w Technikach Szlachetnych i Cyfrowym Przetwarzaniu Obrazu "REMIS". W tym roku prezentował swoje prace m.in. w ramach pokonkursowego Biennale Fotografii w Bydgoszczy w Młynach Rothera.


______________________
Kalendarz wydarzeń
  odbywających się w   Bydgoszczy   miej zawsze pod ręką dzięki  aplikacji mobilnej  (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres   wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

beWir verwenden Cookies, um die Nutzung unserer Dienste zu erleichtern. Wenn Sie keine Cookies auf Ihrer Festplatte haben möchten, ändern Sie die Einstellungen Ihres Browsers.

Ich verstehe