Przejdź do treści

CZYTAJMY SIĘ!: Tamara Łempicka - siostra wulkanu na kartach powieści Grzegorza Musiała

Gdzie?
CZYTAJMY SIĘ!: Tamara Łempicka - siostra wulkanu na kartach powieści Grzegorza Musiała

Informacje od Organizatora:
Prowadzenie: Urszula Guźlecka
W wigilię 125. urodzin Tamary Łempickiej (1898–1980) słynnej malarki epoki art déco, zapraszamy na spotkanie z Grzegorzem Musiałem autorem książek Ja, Tamara. Powieść o Tamarze Łempickiej (2020) oraz Tamara, siostra wulkanu (2022).
Grzegorz Musiał, ur. 1952 w Bydgoszczy poeta, autor powieści, tłumacz współczesnych poetów amerykańskich. Członek PEN-Clubu, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Dwukrotny stypendysta International Writing Program oraz Fundacji Fulbrighta w USA. Laureat nagród literackich m.in. im. Stanisława Piętaka, Stanisława Wyspiańskiego, Kościelskich. Jego utwory tłumaczono m.in. na j. angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, rumuński, czeski. Mieszka w Bydgoszczy.
„Niezwykle ciekawa, wręcz fascynująca powieść, którą czyta się jednym tchem”.
prof. Jerzy Jarzębski, Kraków
„W powieści Ja, Tamara Grzegorz Musiał z sukcesem tworzy własny portret Łempickiej. Opowiada [ona] własną wersję swojego życia, do 1939 roku […]. Jej siła promieniuje, staje się wzorcem, trochę niepokojącym, jak modliszka”.
Leszek Bugajski, „Wprost”
„Znakomita powieść […]. Wiarygodność przedstawianych scen, konfliktów, a także całego skomplikowanego tła tamtych czasów pogłębia sugestywna, zwięzła narracja. Na tym polega moc tej prozy. Od tej księgi nie można się oderwać”.
prof. Piotr Müldner-Nieckowski, Forum Akademickie, Warszawa
„Powieść Grzegorza Musiała, znakomita, rewelacyjna, którą trzeba sobie dawkować, by swym bogactwem nie uderzyła do głowy i nie zwaliła z nóg, jest nie tylko powieścią o fenomenie Tamary Łempickiej, o jej pasji życia, ekstazie i udręce. To także portret czasu i sąd nad minionym stuleciem. To także powieść o sztuce w ogóle, mocna, niepokojąca, jedyna w swoim rodzaju […] jedna z bezsprzecznie najwybitniejszych powieści polskich ostatnich lat”.
Krzysztof Ćwikliński, „Twórczość”
„Kontynuacja powieści Grzegorza Musiała Ja, Tamara porywa czytelnika swoim rozmachem, szaleńczą fabułą z wciąż zmieniającym się tłem, w którym do perfekcji doprowadzony jest każdy, najmniejszy nawet detal. I tak jak malarstwo autorki Portretu Marjorie Ferry jest wizytówką sztuki art déco, tak ta biograficzna powieść pokazuje, czym może być literatura współczesna. Obie – że odwołam się do cytatu z książki – bez najlepszych materiałów nie mają sensu. Tu zaś zastosowany został tylko »marmur, mahoń, alabaster«”.
Krzysztof Masłoń
WSTĘP WOLNY


______________________
Kalendarz wydarzeń    
odbywających się w     Bydgoszczy     miej zawsze pod ręką dzięki     aplikacji mobilnej       (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres     wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

beWir verwenden Cookies, um die Nutzung unserer Dienste zu erleichtern. Wenn Sie keine Cookies auf Ihrer Festplatte haben möchten, ändern Sie die Einstellungen Ihres Browsers.

Ich verstehe