W Polsce wydarzenie po raz pierwszy zorganizowano w poznańskim Muzeum narodowym w 2003 r. W Europie pierwsze nocne zwiedzanie zbiorów muzealnych odbył się w 1997 r. w Berlinie. Obecnie Europejska Noc Muzeów odbywa się w ok. 150 miastach Europy.

Aby miłośnikom muzealnictwa łatwiej było nocą poruszać się między muzealnymi zbiorami, Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej przygotował nocny rozkład kursowania komunikacji miejskiej wraz z dodatkowymi, specjalnymi liniami. Zachęcamy do zapoznania się z nim TUTAJ

Co na tę wyjątkową noc przygotowały bydgoskie placówki muzealne i archiwa? Oto bogate zestawienie.

Muzeum Okręgowe im. Leona WyczółkowskiegoWszystkie obiekty muzealne będą czynne w godzinach od 17.00 do 1.00 z wyjątkiem Exploseum, do którego zapraszamy w godz. od 17.00 do 20.00. Wstęp do wszystkich obiektów Muzeum Okręgowego bezpłatny.

NOC KONKURSÓW. Zbieraj pieczątki i wygrywaj nagrody! Weź udział w konkursie, odwiedź bydgoskie muzea podczas Europejskiej Nocy Muzeów i zbierz minimum 8 stempli, które otrzymasz w kasach muzealnych. Wypełniony kupon wrzuć do skrzynki w kasie MOB w Europejskim Centrum Pieniądza (ECP) przy ul. Mennica 4. Losowanie nagród odbędzie się 16 maja, o godz. 21.00, 21.30, 22.00, 22.30, 23.00 przed budynkiem ECP. Więcej informacji na stronie www.muzeum.bydgoszcz.pl.

NAGRODA SPECJALNA Dla 3 osób, które zbiorą wszystkie pieczątki podczas Europejskiej Nocy Muzeów, przygotowano nagrody specjalne.

Spichrze na Brdą, ul. Grodzka 7-11

17.00-20.00 „Odszyfruj Bydgoszcz” – gra turystyczna poświęcona Marianowi Rejewskiemu.
Pobierz formularz gry, który umieszczony zostanie o godzinie 17.00 na ekspozycji „Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy”. Rozwiąż poprawnie zadania, a wypełniony kupon wrzuć do skrzynki umieszczonej w namiocie (amfiteatr) do godziny 20.00. Na 10 osób, które wpiszą poprawne hasło, będą czekać upominki. Losowanie odbędzie się o godzinie 20.15 w amfiteatrze Spichrzy nad Brdą.
17.00-20.00 „Komiksowa kreska” – warsztaty komiksu i ilustracji, na których stworzysz własną historię obrazkową.
17.00-23.00 „W komiksowym świecie” – zapraszamy przed Spichrze nad Brdą, gdzie będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Tytusem, Romkiem i A’Tomkiem.
17.00-01.00 „Bydgoszcz na starej fotografii” – wystawa plenerowa posterowa
18.00 Kulturalnie wieczorową porą „Stefan Gierowski. Malowanie dziesięciorga przykazań” – prezentacja prac jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich artystów.
20.00-23.00 „W krzywym zwierciadle – Tylko tej nocy…” o Nocy Muzeów Jarosław „Jaro” Wojtasiński z przymrużeniem oka.
22.00 Kulturalnie wieczorową porą „Historie obrazkowe. Osiem dekad polskiego komiksu” – oprowadzanie po wystawie
23.00 Kulturalnie wieczorową porą „Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy” – opowieść o historii Bydgoszczy w blasku księżyca.

Zbiory Archeologiczne, ul. Mennica 217.00-19.00 „Tajniki heraldyki” –  zaprojektuj własny herb! Zapraszamy na warsztaty średniowiecznego iluminatorstwa i heraldyki w plenerze.
17.00-22.00 „Stanowisko kata i tortur średniowiecznych” – czy wiesz, jak wyglądało stanowisko pracy kata? Przyjdź i sprawdź, jakimi narzędziami kaźni i kary posługiwano się przed wiekami. (plener)
18.00 Kulturalnie wieczorową porą „Od łowcy reniferów do średniowiecznego chłopa. Interaktywna opowieść o ludach zamieszkujących pogranicze wielkopolsko-pomorskie przed wiekami” –  tego wieczoru nikt nie może się nudzić. Zapraszamy całe rodziny do podróży w czasie.
22.00 Kulturalnie wieczorową porą „Czy wiesz po czym chodzisz?” – odwiedź naszą wystawę, a dowiesz się jak wyglądała Bydgoszcz późnośredniowieczna i nowożytna w świetle źródeł archeologicznych. (Piwnica Białego Spichrza)

Europejskie Centrum Pieniądza, ul. Mennica 417.00-22.00 „Być jak konserwator” – jeśli jesteś ciekaw, jakie umiejętności plastyczne przydają się w pracy konserwatora, odwiedź nas. Sprawdź swoje zdolności i cierpliwość jako kopista. Pokaz prac z prezentacją technik malarskich odbędzie się na ekspozycji Wyspa Młyńskahistoria i teraźniejszość w przyziemiu Europejskiego Centrum Pieniądza.
17.00-22.00 „Osada średniowieczna” – odtwarzamy dawne warsztaty rzemieślników! Tylko w Noc Muzeów: stanowisko kowalskie, pokazy składania kolczugi, praca na krośnie tkackim oraz wyrób świec. (plener)
17.00-22.00 „Obóz rycerstwa średniowiecznego” –  Szlachetny mężu! Tylko tu zgłębisz sztukę władania orężem pod okiem doświadczonego instruktora. (plener)
18.00 i 20.00 obóz rycerski (od strony Międzywodzia), gdzie odbędą się pokazy walk oraz musztry średniowiecznej lekkiej piechoty.
19.00 Wernisaż „Dzieje Pieniądza. Średniowiecze.”
21.00 Kulturalnie wieczorową porą „Dzieje pieniądza. Średniowiecze” – zapraszamy na pierwsze kuratorskie oprowadzanie po ekspozycji.
23.00 Kulturalnie wieczorową porą „Mennica bydgoska” – czy wiesz, że na Wyspie Młyńskiej na miejscu obecnie istniejącego budynku Europejskiego Centrum Pieniądza znajdowała się Mennica Bydgoska, w której już w latach 1594-1688 bito monety i medale? Dowiedz się więcej, przychodząc na muzealne oprowadzanie po wystawie.

Galeria Sztuki Nowoczesnej ul. Mennica 817.00-20.00 „Sztuka z metra” – zapraszamy dzieci do tworzenia wspólnego kilkumetrowego dzieła. Efekt prac, będzie można podziwiać z Wyspy Młyńskiej tuż po godzinie 20.00, patrząc na klatkę schodową Galerii Sztuki Nowoczesnej.
17.00-01.00 „Obecni w kulturze – projekt partycypacyjny” – wyjątkowy pokaz jednego eksponatu. (antresola)
17.00-01.00 „Muzeum Utracone” – prezentacja filmu o utraconych dziełach sztuki. Projekt Fundacji Sztuki Ad Artis. (antresola)
20.00 Kulturalnie wieczorową porą – kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Kolekcja polskiego, współczesnego malarstwa i grafiki im. Tadeusza Brzozowskiego Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy”, na którym zaprezentowane zostaną dzieła  wybitnych polskich artystów.
21.00 Kulturalnie wieczorową porą „Galeria Sztuki Nowoczesnej” –  dla miłośników sztuki polskiej XX i XXI w.

Dom Leona Wyczółkowskiego, ul. Mennica 717.00-17.30 „Sztuka dla malucha” – zapraszamy rodziców z dziećmi na interaktywne oprowadzanie po wystawie. Animowana lalka pana Wyczółkowskiego oprowadzi dzieci po ekspozycji, zapoznając je z instytucją muzeum oraz z prezentowanymi eksponatami.
17.00-20.00 „Strefa kreatywna” – zapraszamy dzieci do rozwiązywania plastycznych zagadek związanych z tajemnicami domu pana Wyczółkowskiego.
17.30-21.00 „Układanka-zgadywanka” – specjalnie dla najmłodszych milusińskich przygotowaliśmy wielkoformatową układankę. Ułożone poprawnie puzzle ukażą pracę Leona Wyczółkowskiego ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, którą można odnaleźć na ekspozycji. (plener)
21.00-22.00 „Historia jednego obrazu” – poznaj losy odzyskanego obrazu Leona Wyczółkowskiego „W pracowni malarza”, zrabowanego podczas II wojny światowej (własność Muzeum Narodowego w Warszawie).
22.00 Kulturalnie wieczorową porą „Twórczość Leona Wyczółkowskiego” – jeśli jeszcze nie miałeś okazji zapoznać się z naszą wystawą, teraz jest najlepszy moment! Tylko u nas o Wyczółku wieczorową porą.

Exploseum, ul. Alfreda Nobla (w sąsiedztwie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego)17.00 Wernisaż „Książka w obozach polskich jeńców wojennych na terenie III Rzeszy i krajów okupowanych (1939-1945)”, „Życie sportowe żołnierzy polskich w niewoli niemieckiej w latach 1939-1945”
Zapraszamy do sali wystaw czasowych w budynku 1157, gdzie odbędzie się podwójny wernisaż prezentujący historię książki w obozach jenieckich Wehrmachtu oraz polskiego sportu i wychowania fizycznego, w którym uczestniczyli polscy jeńcy wojenni.
17.00-20.00 „Odkryj tajemnicę D.A.G. Fabrik Bromberg” – gra terenowa, która rozgrywana jest na terenie Exploseum.
17.00-20.00 „Lekcja historii” – zapraszamy do samodzielnego zwiedzania budynków 1153 i 1145, w których obejrzeć można wystawy dotyczące pracy przymusowej w zakładach III Rzeszy oraz fabryki koncernu DAG.
Wybrane wydawnictwa MOB w promocji – 50%

Uwaga!

Ze względu na duże zainteresowanie zwiedzających ekspozycjami prezentowanymi w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy podczas Europejskiej Nocy Muzeów, dla Państwa komfortu w obcowaniu ze sztuką i historią, po raz pierwszy w tym roku organizator wprowadza limitowanie wejść, które umożliwi przebywanie na ekspozycji określonej ilości osób.

Jednocześnie pracownicy Muzeum mają nadzieję, że czas spędzony na oczekiwaniu będzie sprzyjał prowadzeniu rozmów na temat sztuki i kultury oraz przyczyni się do nawiązania nowych znajomości.

Ponadto, w związku z obchodami Europejskiej Nocy Muzeów, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy w sobotę, 16 maja, czynne będzie w godzinach 14.00-01.00, a 17 maja (niedziela) – muzeum będzie nieczynne.
 
Muzeum Wodociągów, godz. 16.00 – 01.00

Stara Hala Pomp, ul. Gdańska 24216.00 i 19.00 Warsztaty sztuki Ebru, liczącej kilkaset lat metody tradycyjnego malarstwa na wodzie; przeniesione z wody na papier obrazy uczestnicy będą mogli zabrać ze sobą.
18.00, 20.30 i 22.45 „Hamlet” – lalkowy spektakl według tekstu Williama Szekspira, wykorzystujący autorską technikę podwodnych marionet, akwaria i japońską lalkę burnaku.
16.00-21.00 Zajęcia dla młodych miłośników koszykówki – nauka techniki, zabawy, konkursy z nagrodami prowadzone przez zawodowych trenerów
Zwiedzanie ekspozycji stałej – zabytkowe pompy, hydranty, zdroje, pompy, replika XVI- wiecznego rurmusa i wodno-ściekowego kanału piętrowego z końca XIX wieku

Wieża Ciśnień, ul. Filarecka 1Zwiedzanie ekspozycji stałej wzbogaconej o nowe eksponaty, dziewiętnastowieczną żeliwno-ceramiczną wannę do kąpieli, piec kąpielowy z łazienek w mieszkaniach na starym osiedlu Kapuściska
Wystawa prac plastycznych trzeciej edycji Festiwalu Synteza Sztuk
Możliwość podziwiania panoramy Bydgoszczy z tarasu widokowego na wysokości 38 metrów

Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, ul. Czerkaska 2

Bezpłatne zwiedzanie ekspozycji stałej „Wojska Lądowe. Od Cedyni do Karbali”
Czołg T-72 od środka – wyjątkowa okazja zwiedzania wnętrza czołgu
Historyczna broń strzelecka i umundurowania na wyciągnięcie ręki
Możliwość przebrania się w historyczne mundury i sprawdzenia broni z czasów II wojny światowej
Konkursy wiedzy historycznej z atrakcyjnymi nagrodami
Możliwość rozłożenia karabinka AK pod czujnym okiem Jednostki Strzeleckiej 4033 Bydgoszcz
 
Muzeum Oświaty, ul. M. Skłodowskiej-Curie 4

17.00 „Dziedzictwo Jana Pawła II” – wernisaż z udziałem grupy bydgoskiej z Zespołu Szkół Katolickich. Pomnik Jana Pawła II w Bydgoszczy biorącej udział w Światowych Dniach Młodzieży: Sydney i Madryt. Wystawie towarzyszyć będzie prelekcja pana Pawła Konkola pt. „Rzeczy, których nie wiedzieliśmy o Janie Pawle II”
Od 18.00 W ramach „Wirtualnej nocy w muzeach” możliwość obejrzenia prezentacji pt. „Szlaki papieskie” w Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej (pokój nr 19, I piętro)
Ponadto: „Szkoła naszych dziadków i pradziadków” – zapraszamy rodziców z dziećmi do szkoły z okresu dwudziestolecia międzywojennego, „Szkolnictwo w okresie PRL” – wystawa wspomnień dla wszystkich, którzy w tym okresie z tornistrem na plecach wędrowali do szkoły, „Drogi zdobywania zawodu nauczyciela” – wystawa przeznaczona w szczególności dla nauczycieli i osób związanych z oświatą, „Losy  bydgoskich nauczycieli w latach 1939 – 1945” - w bieżącym roku przypada 70 rocznica zakończenia II wojny światowej, dlatego zachęcamy do zwiedzenia wystawy dotyczącej życia bydgoszczan w tym okresie, „Marian Rejewski– genialny bydgoszczanin, matematyk i kryptolog” – każda z odwiedzających osób będzie miała możliwość wykorzystać  w praktyce symulator Enigmy.

Muzeum Fotografii, ul. Królowej Jadwigi 14

19.00-20.00 „Głębia szarości” Cezary Toma – wernisaż wystawy. Cezary Toma jest naukowcem i biologiem, którego od dawna fascynowało piękno ukryte w naturze. Jego wystawa „Głębia szarości” ukazuje przemiany, jakie artysta zaobserwował w ziarnach piasku. Jak sam mówi „Fotografie zestawiłem w triplety, które przedstawiają zmiany kompozycji piaskowych o widocznej polaryzacji w dwóch przeciwstawnych kierunkach – chaosu i harmonii.”
20.00-23.00 Poznajemy warsztat fotografa analogowego. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z techniką wykonywania powiększeń czarno-białych oraz samodzielnie wykonać zdjęcie w technice luksografii (technika polegająca na wykonywaniu zdjęć przez układanie kompozycji przedmiotów na papierze fotograficznym) lub wywołać odbitkę z własnego negatywu.
20.00-23.00 Portret pamiątkowy w Muzealnym Atelier. Uczestnicy Nocy Muzeów będą mieli możliwość otrzymania zdjęcia pamiątkowego wykonanego w profesjonalnym Atelier fotograficznym.

Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, ul. Berwińskiego 4

W programie: kulisy wymiany upominków między wysokiej rangi dyplomatami wraz z ekspozycją nowych – dotąd niepokazywanych – eksponatów, które będzie można nie tylko dotknąć, ale nawet …przymierzyć; ekspozycja mundurów Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce nawiązujących do tradycji Błękitnej Armii Hallera oraz bateldresów z okresu  II wojny światowej; zbiory archiwalnych fotografii, kabina ciszy, ekspozycja „Dar Rodziny Poznańskich z Montrealu” w Bibliotece Głównej UKW (gmach obok Muzeum) zawierająca cenne dzieła sztuki, w tym m.in. obrazy i grafiki O. Boznańskiej, F. Topolskiego, M. Gottlieba, L. Gottlieba, T. Axentowicza, J.P. Norblina, A. Orłowskiego, A. Gierymskiego, M. Płońskiego, W. Terlikowskiego i J. Fałata.

Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego, ul. Nowogrodzka 3

17.00 „100 lat nowego Kanału Bydgoskiego” – wernisaż. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane dzieje budowy oraz funkcjonowanie nowego Kanału Bydgoskiego na przestrzeni 100 lat jego istnienia. Będzie można zobaczyć również makietę śluzy Okole wydrukowanej w technologii 3D
18.00-19.00 „Nowy Kanał Bydgoski” – wykład Tomasza Izajasza
19.00-01.00 „Kanał Bydgoski. 240 lat historii” – oprowadzanie po wystawie
19.00-23.00 „Pokaz tworzenia modelu XIX” – wiecznej barki pływającej po Bydgoskim Węźle Wodnym

Izba Tradycji Bydgoskich Dróg Żelaznych, ul. Inwalidów 26 (dworzec Bydgoszcz Wschód)

Towarzystwo Przyjaciół Kolei zaprasza do muzeum zlokalizowanego w budynku dworca Bydgoszcz Wschód w godzinach od 16.00 do 00.30.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku – Delegatura w Bydgoszczy ul. Grudziądzka 9-15 (budynek C Urzędu Miasta Bydgoszczy)

Od 19.00 do 24.00 pracownicy IPN zapraszają do swojej siedziby, a w programie m.in. wystawa plenerowa pt. „Nie jesteśmy żadną bandą. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. 5 Wileńska Brygada Armii Krajowej na Pomorzu” opowiadająca o losach żołnierzy podziemia antykomunistycznego pod dowództwem mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”; wystawa fotograficzna dot. II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem Kujaw i Pomorza; prezentacje multimedialne przygotowane i omówione przez pracowników IPN; ewidencja operacyjna Służby Bezpieczeństwa; „Utrwalacze władzy ludowej” w województwie pomorskim (bydgoskim) – mit a rzeczywistość; „Post scriptum” dotycząca opozycji demokratycznej lat 80. XX wieku; najciekawsze materiały z zasobu Delegatury IPN w Bydgoszczy (plakaty, ulotki, afisze, fotografie, mapy, rysunki satyryczne, znaczki z okresu PRL); NSZZ „Solidarność” (dokumenty, zdjęcia, plakaty, ulotki, rysunki satyryczne).
Na miejscu będzie też można zapoznać się z procesem konserwacji i digitalizacji materiałów archiwalnych, zagrać w gry edukacyjne wydane przez IPN (Polak Mały, Bydgoskie ścieżki pamięci, Pamięć '39, Reglamentacja), zakupić w promocyjnych cenach publikacje wydane nakładem wydawnictwa IPN.