Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy
Rybi Rynek

Rybi Rynek - to tutaj od czasów średniowiecznych przybijały łodzie, później barki i parostatki, przywożąc towary do magazynów i sprzedaży na pobliskich targach. Przez kilkaset lat Bydgoszczanie i okoliczni kupcy zaglądali tu po świeżą i soloną rybę.  Do najbardziej  cenionych rarytasów należały raki, które na co dzień leżały zanurzone w czystej wodzie Brdy. Od początku XX wieku handel rybami przeniósł się do  hali targowej, ale jeszcze przez kilkadziesiąt lat można było spotkać tu panie w długich sukniach zachwalające śledzie ze swojej  beczki. Wielbiciele serialu „Czterej Pancerni i Pies” mogą pamiętać to miejsce –sierpniu 1968 roku rynek zalano na potrzeby jednego z epizodów.


Na prawym brzegu Brdy, przytulony do Rybiego Rynku wznosi się nieduży manierystyczny budynek. To Pałacyk Lloyda, jedyna pozostałość kompleksu stworzonego w latach 1885-1886 przez kapitana żeglugi Otto Liedtkego. Właściciel przeznaczył piękną kamienicę na własne mieszkanie i użytkował ją do 1908 roku, kiedy miejsce przeszło w ręce Bydgoskiego Towarzystwa Żeglugi Śródlądowej. Po I wojnie światowej pałacyk nadal pełnił swoją funkcję, ale już jako siedziba Lloyda Bydgoskiego, jednego z największych w Polsce przedsiębiorstw żeglugowych w dwudziestoleciu międzywojennym. Po kolejnej wojnie właścicielem stała się Żegluga Bydgoska.


Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem