Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Zbiory sztuki Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy

Gdzie?
Zbiory sztuki Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy

KĄTEM OKA
Cykl wykładów o sztuce współczesnej
czas trwania: 90 minut, wstęp wolny
Kolekcja czy kolekcje? – Zbiory sztuki Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy
prowadzenie: dr Agnieszka Wysocka


W 1958 r. uroczystym koncertem zainaugurowano działalność Filharmonii Pomorskiej im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy. Na pierwszych melomanów czekały pachnące nowością wnętrza i …trzy głowy portretowe polskich kompozytorów dłuta Alfonsa Karnego. Dzisiaj wygląda to zupełnie inaczej – bydgoska Filharmonia jako jedyna w kraju posiada w przemyślany sposób kompletowaną kolekcję dzieł sztuki.


Od lat 70. XX w. jej wnętrza ozdabiano rzeźbami, gobelinami, grafikami współczesnych polskich artystów. Rzeźby stanęły też przed budynkiem i w parku, tworząc zewnętrzną galerię wirtuozów i kompozytorów. Pomysłodawcą stworzenia kolekcji był wieloletni dyrektor filharmonii Andrzej Szwalbe (1923-2002). Idea połączenia muzyki z różnymi dziedzinami sztuki była konsekwentnie realizowana do lat 90. XX w. Dla Filharmonii Pomorskiej dzieła przygotowali tacy artyści jak: Barbara Zbrożyna, Adam Myjak, Michał Kubiak, Józef Makowski (rzeźby), Kiejstut Bereźnicki, Józefa Wnukowa, Magdalena Heyda-Usarewicz, Tadeusz Brzozowski (projekty gobelinów). Dzieła nie tylko zdobią wnętrza, ale również dokumentują osiągnięcia polskich artystów w latach 70.-90. XX w.


Wartość kolekcji potwierdzono, wpisując ją decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków do rejestru zabytków w 1990 r. Warto zadać sobie pytanie – czy jest to kolekcja czy kolekcje, przenikające się i uzupełniające, ale jednak autonomiczne w ramach określonych dziedzin sztuki.


AGNIESZKA WYSOCKA, doktor historii sztuki, wykładowczyni na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Bada architekturę i zjawiska kulturowe XIX i XX wieku.


W grafice wykorzystano fragment pracy „Kapela na Wawelu" projektu Kazimierza Ostrowskiego, 1979-1983
kuratorka cyklu: Natalia Pichłacz


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem