Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Krzysztof Wielicki na X bydgoskim Festiwal Podróżnicy

Gdzie?
Krzysztof Wielicki na X bydgoskim Festiwal Podróżnicy

Spotkanie z legendą polskiego himalazimu!
Już 5 września podczas X edycji bydgoskiego Festiwalu Podróżnicy okazja do wysłuchania niezwykle interesującej  prelekcji!
Dokładnie 40 lat temu  Krzysztof Wielicki wspólnie z Leszkiem Cichym dokonali pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik. (17 lutego 1980 roku) jako członkowie narodowej wyprawy na Mount Everest pod kierownictwem Andrzeja Zawady, 
Krzysztof Wielicki oprócz Mount Everestu jest jeszcze pierwszym zimowym zdobywcą Kanczendzongi i Lhotse czyli trzech spośród czterech najwyższych szczytów świata, które jako jedyne przekraczają 8500 m wysokości.
Jako jedyny w historii wspiął się zimą, w dodatku samotnie na  Lhotse, co jest jedynym w historii pierwszym zimowym wejściem na ośmiotysięcznik dokonanym samotnie.
Na Broad Peak „wbiegł” solo w ciągu jednego dnia (pierwsze na świecie wejście z bazy na szczyt ośmiotysięcznika w ciągu jednej doby). Na Dhaulagiri (w 16 godzin),  Sziszapangmę, szczyt Gaszerbruma II i Nanga Parbat wspiął się sam, niejednokrotnie wytyczając nowe drogi.  Brał udział w kilku wyprawach na K2. Dopiero podczas czwartej, latem 1996, wytrwałość została nagrodzona – wszedł na szczyt Filarem Północnym z dwoma włoskimi alpinistami. Po biwaku niedaleko szczytu zejście zamieniło się w dramatyczną i szczęśliwie zakończoną akcję sprowadzania skrajnie wycieńczonego Włocha. W akcji ratunkowej pomagali dwaj inni polscy himalaiści: Ryszard Pawłowski i Piotr Pustelnik, którzy także w tym czasie atakowali K2.


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).      
______________________    
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl          
______________________    
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem